Author Topic: Varga uscate  (Read 1193 times)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Re: Varga uscate
« Reply #30 on: March 11, 2018, 07:33:13 PM »
Bre Luci, poll-ul e incomplet. Ca optiuni, zic. Trebuia sa mai cuprinda:
- 8 feet  :laugh: :laugh:
- cu ce am la indemana;
- cu ce am chef...

Mie imi plac in cast lansetele scurte. Dar cand lungimea nu incurca pentru tot ce inseamna pescuit m-am convinz anul trecut ca cele de 9 talpi sunt cele mai versatile.
Si eu zic ca cel 30-45 cm pot face diferenta la distante scurte sau medii (de pipait nici nu vorbesc... cand dau cu 7'6'' la pipait am impresia ca toti pestii rad de mine  :laugh: ). Dar si cand ai snurul pe apa si deplasezi mana odata cui musca in multe situatii poti lungi mai mult driftul fara dara. Si la distante ceva mai mari, cand pui un mend, o laseta mai lunga te ajuta sa tii snurul peste curentii de langa tine, lasand mendul sa-si faca treaba (in functie de priceperea cu care l-ai desenat) in curentii dinspre musca.
Nu cred ca avantajul plusului de lungime e diminuat semnificativ de unghiul sub care tii lanseta. Eu unul nu cred ca am vreodata un unghi mai mare de 20-30 grade intre brat si orizontala. Mai mult, cand tin bratul mai sus, lanseta o port mai spre orizontala, asa ca 30-45 de cm raman un avantaj de aproape 30-45 cm. Poti sa te lipsesti de ei? Atunci te poti bucura de o lanseta mai scurta, cu avantajele ei.
Problema cu lansetele de 9' - ma rog, una din ele - este ca sunt greu de gasit lansete bune de 9' la clase mici, la un pret de buget. De la clasa 5, e plin de ele. La clasa 4... alea ieftine de obicei sunt de 6 sau sunt fleasca. La clasa 3 nici nu mai vorbesc. Nu ca n-ai putea pescui cu clasa 5 dar nah! rupi tipeturi, se incarca greu la distante scurte (is naspa rau la pipait), mai zvarli pestii prin boscheti... Oricum, decat un #4 prost mai bine un #5 bun...
Eu am avut inspiratia sa-mi fac un bat pe o cioata de Sage, poate ti-l amintesti din Retezat... de cand l-am facut  doar finalul sezonului mi l-a dezlipit din mana. Dar nah! Acuma mai avem si mofturi! si la mine tocmai urmeaza un moft, va fi de 7'6" din fibra de sticla...  :-[ :laugh: :laugh:

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #31 on: March 11, 2018, 07:48:24 PM »

Musk, ma primesti in clubul handicapatilor?  :laugh:

da ma da vezi ca e scumpa cotizatia   :laugh:
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #32 on: March 11, 2018, 07:49:54 PM »

Musk, ma primesti in clubul handicapatilor?  :laugh:

da ma da vezi ca e scumpa cotizatia   :laugh:

Pentru proiecte serioase... merita!  :P :laugh:

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #33 on: March 11, 2018, 07:50:08 PM »
doftore sa mor de am rupt f'un tippet cu cls 5

nu mai da teapa cu ura bre, si pesti s d'ai nostri  :laugh:
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #34 on: March 11, 2018, 07:52:45 PM »
Pune tipet de 8x si o sa rupi. La pesti de-ai tai stiu ca nu trebe ca-s beutzi si nu fac mofturi!  :P

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #35 on: March 11, 2018, 07:53:56 PM »
8x ? doamne feri . ba de aia nu aveti peste in apa , ca vreti sa i prindeti pe toti  :laugh:
Inglorious Muzkars

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #36 on: March 11, 2018, 09:14:25 PM »
Pune tipet de 8x si o sa rupi. La pesti de-ai tai stiu ca nu trebe ca-s beutzi si nu fac mofturi!  :P

salve docí

da care e rațiunea ( in afara propriei opțiuni exprese) dai cu tipett de 8x pe la păstrăvii de la noi ?!

nici macar la Lipan nu am sesizat ca ar trebui ceva mai mic de 6x,
doar pe lac cu clasa 5 am avut destule cazuri de rupturi cu 7x

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #37 on: March 11, 2018, 09:58:45 PM »
...

salve docí

da care e rațiunea ( in afara propriei opțiuni exprese) dai cu tipett de 8x pe la păstrăvii de la noi ?!

...
Aaaa! Niciuna! Doar ma contrez cu muscoiu'!  :laugh: :laugh:

luci sj

• Nymph
« Reply #38 on: March 12, 2018, 07:20:35 PM »
7x folosesc in mod frecvent din august incolo si sun situatii cand folosesc si 8x ,mai ales cand dau cu muste pe carlig de 20.