Author Topic: Lansete scumpe versus lansete scumpe  (Read 29254 times)

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
Lansete scumpe versus lansete scumpe
« on: January 05, 2019, 06:50:17 PM »

M-am gandit sa incep acest topic pentru  a vedea ce prefera fiecare in materie de echipamente....

Intrebarea este: Preferati  lansete scumpe sau lansete ieftine? Motivati alegerea.

Sa incep eu... Eu, pentru lansete, am mers intotdeauna  pe gama medie de echipamente, ca pret .....  Dar am avut surpriza ca odata sa pescuiesc cu o lanseta ieftina  si am vazut ca performa cel putin, daca nu la fel de bine ca si lanseta medie ca pret ..... Daca nu aveai pretentii la finisaje si lansai cele doua lansete, cea ieftina era pur si simplu mai pe placul meu..... 

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: Lansete scumpe versus lansete scumpe
« Reply #1 on: January 06, 2019, 08:40:05 AM »
O da, asta e un topic potrivit pentru iarna! Aici se pot exprima frustrarile, invidiile, talentele nedescoperite si neremarcate suficient de ceilalti si in ultimul rand, dar in ultimul rand, pareri subiective despre lansete.
Bun topic Hasule!  :-X

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #2 on: January 06, 2019, 09:42:10 AM »
Oooo, dom Secretar, nu stiam ca avetz si abilitati de psihanalist... :laugh:
Deci Hasule, in afara de cei care prefera din start produsele scumpe din motive ... probabil din zona expusa de Liviu, un pescar mai modest asa ca mine va prefera cea mai ieftina lanseta care-i acopera nevoia.
Insa se intampla ca cea mai ieftina astfel de lanseta sa fie una scumpa.  :laugh: Mie mi s-a intamplat recent de 2 ori.  :laugh:
Acuma depinde ce intelegi prin lanseta ieftina, medie, scumpa...care sunt pragurile de pret?

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #3 on: January 06, 2019, 01:46:21 PM »
ha, ha, ha. Nevoia te intava, Vice, asocierea de exemplu  ;D :P
Pragurile sunt subiective. De fapt, Hasule, e vorba mai mult despre de caracteristicile lansetelor si de aptitudinile fiecarui pescar. Si nu in ultimul rand de buzunarul fiecaruia.
La acelasi muscar, de exemplu eu (un exemplu ff bun, desigur  ;D) toate betele sunt bune, dar descoperi ca in anumite situatii de pescuit, cu un bat arunc mai mult (pentru ca e mai fast de exemplu si mi se potriveste mie mai bine), cu altul intep mai bine (de fapt pentru ca ala fast rupe tippetul sau buza pestelui, sau mai corect cu acel bat rup pentru ca intep prea tare) s.a.m.d.
Tu de fapt ce vrei? Vrei sa scrii un articol? Poti sa ma citezi  :laugh: :laugh:

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #4 on: January 06, 2019, 04:57:55 PM »
  Lansete ieftine =sub 300
lansete medii=in jurul 500
lansete scumpe =peste 700

arbeit macht frei

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #5 on: January 06, 2019, 10:34:35 PM »
O da, asta e un topic potrivit pentru iarna! Aici se pot exprima frustrarile, invidiile, talentele nedescoperite si neremarcate suficient de ceilalti si in ultimul rand, dar in ultimul rand, pareri subiective despre lansete.
Bun topic Hasule!  :-X

:D :D ;) ;) ;)

Ideea e ca ma gandeam ca ar cam trebui sa imi fac o lanseta de back-up pentru pastrav - clasa 4 de lungime 8.6 - 9 picioare-  caci anul acesta (La Multi Ani tuturor va doresc) am niste planuri care implica un pic de plimbare mai lunga pe ape  si imi trebuia o lanseta de rezerva ..... Am ramas mut de cate pareri pro si contra exista si cat marketing se face .... Chit ca am ramas debusolat  si  nu mai stiu ce vreau....

Sincer, initial ma gandeam sa imi iau un Sage Mod sau Method de la Dreamer,  dar ma gandesc ca o poti da gres  rapid daca nu pui mana pe unul .... Apoi i-am luat pe toti la rand de la TFO, CTS, Redington, POZO si terminand cu Taimen BFC, etc.....

Gama de preturi de preturi  variaza de la cer la pamant.....  Daca stai si iei in calcul  garantia, etc - se reduce destul de mult lista, dar  gama de preturi ramane destul de variata.....

Cele expuse mai sus plus ca afara e iarna si e prohibitie, m-au determinat sa deschid acest subiect.....  Lista lui VAru cu preturile cerute de colegul D-nu Vice cred ca e perfecta - mersi Varu

Bine, scopul final e sa vad care cu ce dati, plus muste prinzatoare si captura vietii pentru fiecare din voi ....  8) 8) 8)

Incep eu - am un TFO BVK de 8.6 clasa 4; Batul este super din toate pc-tele de vedere; Fluid in incarcare, poti sa pescuiesti rezonabil la distante scurte si super bine la distante lungi .... Insa varful lui e un pic tare si ii trebuie fire mai greute;  L-am incercat cu GPX de SA si cu un Airflo Super Dry cred;

Cu GPX-ul arunc muste si de 6 la clean, dar cu Super DRY-ul cu 5 metri de fir in aer nu prea il simti din cauza varfului cam tarisor; Poate m-am obisnuti eu cu GPX-ul pe el, ....

