Author Topic: Varga uscate  (Read 9040 times)

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
Re: Varga uscate
« Reply #15 on: March 09, 2018, 11:20:01 AM »
Acei 30 de cm in plus, semnificativi sau nu pot face diferenta in a avea 30 sau 60 de cm snur atarnand de varful lansetei.  8)
Nice try dl vice !  ;D
Cand ma refeream la cei "30 cm semnificativi", o spuneam in privinta tinerii mustelor in curent si atat, nu la altceva !
In rest, e vorba de componenta geometrica a matematicii "vorbite", atunci cand socotim cei 30, sau 60 cm in plus de snur atarnand la varful lansetei !
Si cum in mediile economice de activitate nu se pune accent pe geometrie  :laugh: , o sa incerc sa va explic, iar daca nu e suficient o sa vin si cu un desen, nu acuma ca n-am timp, dar...soon ! :
Cei 30 de cm de lanseta in plus in cazul lansetei de 8,6 ft, in momentul conducerii mustei prin curentul rapid, se aseaza in spatiu oblic ascendent, pe post de ipotenuza in triunghiul format de ceii 30 cm de bat cu orizontala si verticala de la varful batului ! una peste alta, lungimea castigata e latura orizontala, care in functie de unghiul de inclinare a lansetei poate fi undeva intre zero, si... cel mult 30 cm daca tii lanseta orizontal ! Dar...cine conduce musca in curent cu batul orizontal ?  ;D Cu cat unghiul de inclinare a lansetei e mai mare, cu atat distanta castigata devine mai mica, considerand acest lucru la unghiuri de inclinare egale ale celor doua bete de 7,6 si 8,6 ft !
In privinta celor 30 sau 60 cm de snur scoase de la vf batului, iarasi,.. nu e corect cum judecati:
Acei 30 cm de snur adaugati la primii 30 cm snur scos de pe lanseta de 7,6 vor face o burta mai mare influentata de greutatea in plus a snurului scos pana la 60 cm greutate care va pune presiune mai mare pe lider tragandu-l inspre bat, orisicat mai mult fata de 30 cm din acelasi snur, astfel incat musca va fi mai usor adusa in curentul pe care vrei sa-l eviti, ca sa nu mai zic ca scade eficienta inteparii firul fiind mai departe de scenariul... "intins" pentru contactul cu pestele si sezizarea finetii muscaturii  :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Altfel luci, e ok poti sa-ti iei ce lungime de bat vrei, pentru tinerea in curent a mustelor pe ape repezi nu prea are importanta, in asa fel incat pentru lungime poti sa optezi in functie de orice alt criteriu in vrei tu ! 8)
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #16 on: March 09, 2018, 12:35:06 PM »
Domnu Presedinte, ma cam confuzati...
Explicatiile dumneavastra sunt corecte, problema mea e cu concluziile..
""Nu lungimea lansetei te ajuta sa tii musca in curent ci lungimea si felul cum e setat liderul !"
"e ok poti sa-ti iei ce lungime de bat vrei, pentru tinerea in curent a mustelor pe ape repezi nu prea are importanta".
daca cei 30 de cm in plus ai lansetei, cu aceeasi lungime de snur plus leader scos influenteaza distanta la care poti da  intre 30 de cm la orizontala si 0 la verticala
si daca cu aceiasi 30 de cm in plus ai lansetei si aceeasi lungime a leaderului, pentru a da la aceeasi distanta esti nevoit sa ai in plus intre 30 de cm de snur la orizontala si 0 la verticala...
Concluzia nu poate fi decat ca totusi, conteaza si acel plus de 30 de cm al lansetei fix in acest interval, de 0-30 cm, atat la distanta la care pescuiesti cat si la lungimea de fir/leader pe care o ai scoasa...
Daca totusi cei 30 de cm sunt nesemnificativi, cu respect va sugerez sa aplicati in practica aceasta consideratie si teoria geometrica invocata si sa va taiati 30 de cm din batul de nimfa de 10 si sa il faceti de 9.
Sau, si mai bine, sa mi-l dati mie, va dau la schimb unu de 9.  :laugh:

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #17 on: March 09, 2018, 01:09:35 PM »
Eu ma gandeam oricum la ceva peste 8.Am vazut la MAN ca pescuitul pe astfel de ape e altceva!

