Author Topic: Literatura halieutica  (Read 8567 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: Literatura halieutica
« Reply #30 on: January 28, 2019, 10:29:13 AM »
Bambusul si bambusul construit au fost folosite o perioada destul de scurta. Cam la fel e si cu firele de matase. Probabil ca doar elitele au avut acces, mai ales daca vorbim de englezi, care l-au considerau de la un moment incolo sport.
Insa cea mai lunga perioada din istoria (fly)fishingului a insemnat bete ordinare de alun si par de cal si era practicat de clasa de jos in scop de traista.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #31 on: January 28, 2019, 10:33:55 AM »
Cine se baga la un tabel cu lansete si unul cu fire?
Adica, ce bat se incarca cu ce fir?
Sau ce vrei sa scriem in tabelele alea?
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #32 on: January 28, 2019, 10:37:17 AM »
Care bat se incarca cu care fir in care luna a anului.

ady_fly

• Larva
  • **
  • Dry flies forever!
    • https://ady-fly-on-line.blogspot.com/
« Reply #33 on: January 28, 2019, 10:45:37 AM »
Fără a intra în polemică, eu sunt de părere că FF era/este un "sport" nu neapărat al elitelor financiare ci al oamenilor deschiși la cap și care au văzut în pește/păstrăv un partener și nu neapărat o sursă de hrană.
Dovada că lucrurile pe meleagurile noastre nu s-au schimbat, deși au trecut aproape 100 ani, e aici:
Cu undița de IOAN AL. BRĂTESCU-VOINEŞTI: http://documente.bcucluj.ro/web/bibdigit/periodice/carpatii/1933/BCUCLUJ_FP_279437_1933_001_001.pdf
Vă sună cunoscut?

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #34 on: January 28, 2019, 11:53:07 AM »
Care bat se incarca cu care fir in care luna a anului.
Pai, tinem cont si de experienta muscarului in lanseu?
Adica, 'geaba zic eu ca batul x arunca firul y cand vine Gica de la scularie si spune ca arunca mai bine firul z
Minnowholic

visu43

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #35 on: January 28, 2019, 12:29:50 PM »
Fără a intra în polemică, eu sunt de părere că FF era/este un "sport" nu neapărat al elitelor financiare ci al oamenilor deschiși la cap și care au văzut în pește/păstrăv un partener și nu neapărat o sursă de hrană.
Dovada că lucrurile pe meleagurile noastre nu s-au schimbat, deși au trecut aproape 100 ani, e aici:
Cu undița de IOAN AL. BRĂTESCU-VOINEŞTI: http://documente.bcucluj.ro/web/bibdigit/periodice/carpatii/1933/BCUCLUJ_FP_279437_1933_001_001.pdf
Vă sună cunoscut?
E o discutie interesanta aici. Cred ca tine si de particularitatile culturale ale zonei. In Bucovina secolului trecut, pescuitul era considerat o ocupatie a oamenilor saraci, si era o rusine sa fi vazut cu undita pe apa. Tin minte si acum privirea furioasa a bunicului meu, odihneasca-se in pace, cand ma vedea intorcandu-ma de cu cei cativa pastravi ai unei dimineti petrecute pe malurile mirosind a brad ale raului Suceava. "Nu ai ce manca acasa??!!" era laitmotivul. In Regat, din ce am citit, era no man's land, fiind liber oriunde si cu orice mijloace. Cred ca in perioada in care au fost scrise randurile respective, poporenii nu aveau luxul de a fi "deschisi la cap". Pescuitul care activitate recreativa exista doar in randurile elitelor, care erau priviti ca niste excentrici.
Referitor la a doua chestiune, as face oricand schimb intre apele de acum si ce a fost acum 100 de ani, chiar cu braconajul salbatic de atunci. Oricat de braconate ar fi niste ape, daunele nu se pot compara cu amenajarile hidrotehnice comuniste, care sunt cel mai mare flagel, dupa parerea mea. Pur si simplu au distrus cele mai bune rauri. Din ce am vazut, nu cred sa fie o tara in Europa de Est cu o rata atat de mare a amenajarilor hidrotehnice. Cred ca numeri pe degete raurile care nu sunt afectate intr-un fel sau altul.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #36 on: January 28, 2019, 01:26:11 PM »
Eu nu mai stiu care e discutia aici, dar da, e interesanta.  :laugh:
Pe mine m-a lovit ca la vremea aia era deja o problema sa alegi cateva muste prinzatoare din puzderia de modele.
In vremurile actuale problema s-a multiplicat si la puzderia de echipamente...si iata ce probleme avem, Hellul nu stie sa faca tabelul cu firele care incarca batul... :-\
Cumva pierdem din vedere esentialul...cateva muste sunt de fapt suficiente, cum tot asa cateva bete si fire sunt suficiente si conteaza prea putin ce fire si ce bete.
Ne pierdem prea mult timp in cautarea echipamentelor specializate, scumpe, elitiste, discutam de clase, lungimi, branduri, etc in loc sa ne concentram pe cateva modele de muste si, mai ales, sa incercam sa intelegem ce, cum si cand trebe sa facem cu ele ca sa prindem.
Daca tot comparam elitistii de ieri si de azi cu clasa de jos, cred ca multi dintre taranii cu bat de alun si sfoara de canepa erau mai buni pescari decat domnii cu bambus si muste din cataloagele Hardy, si nu doar cand dadeau cu rama. Fapt de altfel recunoscut in scrierile vremii, va recomand spre relectura articolul lui Hasu, mai exact citatul din ALEXANDRU HIRSCHFELD.
Azi avem prea multi elitisti si prea putini tarani, prea multe echipamente si muste si prea putini pesti, ape si...intelegere a pescuitului.