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #6 on: January 07, 2019, 12:01:43 AM »
...  Lista lui VAru cu preturile cred ca e perfecta - mersi Varu
Hasuleeee, Varu ti-a spus preturile in CAD, USD sau EUR!!  Sper ca nu te gandesti la RON!!

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #7 on: January 07, 2019, 02:21:29 AM »
 Istoric vorbind, dupa cum buchiseam internetul de-a lungul anilor, firmele mari ,pentru +700 $ ofereau blancul cel mai usor si tare valabil, componente premium,finisaj ,culori frumoase si lucioase, intotdeauna actiunea fast si extra-fast era prezenta la nivelul de top.

Asta pina cind Orvis, TFO ,Redington (pionierii) s-au apucat de produs in Asia seriile TiCr , TiCrx, Axiom, Access, si performanta a venit sub 300$.

Mai era  problema greutatii care s-a rezolvat odata cu  Redington CPS (multi plang dupa ea) si TFO BVK doar ca avea mandrina nasoala dupa unii si inelele alea Maxima de tabla.
    Mai sint blancurile MHX si Rainshadow Eternity acum,usoare si tari.

Niste lansete Winston Boron si T&T Horizon m-au ajutat la inceput sa arunc mai bine dar din cauza ca am trecut la fire mai grele si reuseam sa le simt cum zvacnesc la finalul traiectoriei,sa tin mult fir in aer si sa nu se fringa joarda, eu fiind mai grobian fara pic de finete...

La un MHX si Sage One, un Eternity II si Sage Xi3 daca le acoperi stickerul, nu cred ca cineva va sesiza vreo diferenta notabila la actiune,putere,distanta de aruncare si greutate.Pina si culoarea blancurilor e la fel.

Am mai pescuit o data cu un TFO Lefty Kreh Signature parca de clasa 8 (blanc verde din 2 bucati) si n-am putut crede ce bine merge joarda aia la 130 sau 135 $ pretul oficial.Cu fruntea sus si peptu nainte m-as prezenta pe orice apa si orice peste cu una din aia.
arbeit macht frei

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #8 on: January 07, 2019, 08:38:22 AM »
Ideea e ca ma gandeam ca ar cam trebui sa imi fac o lanseta de back-up pentru pastrav - clasa 4 de lungime 8.6 - 9 picioare- 
lanseta de back-up?! Si inca una back-up pentru back-up?

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #9 on: January 07, 2019, 12:38:58 PM »
cmon guys, cu pregatirea voastra comerciala mai dezbatem faza cu pretul la lansete ?

ce treaba are pretul cu performanta/calitatea?

daca o luam constructiv e simplu ....de unde vine pretul ?
blank , componente, finisaje si eticheta .
dupa cum am vazut pana acum , gasim blankuri bune si ocazional f bune  sub 100 eur bucata, la fel cum gasim si foarte bune la 400 , dar si de cacat...imho ....
la componente eu personal nu m-as zgarci la cele ce imi garanteaza masa mica la lanseta si ergonomie , precum si o buna rezistenta in timp .

iar la eticheta , fiecare poate avea pitici . vrei sa te simti lord englez, baga mare Hardys , orvis , samd...

in final aceeasi lanseta de fabrica care costa 800 eur , o putem face undeva pana in 500 . Parca de aia m-am apaucat eu personal de rodbildinguri....

plus ca , revenind la blank , preferintele legate de actiune si revenire sunt f impartite , ca deh , fiecare da altfel ...
Inglorious Muzkars

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #10 on: January 07, 2019, 03:12:55 PM »
Hasule ,ai punctat bine tu dar e mare diferenta intr e cele 2 fire Gpx si super Dry ....GPX e cu o clasa si jmate mai greu pe cand Super Ddry e real in Catalogul Aftm.
Si referitor la Bete ati vazut cat de mult a Evoluat Vision ???

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #11 on: January 07, 2019, 09:57:14 PM »

Leo - da e mare dferenta intre fire, dar tocmai de asta am doua fire; AM luat GPX-ul pentru clean - unde arunc slapi mari  8 sau chiar 6 deci trebuie masa. Dry-ul e pentru pastrav.  GPX-ul stiam ca e o cu o jumatate de clasa mai mare in masa decat standardul;

Sa fiu inteles - BVK-ul arunca bine amandoua firele - pentru ca lucreaza din mijlocul batului  - dar varful e un pic cam tarisor si daca nu esti atent plesnesti musca de apa ....  Ceea ce la clean e foarte bine :)

Vision a facut lasete foarte faine de cand ii stiu ....  AM pus mana pe o lanseta de 9.6 picioare clasa 4 si era super - nu mia stiu modelul. Puteai pescui cu ea foarte fain si la uscata - asa actiune faina avea;

Acum am vazut ca modelele lor de clasa 4 sunt cam de 8 picioare ..... Asta inseamna ca sunt gandite sa minimizeze inertia varfului .... Bune de uscate....