mai bine spuneai la cine ai văzut și primeai o informație clară și pe scurt, fără multe alte precizări ce te pot încurca mai mult ;)
- ce-ai văzut și ti-a plăcut erau prezentările mustei și nu lanseta ;), eficientă e data de prezentare și de musca
- prezentările alea erau facute cu lanseta de 8 și 3 picere clasa 3, acțiune medium Fast
- cu orice lungime de varga pana la 9 picere poți face lejer prezentările alea in condițiile de vegetație pe care le știi , ca e 7 sau 9 tot așa dai pana la 12-14 m, deci relativ aproape
- mie îmi place uzual lungime de 9 picere pt ca e mai versatilă  in condițiile in care folosesc set upul liderului după preferințe personale, mai ales când ești nevoit sa pipăi apa pe curent f rapid
- eu prefer fir DT pt pescuit in aproape , pt ca dau pe râuri rapide

sugestion pt râurile rapide : orice varga între 8”6 și 9 îți va împlini asteptarile; cu cele mai scurte singurul dezavantaj e ca nu poți prea confortabil sa pescuiești in foarte scurt la pipăit cu lider mai lung ca lanseta in cele câteva situații pe care le întâlnești pe torenți rapizi, adică cum dai la nimfa dar cu uscata :)

ca opinion personal ,pt apele rapide sau torenții ca cei din retezat  m-aș concentra mi mult pe detaliile purismului de fly tying pt muștele uscate decât pe varga care e mult mai puțin importantă

PS: pt opțiunea pescuit la muscate nu ți-ai ales bine instructorii, unul vrea doar sa-și laude scott-îl iar altul vrea sa-l defăimeze pe Scott din invidie ca el n-are varga ca superiorul lui :laugh:

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #18 on: March 09, 2018, 01:59:35 PM »
No, deci devine din ce in ce mai clar:
Oamenii care au scris recomanda lansete intre:
7'6"-8' , Prezi, preferata 7'6"
8'-8'6" , eu, preferata 8'
8'6"-9' , ovm, preferata 9'
Cu mentiunea ca oricum 30 de cm in plus sunt nesemnificativi. Inca nu e clar daca si in minus sunt tot nesemnificativi, asteptam un raspuns...
Acum ti-e mult mai usor sa alegi, nu?
 :laugh:  :laugh: :laugh:

Onisor Beleiu

• Nymph
« Reply #19 on: March 09, 2018, 02:22:56 PM »
Eu am folosit: 6`6 #3, 7`7 #4, 8,6#4, 9`#4 si nu mi-au placut, dar nu din cauza lungimii ci a batului in sine. Acum folosesc un 8`9 #5 atat pe raurile mari cat si pe raurile mici din Ro.  Nu cred ca lungimea batului conteaza atat de tare( in intervalul 7`-9`), este mult mai important sa iti placa batul, sa nu te oboseasca, sa il poti pescuii cu drag o zi intreaga. 
 Incearca sa te joci cu cat mai multe bete pana gasesti unul sa iti placa.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #20 on: March 09, 2018, 06:29:06 PM »
No, deci devine din ce in ce mai clar:
Oamenii care au scris recomanda lansete intre:
7'6"-8' , Prezi, preferata 7'6"
No, deci nu ! Dl vice induci in eroare:
Admit ca la fel de bine ar putea merge cu ala de 8 ft, dar no.... io il prefer pe primul din motive de actiune !
Batul meu de 7,6 ft il prefer celui de 8 ft (tot al meu  ;D), din motive de actiune, si atat !, unul din ele find fast iar celalalt medium fast ! Nu are legatura cu lungimea !
In alta ordine de idei, dl vice, sa lasam totusi geometria, intrucat desenul nu ne-ar mai putea ajuta de vreme ce odata intelegandu-l ai inca probleme cu concluziile !
Uite in schimb, o sa incerc sa-ti aduc eu argumentul pe care am tot asteptat sa-l invoci, dar n-ai vrut  ;D, desi abia ala este considerentul pentru care un bat cu 30 centi mai lung ar putea ajuta:
Un bat cu 30 de centi mai lung te-ar putea ajuta sa manuiesti (prin aer), si sa controlezi (pe apa) la fel de comod o musca, in conditiile in care la aceeasi lungime de snur scos ca si de pe batul scurt, atasezi un lider cu 30 de centi (sau chiar mai mult) mai lung, ceea ce serveste ideea liderului lung pentru muste in curent, in conditiile unui pescuit mai "din scurt", adica la distante mici si medii, asa cum trebuie practicat pe rauri ca cele din meridionali, si nu numai !
Eh, daca ziceai asa de la inceput,... acu' nu mai conteaza, pen'ca n-ai zis !  :P
Era simplu si la indemana, dar no... tu in loc sa cauti explicatia, ai preferat sa intram in geometria care imi da mie dreptate, vizavi de argumentele tale... nu-i bai, cu placere, sa fie primit, asaaa ca de la guru la guru...  :laugh:

