Author Topic: Muste 2019  (Read 11282 times)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
Re: Muste 2019
« Reply #15 on: January 07, 2019, 05:37:39 PM »
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #16 on: January 07, 2019, 10:29:44 PM »
Hellu, mi-o zis unu sa-ti  zic sa mai studiezi ceva entomologie. Daca vrei te pun in legatura cu el.  :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #17 on: January 08, 2019, 12:00:43 AM »
Hellu, cred ca larve de tantar = chironomide. Intreaba-l p-ala de zicde Tavi, ca e mai usor decat sa googalim o ora  ;D

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #18 on: January 08, 2019, 03:29:29 PM »
Hellu, cred ca larve de tantar = chironomide.
bah, voi nu intelegeti ce vrea sa zica Hell:
larva de tantar o fi chironomida, da' reciproca nu e valabila, adica ... larva de chironomida nu e tantar,... e aia din poza lu' Hell  :laugh:
Ce naiba mah, e atat de simplu...  :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #19 on: January 08, 2019, 08:23:47 PM »
Gizăs f$uck! :laugh:
Deci:
Ultima bazdaganie legata este un bloodworm, stadiul de larva a chironomidelor.
Pe la mine pe la sat, este comercializata sub denumirea de "larve de tantar". Deh, asa am cunoscut gangania, asa i-am spus!
Larva de tantar
https://duckduckgo.com/?q=mosquito+larvae&atb=v140-1__&t=cros&ia=images&iax=images
Se vede clar ca difera de bloodworm
https://duckduckgo.com/?q=chironomidae+larvae&atb=v140-1__&t=cros&iar=images&iax=images&ia=images

Buzzerul este stadiul dintre bloodworm si chironomida adult.

Sa inteleg ca va plictisiti sa va "bateti in scule" pe topicul celalalt?

Minnowholic

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #20 on: January 08, 2019, 10:05:33 PM »
Hellule, daca tii cu mine si le zici astora ca sculele mele is mai faine si mai bengoase decat ale vicelui, iti garantez io ca chironomida e chironomida si tantaru' ramane tot tantar  :laugh: :laugh: :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #21 on: January 08, 2019, 11:23:43 PM »
Pfff, Hellule, ma faci tu sa citesc atat! Cica se conosc peste 5000 de specii de chironomide, din care "Īn Romānia sunt descrise 122 genuri și 403 specii".
Mai departe: "Țānțarii (Culicidae) sunt o familie de insecte diptere din subordinul Nematocera." La chironomide zice asa "Chironomidele (Chironomidae) sau tendipedidele (Tendipedidae) sunt o familie de insecte diptere asemănătoare cu țānțarii, dar sunt, de regulă, sunt mai subțiri și mai delicate decāt aceștia."
Si in poza lamuritoare scrie asa
Clasă:   Insecta
Ordin:   Diptera
Subordin:   Nematocera
Infraordin:   Culicomorpha
Suprafamilie:   Chironomoidea
Familie:   Chironomidae

Tu zici ca din bloodworm se transforma in buzzer, apoi in chironomida adult, care-i diferita de tantar?
Nici ca-mi pasa cum le spui tu, cum le clasifici, etc ... amanunte, dar arata-mi o poza cu musca si ce imita ea, indiferent cum se numeste.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #22 on: January 09, 2019, 09:04:19 AM »
Deci ma,
In primul rand sa lasam tantarii de-o parte, nu despre ei e vorba
E o chestie de ciclu de viata al chironomidelor denumite si midge in faza de adult.
Ou, larva, pupa, emerger, adult.
Iacata un film care va poate lamuri ce trebe imitat, primit de la entomologul de serviciu.
https://www.youtube.com/watch?v=RQwau_uSyy4
Oua banuiesc ca nu vreti sa legati.  :laugh:
Larve sau bloodworm (apropo, Hellu, ultimu patern e ceva ce nu prea exista in realitate, o combinate de larva pupa :laugh:)
Deci larvele propriu zise traiesc in substrat, nu prea cred ca sapa pastravii dupa ele. E drept ca la stationar mai ales iarna sunt f. bune, dar e din alt film. Deci io le-as zice pas...
Cred ca trebe sa ne concentram pe fazele de pupe-emerger, adica chestia aia care se ridica miscand la suprafata, care are deja toracele conturat, ciot de aripi si smocul ala...pe care io l-as face din CDC...
Cam pe alea zic io ca le halesc pastravii, intre ape si spre suprafata. Pe lacuri. Nu as insista pe rau la pastrav cu de-astea...
Legat de materiale si culori: Hellu, cati indigeni ai prins cu alea?  8)
Ca pe net e plin de modele colorate si sclipicioase legate cu sintetice (ca ale tale)cu care se cam prind ...curcubei prin "rezervoirs" .
« Last Edit: January 09, 2019, 09:22:04 AM by Tavi »

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #23 on: January 09, 2019, 11:21:41 AM »
Hellule, daca tii cu mine si le zici astora ca sculele mele is mai faine si mai bengoase decat ale vicelui, iti garantez io ca chironomida e chironomida si tantaru' ramane tot tantar  :laugh: :laugh: :laugh:
Parca aveti si un nume de sas?
Decat sa avem un presedinte cu sage...cu UN sage...
Mai bine unul cu Scott si Hardy.
Minnowholic

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #24 on: January 09, 2019, 11:24:52 AM »
Pfff, Hellule, ma faci tu sa citesc atat! Cica se conosc peste 5000 de specii de chironomide, din care "Īn Romānia sunt descrise 122 genuri și 403 specii".
Mai departe: "Țānțarii (Culicidae) sunt o familie de insecte diptere din subordinul Nematocera." La chironomide zice asa "Chironomidele (Chironomidae) sau tendipedidele (Tendipedidae) sunt o familie de insecte diptere asemănătoare cu țānțarii, dar sunt, de regulă, sunt mai subțiri și mai delicate decāt aceștia."
Si in poza lamuritoare scrie asa
Clasă:   Insecta
Ordin:   Diptera
Subordin:   Nematocera
Infraordin:   Culicomorpha
Suprafamilie:   Chironomoidea
Familie:   Chironomidae

Tu zici ca din bloodworm se transforma in buzzer, apoi in chironomida adult, care-i diferita de tantar?
Nici ca-mi pasa cum le spui tu, cum le clasifici, etc ... amanunte, dar arata-mi o poza cu musca si ce imita ea, indiferent cum se numeste.
Nu ma interesaza indigenii.
Nici nu am dat dupa ei cu asa ceva
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #25 on: January 09, 2019, 12:06:25 PM »
Bah Hell...
Io inteleg ca n-ai timp sau chef sa fii mai atent cand postezi...
Dar gandeste-te o tzara si la timpul si cheful cititorului. Io de multe ori tre sa ma concetrez sau chiar sa pun intrebari suplimentare cand postezi ceva ca sa inteleg ce naiba ai vrut sa zici.
Uite acum, ii citezi intrebarile lui Liviu si imi raspunzi mie...cine dreac mai poate urmari un fir logic, atata cat e...daca e... :laugh:
p.s. Am TREI (3) Sage-uri.  >:D

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #26 on: January 09, 2019, 12:47:22 PM »
p.s. Am TREI (3) Sage-uri.  >:D
poti sa ai si O SUTA (100) de Sage-uri,... daca n-ai macar UN (1) SCOTT...  :P
e ca si la tantari: 100 de tantari nu fac cat o chironomida (midge) adevarata !  :laugh: :laugh: :laugh:

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #27 on: January 09, 2019, 02:20:12 PM »
Ok, ok, am inteles, musai Scott... :'(
Reiau intrebarea care a ramas fara raspuns dincolo:
Scottul trebe sa-l ai inainte de a deveni presedinte sau merge si dupa?
Cand deja ti-l permiti, as indrazni sa adaug...

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #28 on: January 09, 2019, 07:45:50 PM »
Asta-i ca:
"indrazneste sa crezi"
Minnowholic

vgb

• Adult
« Reply #29 on: January 09, 2019, 09:38:30 PM »
Cred ca trebe sa ne concentram pe fazele de pupe-emerger, adica chestia aia care se ridica miscand la suprafata, care are deja toracele conturat, ciot de aripi si smocul ala...pe care io l-as face din CDC...

io chiar nu l-as face si nu-l fac din CDC. prea mare efortul sa-l dezcleiez dupa fiecare peste prins. Cu PP pur si simplu se curata mai simplu.

Iar cu midge-uri (pupe, emergeri, adulti) se pescuie f mult pe rauri sub baraje. de fapt, pe orice rau de baraj (tailwater), in primii 5-10 km de sub baraj, midge-urile sunt majoritare in biomasa din apa. De-aia is f populare aici. Ce-i drept, in micimi de la #18 in jos ;) Iar iarna chiar eclozeza si se pescuie la uscata!

Apropo, vorbesc din ce practic acum, ca de 2 luni dau aproape exclusiv la pastrav pe raul de suflet al lui Lefty, unde are un monument si o carare cu numele lui :) Rau care se varsa din lacul Prettyboy  :laugh: