Author Topic: S A professional floating sau SA mastery ?  (Read 3544 times)

aldo23

• Larva
  • **
S A professional floating sau SA mastery ?
« on: April 02, 2018, 04:00:08 PM »
Imi caut un fir care am sa il folosesc la clean distante nu prea mari si vreau sa va cer niste pareri.. sau alte recomandari de fire . Multumesc

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: S A professional floating sau SA mastery ?
« Reply #1 on: April 02, 2018, 05:32:50 PM »
Nu le-am folosit, dar ar fi utile niste linkuri, sa ne dam mai usor cu parerea de pe net.  :laugh:
Din punctul meu de vedere orice WF clasa 5 e bun pentru clean.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #2 on: April 02, 2018, 11:13:29 PM »
Aldo, ce inseamna nu prea mari? Care-i distanta medie la care pescuiesti? Cit e cea mai mare la care speri sa ajungi cu musca?

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #3 on: April 03, 2018, 06:35:37 AM »
ba nu zapaciti omu'  :laugh:

Draga Aldo la capitolul clean trebuie sa te uiti , dar nu cu multa incrancenare la conditiile tale de pescuit
daca e apa de ses, mai murdara, cu nisip , crengi si multe agataturi ia un fir care sa nu te faca sa deschizi credit de nevoi personale si dupa care sa nu iti para rau dupa un sezon de pescuit.
experienta mea cu vreo doua fire de la SA ( un aircell si unul dedicat de pastrav ) a fost ca nu prea rezista la tavaleala in timp ( eu nu intretin firele de nici o culoare ) si in al doile sezon era cam zapacita camasa in zona care se plimba cel mai des pe inele .
Am folosit cu placere si mai mult timp rio gold si grande, mai ales pe siret unde era nevoie de distanta mai mare
f misto si airflo doar ca la pescuit pe apa murdar microcanalele lu peste de la ridge se incarcau si nu mai aluneca firul cum trebuie . mai mult daca il imbarligam prin crengi am avut neplacuta surpriza ca invelisul se taie foarte usor in leader sau in crengi si cioate... la fel si la forty plus , care sincer mi s a parut headul prea lung si are greutate care depaseste clasa in care e dat cand e scos tot. altfel , daca ai de dat distanta , f misto....
mi a placut si o ieftineala de fir de la bfc- bulgari , doar ca ala dupa un sezon era ca o sarma, neam sa i mai indrept buclele...
am avut varivas care nu m a surprins wow cu nimic, dar daca stau sa ma gandesc , nu m-a surprins neplacut in nici o situatie  :laugh:
de cand am renuntat sa mai pescuiesc zi de zi la clean si mai dau ocazional dupa el ( de obicei ma prinde cand is cu intermediar sau full sink , care oricum sunt cam sarme) nu mi-am mai batut capul ....

ca si logica la mine , daca e buget as lua rio, daca nu e buget as lua chestii f ieftine pe care sa le distrug. mi se pare mai important sa ma uit la un profil care sa ma ajute in functie de mustele pe care le dau cel mai des , in functie de stilul de casting , marimea apei si puterea vantului in zonele in care pescuiesc cel mai des....

de ex acum e un wf5 la reducere  https://flyfishingoutlet.ro/fire-musca/fire/fir-scientific-anglers-air-cel-floating . la banii astia e parfum ...

Inglorious Muzkars

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #4 on: April 03, 2018, 08:35:15 AM »
Eftin iei .. eftin dai ;)

SA air cel are 13 metri head moldovene  :laugh: si drept urmare o sa faci la falsuri pana iti cade mana :-* daca mai pui si lider si tipet va urez succes prin boschetii romaniei ca incepator  . Mi-as indrepta privirea care fire cu headul mai mic intre 7 si 10 metri gen Vision Vibe 65 sau Vision Attack si chiar mi-as intretine firele tot cu o solutie Vision . Personal prefer sa investesc in fire decat in jiguri  :laugh: :laugh: :laugh:

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #5 on: April 03, 2018, 09:59:37 AM »
ce are jigu ma? de ce esti rau ?  :laugh:
Inglorious Muzkars

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #6 on: April 03, 2018, 10:28:10 AM »
https://guidelineflyfish.com/products/flylines/wflines/bullet-evolve-wf-float-102876-p0000066550

eu am versiunea veche de 7 si 9..., probabil versiunea noua e si mai buna...

cu ala clasa 7 am dat mai mutt si imi place... e unul din snururile preferate...
ala in video de prezentare nu manica rahat... e potrivit cam in multe locuri si duce cam orice
Crescator/dresor de reni

Elias

• Adult
« Reply #7 on: April 03, 2018, 11:05:37 AM »
Misto filmuletul  8)

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #8 on: April 03, 2018, 11:50:31 AM »
Cel mai tare fir ever forever .. dar costa

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #9 on: April 03, 2018, 12:14:11 PM »
mnah... daca cade pe mina ta si te indragostesti... altceva parca nu mai merita.. ... daaa stiu io... fiecare cu rationamentul lui de randament ... cam asa e cu sculele... dar chiar si cu muierile ... etc... cind te indragostesti...  :laugh:

io nu zic ca snurul e ieftin...sau ca e cel mai bun , zic ca imi place mie !
Crescator/dresor de reni

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #10 on: April 03, 2018, 02:34:26 PM »
ALdo, are si moldovanul dreptate, ca si io am patit, dar uitasem: am avut un ridge si merge f fain, dar in 2-3 sedinte s-a murdarit si o fo groaznic fara rizurile lui specifice! L-am spalat intens si degeaba :(
La mine pe apa de ses, cloaca si murdara, asa s-or petrecut lucrurile

mariusxnx

• Adult
« Reply #11 on: April 03, 2018, 04:37:38 PM »
Ma, io ridge-ul il am de 2 sezoane si e inca bun.
Nu i dau cu solutie decat o data pe an, la sfarsit de sezon, in iarna.
In schimb la 3 partide, cam asa, la stransul pe mulinel il trag printr un servetel umed din ala de carpa, stiti voi. Ramai uimit ce iese dupa el, de pe rizurile ale, iese șervețelul negru.
Nu ti ia mult timp in 2 min e gata, tras de 2 ori prin servetel.

aldo23

• Larva
  • **
« Reply #12 on: April 03, 2018, 07:09:29 PM »
Chestia e ca am sa il pun pe un loop AEG.. eu il simt umpic mai fast. Pescuiesc  pe rau de ses de latime cam 25 30 de metri . Rareori pe lac sau pe somes. Mustele in mare parte sunt foamuri legate pe 10 12 uneori steamere mici.  Acum vreau si un fir sa zic mai ok.. m.am gandit si la seria frequency fiind undeva la 265 de lei . Toata ideea e ca vreau un fir pe care sa ma bazez . Is prea sarac ca sa imi cumpar chestii ieftine

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #13 on: April 03, 2018, 07:18:42 PM »
Pune tu SA , SRL , MILF sau alte tanpenii de fire care sunt numai bune de reclama , cacam la asta se reduce piata americana , si o sa dai vina pe AEG ca nu este bun ..

aldo23

• Larva
  • **
« Reply #14 on: April 03, 2018, 08:02:47 PM »
Atunci scurt si la obiect ce fir recomandati sa fie si decent ca pret si calitate