« Last Edit: March 09, 2018, 06:55:43 PM by miky »

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #21 on: March 09, 2018, 07:04:29 PM »
Domnu presedinte, argumentul cu lungimea leaderului pe care zici ca nu l-am zis totusi l-am zis cu o pagina mai devreme:
Legat de lider...da, un lider cat de lung poti gestiona te ajuta mult la uscate la prezentare, control, discretie...
Dar un lider mai lung poate fi controlat mai usor cu o lanseta ...mai lunga.
Acei 30 de cm in plus, semnificativi sau nu pot face diferenta in a avea 30 sau 60 de cm snur atarnand de varful lansetei.  8)
Si era fix la pachet cu cei 30 de cm de snur...cred ca trebe sa citesti ceva mai atent si postarile celorlalti desi sunt mai....scurte cu ...30 de cm. :laugh:

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #22 on: March 09, 2018, 09:56:17 PM »
Domnu presedinte, argumentul cu lungimea leaderului pe care zici ca nu l-am zis totusi l-am zis cu o pagina mai devreme:
Legat de lider...da, un lider cat de lung poti gestiona te ajuta mult la uscate la prezentare, control, discretie...
Si era fix la pachet cu cei 30 de cm de snur...cred ca trebe sa citesti ceva mai atent si postarile celorlalti desi sunt mai....scurte cu ...30 de cm. :laugh:
Ne, ne, ne dl Vice ! Nu tine...
uite, hai sa comentam citatul de mai jos:
daca cei 30 de cm in plus ai lansetei, cu aceeasi lungime de snur plus leader scos influenteaza distanta la care poti da  intre 30 de cm la orizontala si 0 la verticala
si daca cu aceiasi 30 de cm in plus ai lansetei si aceeasi lungime a leaderului, pentru a da la aceeasi distanta esti nevoit sa ai in plus intre 30 de cm de snur la orizontala si 0 la verticala...
Concluzia nu poate fi decat ca totusi, conteaza si acel plus de 30 de cm al lansetei fix in acest interval, de 0-30 cm, atat la distanta la care pescuiesti cat si la lungimea de fir/leader pe care o ai scoasa...
In postarea ta nu sunt ghilimele, trag concluzia ca iti apartine comentariul respectiv,.. asa e ?...
Te-as ruga sa dezvolti un pic ce ai zis mai sus, vorbindu-ne despre relevanta distantei pe care vad ca o aduci in discutie, mai ales ca ea e castigata de cei 30 de cm in plus ai lansetei socotiti pe orizontala la 0 verticala, si felul in care aceasta (distanta) ajuta mustele sa fie controlate in curent !
Te rog pe tine sa dezvolti inainte de a mai zice eu ceva, pentru a nu mai ajunge in situatia in care ...:
(te citez:)
"Legat de lider...da, un lider cat de lung poti gestiona te ajuta mult la uscate la prezentare, control, discretie..."
altfel spus... "daca tot s-a adus in discutie, da, liderul te poate ajuta",... bla,bla, bla ...
fac mentiunea ca eu cand am vorbit de cei 30 cm in plus ai lansetei nu am invocat nici o secunda castigul in distanta, sau ceva de genul asta... Ma refeream la cu totul altceva, insa cum n-ai prins fix ideea (ca ai fi tavalit-o ironic ca si pe asta cu distanta pe orizontala), ma gandesc sa ajungem la ce voiam sa zic, pe alte cai, folosindu-ne de aceasta data, inclusiv de aportul tau personal la dezvoltarea ideii...  :P

luci sj

• Nymph
« Reply #23 on: March 09, 2018, 11:19:39 PM »
O ,am uitat sa precizez ca nu ma intereseaza lungimea lanseului!Aici vorbesc de 10 -15m.Oricum nu ma ajuta in astfel de conditii.Acuma sa nu intelegeti ca lungimea nu conteaza! ;D ;D

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #24 on: March 10, 2018, 08:04:40 AM »
Quote from: luci sj link=topic=1682.msg83013#msg83013 date=152063037.Oricum nu ma ajuta in astfel de conditii.Acuma sa nu intelegeti ca lungimea nu conteaza! ;D ;D
[/quote

