Author Topic: Sfaturi achizitie bat de pastrav  (Read 8353 times)

bteodorescu

• Egg
  • *
Sfaturi achizitie bat de pastrav
« on: May 08, 2018, 02:17:48 PM »
Salutare muscari ;D

Am primit anul trecut de Craciun un bat de stiuca si m-am indragostit de fly fishing. Batul e un Vision Big Daddy clasa 9, am avut vreo 10 partide cu el, incepem sa ne imprietenim cat de cat si sa arunc aproape decent. Totul pe modul autodidact, cu filme de pe youtube; din pacate n-am gasit pe nimeni care sa vina cu mine sa ma mai invete una, alta - asta ca background :)

Acum ma bate gandul sa-mi iau un bat mai light de pastrav, pe care sa-l folosesc mai mult afara decat la noi. Ma gandeam la un bat clasa 5 pt muste uscate (am vazut ca printre altele e ok si pentru clean in Romania). Am primit un voucher la un magazin online din Suedia si as putea sa-mi iau un Vision Onki 9' 5 wt cu aproximativ 70E pe langa gift card-ul respectiv. Avand in vedere ca nu ma pricep absolut deloc la pastrav, mi-am cam prins urechile. Batul il voi folosi in Norlland in 2019 si sper sa mai prind o partida prin Slovenia in vara asta.

Dupa bat, lucrurile se complica si mai tare la fir si leader. Pls help cu niste sfaturi, apreciez.

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: Sfaturi achizitie bat de pastrav
« Reply #1 on: May 08, 2018, 02:44:52 PM »
Sfaturi ...ce sfaturi anume vrei?
Daca sa iei sau nu batul ala? Nu stiu.
Ce fir si leader sa-ti iei? Habar n-am... :laugh:
Eu ti-as recomanda sa iei cam orice bat de la oricare din firmele consacrate, inclusiv Vision daca ai o preferinta pentru marca.
M-as uita dupa second hand-uri la bete, dar no, daca ai voucher...
Si cam orice fir de aceeasi clasa cu batul.  Si ...tot cam orice  :laugh: leader conic mono de 9', terminatie 0.15 sau 5x la care mai adaugi ceva tippet daca e cazul.
Evita betele specializate, prea fast sau prea moderate, prea scumpe sau prea ieftine. 
Cam la fel si la fire, orice WF sau DT "normal"  la rio, scientific anglers sau cortland.
Clasa 5, 9' si preferabil din 4 buc. pentru usurinta la transport e f. ok.
Cu o astfel de combinatie poti pescui linistit in perioada de invatare la clean, pastrav cu uscate, nimfe si chiar si streamare nu prea mari. Perioada in care vei vei afla daca vrei alt echipament si de ce.

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #2 on: May 08, 2018, 05:24:08 PM »
Daca īți iei Vision, ia și un fir Vision si o sa ai un echipament bun. Vision īși face firele/betele potrivite pe clasa.

Odată cumpărate mergi de cāteva ori cu un pescar -coleg de forum sau amic - la pescuit de păstrăv și o sa ai o bază să īncepi să pescuiești singur...

Totodată, poți veni la MAN in Iulie și o sa ai ocazia sa cunoști oameni pescari la păstrăv, pasionați și buni pescari

Poți și īntrebă aici ce nelămuriri ai .

Succes la alegere.

PS

MERGE clasa 4 la clean și păstrăv. Oricare din cele 2 clase
- 4 sau 5 suntt OK.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #3 on: May 08, 2018, 06:21:26 PM »
In Slovenia e bun batul de clasa 5. La fel si la clean pe la noi. E un bat universal f bun pentru inceput. Iar pentru faza a II-a strange bani  :laugh: :laugh:
Sfaturi gasesti pe aici gramada! Daca vrei altele, restrange oleaca domeniul, intreaba la concret. N-ai pe nimeni in zona sa te invete? Pe unde iti petreci timpul? Suedia?

bteodorescu

• Egg
  • *
« Reply #4 on: May 08, 2018, 10:02:39 PM »
Multumesc mult pentru sfaturi.
O sa iau Onki pt inceput ca e bun pretul mai ales ca am gift card-ul respectiv, apoi dupa cum zice Liviu, ma apuc de strans pentru level 2.

@Liviu, din pacate n-am, toti prietenii mei sunt axati pe spinning si nu am de unde sa trag pe nimeni de maneca. Forumul l-am descoperit ieri, azi am apelat la ajutorul vostru  :P Sunt din Bucuresti, pescuiesc in Delta in mare parte, la stiuca. Din pacate la pastrav nu prea stiu unde o sa ma duc la noi. Incerc sa-mi aranjez momentan o iesire in Slovenia in iulie, sunt in discutii cu niste ghizi in Slovenia, sper sa gasesc pe cineva liber si sa ma invete una, alta.
In primavara am cunoscut pe cineva la Fishing and Hunting Expo care lucreaza pt Leech in Suedia si cu care am tinut legatura si are o mulineta Lamson Liquid SH pe care as lua-o, ma mai uit putin pe net sa vad care-i treaba cu ea. Am mai vazut un Vision GT redus pe adh si Vision Kalu. Voi ce ziceti de mulineta?

