Author Topic: Echipament biban  (Read 108 times)

aldo23

• Egg
  • *
Echipament biban
« on: August 11, 2018, 03:33:03 AM »
Buna ziua! Recent m.am mutat in cluj la 2 minute de un lac ce tine multi bibani, ceva marle si salau...asa zic pescarii ca ar fi salau eu am vazut ca mai mult biban se prinde . Acuma intrebarea vine. Ce lanseta si snur ati recomanda pentru pescuitul dupa bibi. Malurile au ceva vegetatie si apa nu e foarte adanca, nu stiu in cate zone trece de2 m. Ar merge o clasa 5 ?

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
Re: Echipament biban
« Reply #1 on: August 11, 2018, 10:00:41 AM »
Varga clasa 5, snur slow sinking sau sinking, muștele cele mai eficiente sunt pe cārlige 10-12
Am avut partide memorabile la Olt cu muste simple pe cārlige 10-12 cu bila de tungsten, corp din tinsel metalic argintiu, codița roșie și aripi din racoon . Caută pe net musca uda Alexandra, copiază corpul, pune par de racoon sau de lama și o sa ai partide frumoase. E doar o sugestie.Un pic de jiguiala din bat e și mai eficient pt bibani
După răcirea vremii papa pe muste mici .Daca prinzi un loc cu banc de bibani o sa prinzi la orice musca uda, un pic de rosu țipător in corpul mustei te ajuta mult
Poți face și zonkere albe lestate pe cārlige cu tija mai lunga
Pescuitul la biban e foarte distractiv, dacă dai de bibani mai īmbrăcați o sa ai driluri pe ci ste, chiar dubkeuri dacă dai cu doua streamerase
Spor!

aldo23

• Egg
  • *
« Reply #2 on: August 11, 2018, 12:05:35 PM »
Cam ce rata de sinking? As vrea sa ajung jos dar nici prea repede dar nici sa stau 1 minut sa ajunga in zona care trebe

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #3 on: August 11, 2018, 01:43:05 PM »
Cand am dat de bancul de bibani am prins cu toate streamerele din cutie: muddler, minnow, musca uda toate culorile.
Eu am dat cu un full sink 6 ips si muste mai putin lestate

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #4 on: August 11, 2018, 03:12:05 PM »
Cam ce rata de sinking? As vrea sa ajung jos dar nici prea repede dar nici sa stau 1 minut sa ajunga in zona care trebe
Depinde de adancimea apei.
Daca e pana in 1 metru jumate  poti sa dai cu fir floating, lider de vreo 2 m si streamere lestate.
Daca e mai adanc, calculeaza si tu de cati inch/sec ai nevoie.
De ex 6 ips = 15 cm /sec, asta ar fi si maximul pe care in recomand pe un lac de ses.