....întărâtă-i drace, ca apoi o să-și scoată singur ochii :laugh:

eu n-am înțeles ce sau cine nu te ajuta?!  ???   dacă te referi la lungime, in condițiile torenților in discuție trebuie sa iei in calcul nu numai luna Iulie-August  cu debite mai scăzute ci și Iunie cand debitul e cu 50% mai mare și  când o varga ma lunga e mai in utila in a explora in particular anumite locuri greu accesibile de lângă bolovanii pe lângă care curentul e pretat mai degrabă raftingului,
exista familie frumoasa de pescari, familia Ardac, care pescuieste exclusiv la uscate cu bete sub 7 picioare,eu  in Iunie mereu se plâng ca nu pot aborda la pipăit locurile cu curent f rapid, pt ca alta soluție atunci nu exista

- și încă ceva, Lăpușnicul in preajma lunii August , ca și vale accesibila pt casting lejer, cu foarte multe bulboane lungi, nu e tocmai argumentul forte ca arhetip de rau al CARPAȚILOR Meridionali in determinarea lungimii general optime  lansetei dorite pt mai multe tipuri de torenți ,
De fapt morfologia albiei râului e cel mai bun profesor și sfătuitor in alegerea ta...

scris-am toți 3 pagini pe forum Raportându-ne la un pseudoargument: lungimea lansetei care e mai puțin relevantă in contextul pe care însă tu nu l-ai explicat complet  îndeajuns celorlalți, chiar și tu n-ai înțeles exact ca de fapt e vorba mult mai mult de timing și de set up decât de lanseta,
Și niciodată nu o sa obții prezentările perfecte la uscata in torenții aia cu un lider de 2 m comparativ cu unul de 3 m!
Și la uscate , un lider ceva mai lung întotdeauna prezintă mai sort decât unul scurt o uscata in cazul particulare de turbiditatea ridicată , deci sunt cazuri când” cei 30 cm in plus” :laugh: contează f mult, dar la lider
Lanseta cea mai buna e întotdeauna aia pe care o ai ;)

și după multe tone de barbologie a noastră pe aceasta tema care oricum n-o să-ți aducă lanseta dorita, opinez ca flotabilitatea uscatei e mult importantă pe torenți decât lanseta
utilizată

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #25 on: March 10, 2018, 09:41:26 AM »
Domnu Presedinte, am tot citit si rascitit...pentru ca nu scap de senzatia ca insisti sa-mi explici (inclusiv cu desen) ceva ce stiu si aplic de ceva vreme, ba chiar aplicam impreuna uneori... si sa ma contrazici pe ceva cu care si tu esti de acord... :laugh:
Cred ca n-am fost suficient de explicit aici, partea cu bold:
'Legat de lider...da, un lider cat de lung poti gestiona te ajuta mult la uscate la prezentare, control, discretie...
Acei 30 de cm in plus, semnificativi sau nu pot face diferenta in a avea 30 sau 60 de cm snur atarnand de varful lansetei. "
Ideea era ca e cei 30 cm in plus de jnur scos incurca in pescuitul de aproape, deci e RAU sa ai mai mult snur scos si BINE sa ai mai putin. Aici cred ca ai inteles fix invers dupa cum ai continuat sa-mi explici cum e cu burta...dar e vina mea, m-am exprimat prea ...scurt.  :laugh:
O mic observatie:
"altfel spus... "daca tot s-a adus in discutie, da, liderul te poate ajuta",... bla,bla, bla ..."
Deci nu altfel spus...te rog nu inlocui "ajuta mult" cu "poate ajuta" si nici "prezentare, control, discretie" cu " bla,bla, bla" ca iara vorbim una si intelegem alta...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #26 on: March 10, 2018, 04:49:31 PM »
numa io s handicapat si pescuiesc doar cu 5 de 9 craci?
sau cu cls 9 in rest  :laugh:
Inglorious Muzkars

