Author Topic: Sfaturi achizitie bat de pastrav  (Read 8352 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: Sfaturi achizitie bat de pastrav
« Reply #30 on: May 29, 2018, 04:40:45 PM »
glumim si noi ...
e prea mult de scris

bteodorescu

• Egg
  • *
« Reply #31 on: May 29, 2018, 05:30:16 PM »
ciudat, chiar am simtul umorului...dar nu vad unde-i gluma legata de un bat si o insiruire de cuvinte random gen kalu = pula.
scuza-ma ca nu inteleg, par mai degraba niste ironii ieftine si gratuite.

se pare ca e un taximetrist in fiecare dintre noi, daca tot e sa glumim.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #32 on: June 05, 2018, 11:47:28 AM »
Pot sa schimb putin subiectul ?  ;D

Stiu ca toti aveti (sau ati avut la un moment dat) Sage-uri prin porbagaje !  :laugh:

Intrebari:

Cu Sage SLT clasele 4 si/sau 5... a pescuit/mai pescuieste careva ?
Daca da, ce v-a placut la el ? Daca nu v-a placut, ce v-a determinat sa-l vindeti ?  :P

Aceleasi intrebari pentru Winston Boron II MX, clasele 4 si/sau 5  ;D

: Eventual... o comparatie intre ele ?

PS: Nu vreau raspunsuri din carti sau de pe net, reviewuri gasesc si singur,... as prefera your real feelings, experienta proprie, impresii spontane, traite live...  ;D
« Last Edit: June 05, 2018, 12:18:18 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #33 on: June 05, 2018, 03:15:15 PM »
Banuiesc ca io trebe sa ma abtin.  :laugh:

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #34 on: June 05, 2018, 05:47:45 PM »
Banuiesc ca io trebe sa ma abtin.  :laugh:
Nu, dimpotriva, mai ales ca stiu ca ai fost vazut in preajma unui SLT !  :P
Si'apai... intrebarile sunt chiar pe bune !
Daca ai, sau ai avut vreo traire cu vreun Sage SLT, sau cu celalalt, sau chiar cu amandoua...  baga !
O sa fac abstractie de faptul ca esti taman'... Vicele !  :laugh:
« Last Edit: June 05, 2018, 06:03:02 PM by miky »

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #35 on: June 05, 2018, 08:08:01 PM »
Pai am achizitionat recent SLT 490-4 ca bat universal de pastrav si bine am facut.
Se pupa la fix cu cortland 444 peach #4. Si in drill se comporta bine, imi da senzatia ca protejeaza tippeturile mai subtirele si are si rezerva pentru pesti mai imbracati. Actiunea as incadra-o la mod fast clasic, are un feeling fain in lanseu, dar aici e evident de gust.
Am dat cu el la nimfa, uscata si uda, isi face bine treaba. O tzara lung pentru uscate in anumite zone cu tufe de la noi, o tzara scurt la nimfa pe apele de afara.
ovm are SLT 590-4, am dat si cu ala, e f. fain. Si mai are mi se pare SLT 383-3 (sper sa nu ma insel) caruia ii zice pe buna dreptate Sf. Graal...dar ala e dedicat de uscate si a dreac de greu de gasit...
De winston nu stiu nimic din proprie experienta. S-ar putea sa ma insel, pe la un MAN posibil sa fi lansat cu unu #3 sau 4 si tin minte ca mi-a placut mult, dar nu mai stiu care model (nu cred ca MX ca era mai moderat) si nici al cui era...

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #36 on: June 05, 2018, 08:41:53 PM »
Era al meu :P numai ca era boron IIx . Buna lanseta de uscate in rest e cam degeaba cam trageam de ea daca bagam un muddler  ;D.Liniara si fara trepidatii buna pentru cei care mai mult fac casting in loc sa pescuiasca  :-*

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #37 on: June 05, 2018, 09:56:57 PM »
 :laugh: :laugh: :-*

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #38 on: June 05, 2018, 10:59:44 PM »
Pot sa schimb putin subiectul ?  ;D

Stiu ca toti aveti (sau ati avut la un moment dat) Sage-uri prin porbagaje !  :laugh:

Intrebari:

Cu Sage SLT clasele 4 si/sau 5... a pescuit/mai pescuieste careva ?
Daca da, ce v-a placut la el ? Daca nu v-a placut, ce v-a determinat sa-l vindeti ?  :P

Aceleasi intrebari pentru Winston Boron II MX, clasele 4 si/sau 5  ;D

: Eventual... o comparatie intre ele ?

PS: Nu vreau raspunsuri din carti sau de pe net, reviewuri gasesc si singur,... as prefera your real feelings, experienta proprie, impresii spontane, traite live...  ;D
-Sage SLT 590 - un bat excelent allround pt păstrăv pt cine n-are prejudecăți ca betele de păstrăv sau Lipan sunt de la clasa 4 in jos; folosit cam prin toate apele din Europa sau Balcani cu Streamere , nimfe sau uscate chiar și pe marime 24, n-am simțit nevoia unui alt batz, e f indicat pt puturoșii care vor doar un batz in bagaje
-atentie : SLT original e din graphite lll, acțiune medium Fast , majoritatea SLT-uri vāndute azi ca Second hand au fost rupte dar sunt reparate in garanție cu un alt tip de graphite și de aceea feelingul lor denota o acțiune Fast
Boron ll x clasa 4 e un excelent batz pt uscate , dar atāt , cānd bate vāntul cam tușește in cast și īți vine să-l vinzi să-ți cumperi SLT :laugh:
PS: ai incercat un boron ll x la MAN in 2014 și nu ti-a plăcut , ziceai ca e moale  :laugh:, deci ia unul de clasa 5, pt īncepători cu funcții  e mai indicat :laugh:

vgb

• Adult
« Reply #39 on: June 05, 2018, 10:59:49 PM »
Boron II MX am balanganit eu, dar clasa mare (7 sau 8, nu mai tin minte exact). Impresia a fost de par cu un varf prea flexibil pt rigiditatea restului lansetei. Dar poate ca la clasele mici sa fie altfel; poate ...