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #12 on: January 07, 2019, 11:25:57 PM »
cmon guys, cu pregatirea voastra comerciala mai dezbatem faza cu pretul la lansete ?

ce treaba are pretul cu performanta/calitatea?

daca o luam constructiv e simplu ....de unde vine pretul ?
blank , componente, finisaje si eticheta .
dupa cum am vazut pana acum , gasim blankuri bune si ocazional f bune  sub 100 eur bucata, la fel cum gasim si foarte bune la 400 , dar si de cacat...imho ....
la componente eu personal nu m-as zgarci la cele ce imi garanteaza masa mica la lanseta si ergonomie , precum si o buna rezistenta in timp .

iar la eticheta , fiecare poate avea pitici . vrei sa te simti lord englez, baga mare Hardys , orvis , samd...

in final aceeasi lanseta de fabrica care costa 800 eur , o putem face undeva pana in 500 . Parca de aia m-am apaucat eu personal de rodbildinguri....

plus ca , revenind la blank , preferintele legate de actiune si revenire sunt f impartite , ca deh , fiecare da altfel ...
Ce simplu ar fi sa fie asa...desi cateodata, intamplator, este.
Pretul mare este dat, pe langa blank, componente, finisaje si etichete si de ...research investit in ...blank. Io unu imi inchipui (si cred ca am dreptate) ca bossii de la Sage, Winston, Scott, Orvis etc,  cam baga neste banuti in try and error(a.k.a. research, care costa, futu-i) pana bunghesc combinatia de fibre, rasini si taper care devine o serie celebra...si seria aia nu e celebra datorita componentelor si finisajelor ci datorita blankului. 8) Mai exact datorita blankului reusit la o anumita clasa si lungime, dar aici deschidem o paranteza...nu toate sunt la fel... :laugh:
Legat de custom, am avut si eu o vreme fetisul asta...pana m-am convins ca de fapt  nu prea aduci plus valoare cu exceptia cazului in care un blank bun e teribil de prost montat de fabrica. Am vazut cazuri la niste blancuri  Cabelas si Lamiglas care montate custom erau sensibil mai bune decat de fabrica. Dar doar pentru ca de fabrica erau montate groaznic de prost. Nu am vazut la Sage si Scott de exemplu, unde custom e cam non sens daca ne gandim si ca pierzi garantia pe viata. Garantie care...e inclusa si ea in pret.  :P
Parerea mea, ca om.
Precizare: eu am ales custom nu ca sa rezulte ceva mai ieftin, ci ceva mai bun.
Deci revenind la subiect, in ultima vreme prefer lansete scumpe din serii celebre, luate second la preturi ieftine-medii.  Montate de fabrica din motive de garantie si...de pret mai bun la revanzare daca e cazul.  :D
Cu putin noroc, maine va spun la ce ma refer.  ;D
« Last Edit: January 08, 2019, 12:00:57 AM by Tavi »

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #13 on: January 08, 2019, 07:06:21 AM »
hai ca i maine.
ce ti-ai luat ?  :laugh:

aia cu researchu clar e valabila , dar din punctul meu de vedere, la ce nivel tehnologic s-a ajuns si la compozite , e totusi overrated la astia mari . in pozitia lor in care fac asta de niste ani nu mai e asa scump sa nimeresti un blank bun .... deci tot cred ca de multe ori cel putin la sage , dai o carca de bani doar pe eticheta.
customul la spin da , e valabil cum zici tu la multe bete de spin care s montate ca un cur , dar la astea bune de fly nu am prea vazut lansete bune montate nasol de fabrica. pt mine logica a fost simpla , sa scot un produs similar sau superior calitativ , la un pret civilizat.
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #14 on: January 08, 2019, 11:29:50 AM »
Eh, nimic deosebit, un Sage SLT 383-4.
Problema la Sage dpmdv e ca schimba prea des modelele...acu nush cat research mai baga de la un model la altul si nici nu mi-e clar daca puzderia de modele noi chiar sunt mai bune decat consacratele LL, SLT, XP, Z-axis, etc pe care multi le regreta si acum...
Scott de exemplu nu prea le schimba, eventual mici imbunatatiri. De exemplu seria G, lansata in 1976, a ajuns recent doar la a treia varianta. Dar tot G ii zice, e acelasi tip de bat moale de uscate, clientii stiu la ce sa se astepte. Dar...e 845 de dolari in State, plus transport si taxe...n-as da banii astia desi review-urile sunt de la foarte bune in sus.
Poate mi-oi lua vreodata una second daca m-oi plictisi de SLT.  :laugh:
« Last Edit: January 08, 2019, 12:13:20 PM by Tavi »