@hasu_ma, ma uit la Vision, pana acum m-am uitat la RIO. ai vreo recomandare de Vision, vad ca au multicele modele? Legat de MAN, nu stiu ce e aia. As veni sincer :)

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #5 on: May 09, 2018, 12:02:45 AM »
Legat de MAN, nu stiu ce e aia.
Vaaaaaaaaaiiii, nu stii ce e MAN!
MAN = Marea Adunare Nationala
MAN = Ministerul Apararii Nationale
MAN = Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg (l-am copiat de pe net, ca nu stiu sa-l scriu)

Ai dreptul la o singura incercare! Daca nimeresti, primesti un wildcard pentru MAN!  ;D

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #6 on: May 09, 2018, 01:06:52 AM »
Voi ce ziceti de mulineta?

Mulineta la clasa 5 e doar cel mai convenabil loc unde sa tii firul...Sa nu aiba un diametru extrem de mic sau multe porcarii inutile in ea care sa o blocheze cind ti-e lumea mai draga...GT e strunjita ,Kalu si Lamson turnate, avantaj pentru GT daca o troznesti sau o scapi pe suprafata tare. .
arbeit macht frei

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #7 on: May 09, 2018, 05:25:37 AM »
Din experiența mea cu Vision, as zice sa iei fir identic cu lanseta -Okni - de clasa bățului.

Am pescuit multa vreme cu fir Vision Presentation 2 și s-a comportat f bine. Ce am observat e că pe lansete Vision, lucra f bine.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #8 on: May 09, 2018, 06:20:59 AM »
bine ai venit bre !
in zona bucuresti iti recomand sa iei legatura cu Leo si Pehep  , sunt aci pe forum .
Doar ca dupa ce ai sa discuti cu ei probabil ca o sa iti iei Loop   :laugh:

dar macar ai ceva sansa sa pui mana si pe alte nuiele , sa iti faci o idee....
PS legat de slovenia , informatii si locatii exista gramada. faza cu ghidul iti economiseste ceva timp , iti da ocazia sa vezi din start mustele care trebuie , dar , dupa mine , ucide placerea de a descoperi singur ce si cum....
Inglorious Muzkars

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #9 on: May 09, 2018, 08:29:42 AM »
ucide placerea de a descoperi singur ce si cum....
Da, da, ucide placerea de a da o gherla adevarata pe bani buni! Pentru un incepator, ghidul se justifica!

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #10 on: May 09, 2018, 08:57:53 AM »
te am dus, ti am aratat, te am invatat, ai prins mreana ....  :laugh: :laugh:

asa e , se justifica   :P
Inglorious Muzkars

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #11 on: May 09, 2018, 09:34:11 AM »
Poti lua Gtu ala fara probleme ..  :o

Eu ca fir as lua un vision vibe 85 clasa 4/5 si nu as pleca pleca in Slovenia anul asta  :laugh: :laugh:

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #12 on: May 09, 2018, 09:43:34 AM »
Am uitat ..

Si mi-as vinde toate sculele de spin ca sa imi achizitonez cateva , nu foarte multe, chestii de fly  :laugh: :laugh: :laugh:

bteodorescu

• Egg
  • *
« Reply #13 on: May 09, 2018, 10:50:10 AM »
Am restrans aria la fir pentru Vision Tane sau Vibe 85 dupa sfaturile noastre.
Astept sa vad ce pret imi face la Liquid SH si apoi vad si cu mulineta  ;D

@pehep
Initial eram mega excited cu fly, daca nu e vant ma descurc binisor. Cum apar 10-15 km/h s-a terminat :) dar nu ma las batut
De exemplu acum o saptamana m-am intors din Suedia, am fost pe Vanern; daca nu aveam sculele de cast, sanatate, n-aveam ce sa fac. Erau 20-25 de km/h in fiecare zi. Cast si fly trebuie sa coabiteze  :P

@Liviu
am inteles acum ce e MAN. e un fel de congres extraordinar doar ca nu in Sala Palatului :)

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #14 on: May 09, 2018, 11:18:48 AM »
Tane are un head prea lung pentru tine ca incepator ;) 11 metri .. o sa iti ia timp sa il inveti ( parerea mea ) .
Treaba cu coabitarea este intradevar pentru incepatori.Muskmd iti poate confirma ..  :laugh: :laugh: :laugh: