Author Topic: muste pentru chefali  (Read 5778 times)

lacy

• Egg
  • *
muste pentru chefali
« on: April 12, 2018, 10:23:24 PM »
Salutari , are cineva idei ce muste ar merge la chefali ?

Elias

• Adult
Re: muste pentru chefali
« Reply #1 on: April 12, 2018, 11:21:36 PM »
Asta stiu ca se prinde cu paine,deci presupun ca legand ceva in genul "mustelor"de crap.

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #2 on: April 13, 2018, 07:41:16 AM »
Unde dai la chefal ?

lacy

• Egg
  • *
« Reply #3 on: April 13, 2018, 10:25:16 AM »
Sunt stabilit in Belgia si pe un canal nu departe de Mare se aduna chefali dar numai bucăți mari la gura unui cana mic de unde iese ceva māncare ca altfel nu īmi explic .

AdrianP

• Musca 13
  • Adult
« Reply #4 on: April 13, 2018, 10:36:30 AM »
streamere minow...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #5 on: April 13, 2018, 11:48:23 AM »
Salutari , are cineva idei ce muste ar merge la chefali ?

http://oregonflyfishingblog.com/2011/01/16/parachute-egg-cluster-fly-tying-video/

https://www.discountflies.com/product/N-CRMO.html
....
astea merg la chefalii din Marea Neagra,

si astea, tot asa... :
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #6 on: April 13, 2018, 12:50:39 PM »
Chefalul nu este rapitor  :D se intoarce cu curu daca vede streamere
Baga in el numai morataciuni si se poate prinde la imitatie de paine si  momit cu paine

http://www.selectafly.com/mullet-580-c.asp

Astea de mai sus de poti incerca  dar cred ca trebe sa faci un pic munca de cercetare prin nisip sa gasesti ceva asemantor.Foarte circumspect animalul si foarte greu de prins la fly .Se prea poate  sa mance iarba verde  :) Sunt niste chestii  numai din marabou facute :

http://www.flytyingforum.com/uploads/img45150d607a33e.jpg
http://www.flytyingforum.com/uploads/img45150d607a33e.jpg

Eu il caut pe la noi .. il vad cateodata .. si atat  :laugh:

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #7 on: April 13, 2018, 01:48:44 PM »
Vezi ca exista un forum dedicat pescuitului la chefal la fly. Imitatiile sunt variatii pe 2-3 teme:
- imitatii de rama de mare, cum e aia pe care a postat-o miky prima;
- "bread fly" care e o musca legata cu foamuri sau cu par de caprior tuns mai dezordonat ca sa imite o butata de paine care pluteste sub pelicula;
- "grass fly" e de fapt o uda din marabou verde si/sau oliv care imita o floaca de iarba de mare sau alge care plutesc in deriva.
Mai rar, imitatii de creveti mici de genul Crazy Charlie.
"Bread fly" si "grass fly" daca le cauti pe google si selectezi imagini... iti umple ecranul cu toate variantele posibile.

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #8 on: April 13, 2018, 01:58:05 PM »
Recomanda si o tactica daca tot i ai zis de muste .. :P

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #9 on: April 13, 2018, 03:15:22 PM »
O tactica tacticoasa?
Sau o tactica mai ...eh?
Minnowholic

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #10 on: April 13, 2018, 03:41:40 PM »
Mai eh .. destul de scarboasa .. ca tine asa  :laugh: :laugh: :laugh:

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #11 on: April 13, 2018, 03:48:49 PM »
 :-* :laugh:
Minnowholic

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #12 on: April 13, 2018, 07:51:57 PM »
Chefalul nu este rapitor  :D se intoarce cu curu daca vede streamere
Baga in el numai morataciuni si se poate prinde la imitatie de paine si  momit cu paine
http://www.selectafly.com/mullet-580-c.asp
Nu stiu pe ce te bazezi cand zici ce zici mai sus, dar eu stiu asa:
1 - chefalul mananca rame de mare (vezi foto mai jos), cu cat sunt mai vii cu atat e mai atras de ele, asta e o certitudine !
Ramele de mare sunt niste viermi care se gasesc in nisipul de pe fundul marii, in zone unde de regula sunt diverse deversari iar acel nisip de pe fund capata un aspect putin malos...

2 - chefalul ca toate speciile marine, traieste si umbla in bancuri de sute, chiar mii de exemplare,...
Ca atare concurenta pentru hrana in cadrul bancului este destul de mare, astfel incat, desi in mod normal nu este un rapitor autentic, in cadrul bancului se comporta adeseori ca un rapitor, datorita concurentei care il obliga sa lupte sa fie primul la hrana

3 - de cele mai multe ori, atacul chefalului nu se bazeaza pe foame ci pe,... iritare ! Da, se pare ca diversele nuante de portocaliu, (pe alocuri recunosc ca am vazut si verde fluo folosit pentru acelasi efect), il atrag, il irita, il,... determina sa urmareasca si eventual sa muste momeala !
Inclusiv pescarii clasici care dau la mare la chefal, pe montura cu plumb si doua carlige legate pe chiorstecuri (sau cum le zice), ataseaza pe fir langa carligele pe care stau ramele, niste plutite mici, vopsite portocaliu ( ca niste boilessuri mai mici), care pe langa ca irita si atrag, ridica si carligul cu momeala de pe fundul marii punand-o in calea pestelui !
De multe ori la recuperare, cand pescarii mai scot sa verifice daca mai e rama in carlig, se pot observa cum chefalii urmaresc acele plutite fix cum face stiuca cu voblerul care n-o convinge pana langa barca...
In ce priveste pescuitul la fly, eu ti-as recomanda 2 variante, in functie de 2 situatii posibile:

a) daca pescuiesti spre larg cu aruncari la distante mari, as pescui ca la spinning cu o taparina formata din plumb in capat si cateva muste pe fir mai sus, cat mai portocalii si verzi fluo, forma nu prea conteaza, fie ca imita viermi gen san juan worm, sau eggs-uri d-alea de somon portocalii, sau orice alte forme, nu prea mari. poate chiar si niste muste d-alea fancy de somon  cu de care pescuieste Dumitru pe la el prin Finlanda, viu colorate...

b) daca pescuiesti la distante mici, rezonabil de atins cu snurul, atunci cu leader si doua muste tot portocalii, dar mai mici ca la taparina (cred ca cele eggs sunt cel mai aproape de adevar), muste pe care dupa ce le lansezi trebuie jucate pe apa, prin miscari scurte, sacadate ca la jiging (chiar daca plutesc)
Daca-i convingi, probabil ca chefalii n-o sa sara ca pastravii, dar... ori o sa vina toti pe ea deaodata, ori niciunul...  ;D

PS: Ca si observatie, eu nu ma refer la chefalasii din portul Tomis, unde de-a lungul anilor turismul i-o invatat sa mai muste si la paine ! Aia nu pot fi numiti chefali !
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Elias

• Adult
« Reply #13 on: April 13, 2018, 08:20:05 PM »
Da,in portul Tomis se prinde chefal la paine.Exemplare de 2-3kg(cand am timp voi cauta si o poza)Dar probabil astia's aia mici pe care ii stii si tu...Nu dadea nimeni la rama,dar na,probabil localnicii aia batrani nu prea au habar.Sper doar ca va citi careva topicul asta si isi vor schimba abordarea.

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #14 on: April 13, 2018, 08:52:34 PM »
Domnule  presedinte  tot respectul

Revin  ;)