Author Topic: saddle sau cape  (Read 554 times)

AdrianP

• Musca 13
  • Adult
Re: saddle sau cape
« Reply #15 on: December 15, 2018, 03:18:26 PM »
Daca vrei pentru uscate: cape, Whiting dry fly hackle (NU High & Dry, nu Herbert Miner, etc) , nevopsit, minim bronze.
Am ajuns la concluzia asta dupa niste bani aruncati si timp pierdut legand cu alte cele. Poti s-o aplici gratis sau sa ajungi la aceeasi concluzie dupa ce pierzi si tu bani si timp.  :laugh:

liviu pentur astea am multumit  :laugh: :laugh: :laugh:
apropo de pe aici a cumparat cineva?
https://www.featheremporium.com/Fly-Tying-Feathers/whiting-dry-fly-capes.html
sau
http://whitingfarms.com/whiting-hackle/

daca da... detalii? ceva vama?
etc

https://www.featheremporium.com/Fly-Tying-Feathers/whiting-dry-fly-capes.html

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #16 on: December 17, 2018, 08:46:54 PM »
Da, am cumparat eu. Acum ceva ani. Anul trecut nu am mai reusit sa cumpar. 'Nea caisa promite orice, dar nu are decat ceva resturi de gaturi, chilipiruri ...
Incearca si aflam si noi  ;D

luci sj

• Nymph
« Reply #17 on: January 31, 2019, 03:59:26 PM »
Asta ar fi ala bun?

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #18 on: January 31, 2019, 09:26:42 PM »
In afara de culori care nu ma inspira, lipseste de pe ambalaj "stampila" rotunda "bronze".
Ar trebui sa intrebi vanzatorul.

luci sj

• Nymph
« Reply #19 on: February 01, 2019, 10:05:15 AM »
In anunt zice ca e bronze,iar culori are mai multe.Stampila e obligatorie?

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #20 on: February 01, 2019, 10:56:14 AM »
DA!
Pe siteul oficial se vede clar ca pe fiecare ambalaj e "stampila" cu grade-ul: gold, silver, bronze.
Eu fix asta l-as intreba pe vanzator: daca e dry fly bronze de ce nu e ambalat si etichetat(stampilat) ca dry fly bronze-ul de pe siteul whiting? 8)
E marfa rara si cautata, nu prea se gaseste, dar se gasesc tot felul de smecherasi care vand altceva...

luci sj

• Nymph
« Reply #21 on: February 01, 2019, 11:13:23 AM »
Il pun pe cumnatu sa ii intrebe ca e la el in Germania.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #22 on: February 01, 2019, 11:36:33 AM »
Asa arata un original. Stampila e de fapt un abtibild:

luci sj

• Nymph
« Reply #23 on: February 01, 2019, 12:49:01 PM »
Mersi,Tavi!

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #24 on: February 01, 2019, 11:18:17 PM »
daca vrea sa-ti traga teapa, imita si stamplia, ce mare branza?!

narcisbi

• Larva
  • **
« Reply #25 on: February 06, 2019, 08:52:57 PM »
@luci SJ: - din ce stiu eu cu Whiting Combo-urile - vin doar calitatea "PRO" adica sub "Bronze"
Cred ca acel anunt nu este corect.
Whiting a mai avut un "segment de calitate" la care au renuntat de cativa ani - asa numitul Tyer's Grade (situat ca pret intre
Bronz si Silver).
Daca mergeti la Whiting pe website, conform principiului american ca primesti ceea ce platesti, diferenta intre Silver si Bronz se
masoara in:
- uniformitatea culorii;
- uniformitatea calitatii penelor (fara ciupituri, fara varfuri rupte, fara stem torsadat/rasucit,..)
- cu un plus la numarul de muste pentru Silver fata de Bronz, insa atentie la ceea ce ei considera "Sweet spot" ca #marime carlig muste.  Parca la Silver poti lega mai multe muste 14-16-18 decat #10 si #12 - adica sweetspotul este deplasat spre mustele mici.
Referitor la achizitia din SUA: in vama romana - la pretul platit se adauga valoarea transortului si apoi la suma totala se aplic 4% taxe vamale si 19 % TVA...posibil sa gasiti in Europa la pret mai bun. Sau daca va trimit pachet rudele din SUA ...stiti ca puteti primi cadou...

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #26 on: February 06, 2019, 08:59:29 PM »

Eu am un Metz#2 si pot sa va spun ca are stemul relativ moale, se paote lucra bine cu el, are barbulele fine nu tepoase iar numarul 2 de sadlle acopera generos gama de 12-14 la prima vedere .....

Gasesti varietati faine de culori pe site-uri din Europa.

luci sj

• Nymph
« Reply #27 on: February 06, 2019, 09:14:47 PM »
Mersi ,Narcis!Firma e din Germania si nu am crezut ca pote fi fake!

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #28 on: February 07, 2019, 09:28:01 AM »
Luci, probabil tie ti-a rămas īntipărita in minte faza de acum de ani cu parashuta și  păstrăvul pe Lăpușnicul Mic cel cu aspect veritabil de torent .
Cu hackle Metz nu o sa obții niciodată pe un torent același tip de flotabilitate și eficientă ca și cu Whiting .
Metz-ul pluteste pana prinzi primul peste si apoi se uda.Pe ape mai lente de Lipan e pluteste relativ mai mult.
Dar esența in succesul pescuitului cu uscate -părerea mea ,o constituie in proporție de 80% prezentarea corecta, restul e sa construiesti corect pe mărimea adecvată o musca flotabila.
Ineficienta pescuitului cu uscate pe ape rapide, gen Lăpușnicul Mare,etc.,in mare parte se datorează abordării incorecte și prezentării necorespunzatoare a uscatei pe apa de către pescar.
Fiecare palma de torent impune o poziționare diferită a pescarului in casting in prezentarea uscatei, asta e cheia succesului pe torenți, ca sa poți sa prelungești natural traseul uscatei fără sa facă dāră pe apa, adică sa plutească perfect.

narcisbi

• Larva
  • **
« Reply #29 on: February 08, 2019, 10:35:48 AM »
Mersi ,Narcis!Firma e din Germania si nu am crezut ca pote fi fake!

Salut Luci,
Nu as zice ca este fake, deoarece in poza combo (brown&grizzly) nu apare si stikerul Bronze. Este mai degraba
neadevarat textul ce posibil sa insoteasca poza pusa de tine.
La Whiting Rosu pretul reflecta cumva calitatea & cantitatea. Ca este o suma mare raportata la bugetul nostru..este alta discutie.
Daca pescuiesti pe ape de lipan - ceva mai lente este posibil sa mearga "bronze".
Calitatea Silver are barbulele mai fine & elastice fata de Bronze, iar pentru lipan ar fi cumva in zona vizata de muste #14-16-18-20. Tentant este Whiting Herbert datorita pretului mai mic si cape-ului mai mare (e cocos mare) insa este sub sub Whiting Genetic Rosu,