BIIIX, 9' #4 folosesc in prezent si-mi place mult. 

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #40 on: June 05, 2018, 11:11:35 PM »
 :laugh: :laugh:  :laugh:  eu unu sunt retard  :laugh: :laugh: recunosc .. dar  .. dc mi as cumpara ceva invechit gen slt sau bkron II  ?

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #41 on: June 05, 2018, 11:13:30 PM »
Sau loop clasa 2  ??? ??? ???

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #42 on: June 06, 2018, 10:18:01 AM »
OVM-ule,
Sa fiu al naibii daca imi aduc aminte sa fi incercat la MAN  vreun Winston Boron IIx,... si aveam impresia ca acolo n-am exagerat cu bautura !  :laugh:
Pehep, mersi, esti convingator si plastic, dar...  tradu-mi te rog ce inseamna "liniara si fara trepidatii", ca sa inteleg mai bine !  :D
Anyway... curiozitatea mea se referea la boron II MX care, asa cum imi zicea in particular dl vice, e pentru saltwaters si probabil de aia e si mai rapid, oarecum bate cu descrierea lu VGB, doar ca interesul meu era pentru clasa mai mica (#5)
Pe de alta parte, la intrebarea:
...dc mi as cumpara ceva invechit gen slt sau bkron II  ?
Io imi gasesc mie, macar doua argumente si o noua intrebare:
1 - despre genul asta de bete, oricat ar fi ele de invechite, pentru mine sunt noi pentru ca inca nu am avut, si chiar daca nu stiu nimic despre ele, e mult mai usor sa gasesc pe cineva care stie pentru ca le-a incercat, nu pentru ca o citit pe net
2 - nu in ultimul rand, betele second hand sunt la alt pret, si imi convine sa am experiente noi pe jumatate din bani, decat sa incerc ceva nou despre care nimeni nu a apucat sa stie nimic, la pret intreg !  ;D

si implicit si intrebarea:
De ce mi-as cumpara ceva nou despre care eu nu stiu nimic si nimeni nu stie inca nimic concret decat ca e nou, e scump, si are o prezentare de brand impecabila ? Daca nu-i ce trebe,... ce fac, umblu sa-l vand second hand ? nu-mi sta in fire...

PS: In plus, intre "alea invechite si babacioase"  :laugh: , de multe ori se gasesc si modele foarte reusite. mai bune chiar ca astea noi care se inventeaza in mod comercial, an de an  ;D
« Last Edit: June 06, 2018, 10:37:53 AM by miky »

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #43 on: June 06, 2018, 10:50:37 AM »
in drill se comporta bine, imi da senzatia ca protejeaza tippeturile mai subtirele si are si rezerva pentru pesti mai imbracati.
Dl Vice, mersi de review, dar si la matale am o intrebare:
O inteleg pe aia cu protejeaza tipeturile mai subtirele (in general betele de clase mici protejeaza tipeturile), dar ... cum adica are si rezerva pentru pesti mai imbracati ?
Intreb pentru ca notiunea de "rezerva", ... imi aduce aminte de C. ENE, doar ca el folosea cu predilectie expresia completa: "rezerva pe but"  :laugh:
Ce e aia rezerva, sau... ce intelegeti voi prin rezerva (de putere ?), sau ma rog, de orice,... si eu nu inteleg ?...

PS: Dl Vice, io am priceput ce ati vrut sa ziceti dvs, lucru pentru care, va... "mersi" ! ... doar ca ma zgarie pe ciocanel  :laugh:, cand aud de ..."rezerva"  :laugh:...

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #44 on: June 06, 2018, 10:52:34 AM »
Si eu sunt de acelasi principiu .. nu cumpar daca nu cunosc.. in schimb imi este frica sa iau ce stiu ,second hand din considerente de vechime si sa ma  trezesc cu surprize.Prefer una noua made in korea  :D .Dar aveti totusi dreptate ...
Chiar am vb serios cand am zis ca Boronu ala a fost al meu si l-ati vazut la Man.Boron IIx linear si fara trepidatii : O lanseta buna pe distante de maxim 12-15 metri de uscata care nu trepideaza in cast iar aterizarea firului pe apa o face liniar , frumos fara wiggle-uri nedorite.In momentul care trageam de ea cu un muddder ud si incercam sa trec de astia 15 m totul se prabusea si in spate si fata mea de parca bagasem un streamer de 7 cm .Daca imi aduc bine aminte aveam un rio gold pe ea de clasa 5 si nici nu prea stiam asa bine  :laugh: dar nu as mai da banii pe una nici mort.Consider ca lanseta este facuta cu un singur scop: only dry fly .