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #27 on: March 10, 2018, 10:43:59 PM »
nu scap de senzatia ca insisti sa-mi explici (inclusiv cu desen) ceva ce stiu si aplic de ceva vreme, ba chiar aplicam impreuna uneori... si sa ma contrazici pe ceva cu care si tu esti de acord...
...
Deci nu altfel spus...te rog nu inlocui "ajuta mult" cu "poate ajuta" si nici "prezentare, control, discretie" cu " bla,bla, bla" ca iara vorbim una si intelegem alta...
Dl vice,...
Eu nu insist sa-ti explic nimic,... eu ii spuneam parerea mea lui luci, si mi-o si motivam, moment in care tu ai intervenit sa despici in 4, ironic, vorbele mele (probabil dintr-o lipsa de inspiratie momentana pe subiect) facand o teorie  de a carui relevanta, in continuare raman la parerea ca e nesemnificativa in alegerea unui bat mai lung sau mai scurt pentru apele repezi !
Deci,...
Te-am invitat, ba nu... te-am rugat chiar, sa-ti dezvolti afirmatiile de mai sus, sa vii cu o/niste explicatii vizavi de cum influenteaza , batul, liderul, lungimea batului, lungimea snurului, lungimea liderului, etc... partea de control, discretie, si... ce mai vrei tu cand tii mustele in curent !
Cu alte cuvinte, asteptam sa-ti motivezi si tu parerile cu ceva argumente, privind controlul, discretia, etc... mai ales ca "stii si aplici de ceva vreme" ;D, nu cu ironie cronica ! nici nu ma mai intreb de ce n-ai facut-o,... nu mai conteaza !

« Last Edit: March 10, 2018, 11:42:13 PM by miky »

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #28 on: March 11, 2018, 11:17:16 AM »
Prima mentiune e ca ironiile aveau ca scop sa ne distram impreuna, nu altceva. Daca au fost nepotrivite, imi cer scuze.
Nu am sa dau explicatii/argumente teoretice, matematice, geometrice, etc general valabile, o sa zic doar ce am observat si concluzionat eu pescuind. Deci ce urmeaza mi se aplica mie si numai mie :), atata si asa pot eu.
Eu (deci eu, da? :) ) pescuiesc la uscate in doua feluri:
1. Pescuitul la distanta, cand pun si snurul pe apa. Aici lungimea lansetei nu prea conteaza, am pescuit ok cu lansetele mele de 7', 8', 9' si 10' si cu altele de diferite clase, lungimi si actiuni. Concluzia mea: pot da linistit cu orice bat intre 7'-9', clasa 3-5, actiune...dupa preferinta. Mie imi plac mai fast.
Alea mai lungi sunt ceva mai indemanoase la menduri iar alea scurte ma ajuta cand sunt boscheti, sunt ceva mai precise si mai placute dar nesemnificativ per total.
2.Pescuitul de aproape, la pipait, ideal doar cu musca pe apa, snurul nu atinge apa. (un fel de nimfarit)
In ambele situatii de pescuit nu folosesc leader mai scurt de 9'(2.70) din motive de  ... discretie si prezentare.
Si la pescuitul de aproape am o tzara de snur scos din inele pentru nu prea pot lansa doar cu leaderul si daca chiar reusesc, cand ridic lanseta greutatea snurului imi trage leaderul inapoi prin inele.  :)
Deci am atarnand de varful lansetei minim 30cm  de snur + leader.
No, cu lanseta de 7' (2.13m) MIE mi-e greu sa tin in aer cei minim 3 m de snur +leader fara sa fac dara. Adica am probleme de ...control.
Daca vreau sa dau ceva mai departe lungesc snurul dar pierd si mai mult din control(burta) sau ma apropii si risc sa sperii pestii, deci probleme de discretie.
As mai putea sa lungesc leaderul, dar mie nu mi se pupa leader de 3 m cu lanseta de 2.13. Nici cu ala de 2.70 nu ma simt prea confortabil.
Cu lanseta de 8' (2.43) controlez mai usor snurul si leaderul. Cu aia de 9' e si mai usor si parca altfel mere un leader de 3 m...
Aceleasi observatii si concluzii sunt valabile si la nimfa, ca tot am comparat stilurile:
Lanseta de 8' e naspa, cu aia de 9' mai merge iar aia de 10' e ce trebe. Cu aia de 7' n-am indraznit sa dau la nimfa, dar cred ca e putin probabil sa-mi placa.  :laugh: .
Tocmai m-am convins singur ca imi trebe o lanseta de 9' pentru uscate. 
Musk, ma primesti in clubul handicapatilor?  :laugh:
« Last Edit: March 11, 2018, 02:13:01 PM by Tavi »

luci sj

• Nymph
« Reply #29 on: March 11, 2018, 06:09:46 PM »
Multam fain ,Tavi!Cam asa gandeam si eu cand am deschis aceasta discutie.

?>