ady_fly

• Larva
  • **
  • Dry flies forever!
    • https://ady-fly-on-line.blogspot.com/
« Reply #37 on: January 28, 2019, 01:37:33 PM »
Azi avem prea multi elitisti si prea putini tarani, prea multe echipamente si muste si prea putini pesti, ape si...intelegere a pescuitului.

Consider că e taman pe dos: avem prea puține elite, prea puține modele de urmat și mult prea mulți țărani pe post de elite! :)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #38 on: January 28, 2019, 01:40:50 PM »
Corect. Am uitat sa pun ghilimelele.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #39 on: January 28, 2019, 01:42:35 PM »
Alooo, dom' Dragnea!!
Tu ai propus tabelele alea.
Eu doar eram curios cam ce vrei sa treci inele :laugh:

Dar imi place restul pomelnicului, cred ca ai recitit ce a scris Vgb-eul
Ti-a trebuit un Sage sa-ti dai seama ca este bun si alunul🤔
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: January 28, 2019, 01:51:09 PM »
Propunerea era o gluma Hellule. :laugh:
Sau, daca vrei, era o propunere artificiala care s-a dovedit prinzatoare, un exemplar tanar si nexperimentat a inhatat-o.  :laugh:

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #41 on: January 28, 2019, 02:12:05 PM »
Cumva pierdem din vedere esentialul...
Este singura idee principala, adevarata care am putut s-o desprind din ultimele 8-9 postari...
Cam da, nu numai ca in discutie se pierde esentialul, ba mai mult,...
Desi toti participantii la discutie constientizeaza acest lucru, fiecare pierde (in mod convenabil zic eu  :P) din esential, doar partea care se suprapune nefast si daunator, peste ideea pe care el vrea s-o transmita...
Valabil de la elite, pana la bete si fire si muste...
 :laugh: :laugh: :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #42 on: January 28, 2019, 07:27:44 PM »
Apropose de termenul “ elite”,cam cum s-ar defini el in prezent?!

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #43 on: January 28, 2019, 07:44:48 PM »
Diplome de concurs, aere de campion, echipamente de mii de euro, musai câteva participări la concursuri in pastravarii? :laugh: :laugh: :laugh:

Întreb pt un prieten....

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #44 on: January 28, 2019, 07:44:57 PM »
Membrii si simpatizantii M13.