Author Topic: MAN 2018 27-29 iulie, Retezat  (Read 26751 times)

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
Re: MAN 2018
« Reply #30 on: March 01, 2018, 05:47:40 PM »
rectific eroarea din postul meu anterior:corect e " dupa 5-10 iulie" si  nu dupa 5-10 iunie

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #31 on: March 01, 2018, 09:38:33 PM »
Uff, ce bine suna discuțiile astea la -12 grade. :)
high for flies

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #32 on: March 01, 2018, 10:55:53 PM »
Uff, ce bine suna discuțiile astea la -12 grade. :)

Nu te mai vaita, uite un antidepresiv , sunt sigur ca o sa-i calmeze pe mulți :)
Vezi https://www.facebook.com/100017014514069/videos/219700828607066/

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #33 on: March 02, 2018, 06:39:09 AM »
ma bag si eu , desi perioada aleasa e f posibil sa mi faca imposibila augusta prezenta. daca scopul e socializarea ar trebui setata tot o locatie mediana. chiar daca optiunile de pescuit sunt mai .....pasnice  8)
un siriu , o intorsura buzaului cam ce ape ar fi ?  ::)
Inglorious Muzkars

flydb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #34 on: March 02, 2018, 09:12:23 AM »
Buun! Avand in vedere informatiile furnizate de Ovidiu, stergem de pe lista Topologul , Raul Doamnei si chiar Valsanul. Dupa mine, cred ca trebuie sa ramana zona Voineasa( Lotru+Latorita), ca locatie din Muntenia, iar pentru Transilvania ar trebui aleasa una din locatiile: Retezat, Defileul Muresului, Tarnava Mare.
Insist pentru zona Voineasa in ideea ca suntem interesati si de un proiect impreuna cu cei de la Romsilva, DS Valcea. Problema este ca nu stiu cum as putea sa ma implic eu in organizare , indiferent de locatiile alese din aceasta lista.
Da, as putea sa ma implic daca s-ar organiza ceva in zona Bucegilor damboviteni, adica, Ialomita superioara, Bolboci, Scropoasa, Bratei.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #35 on: March 02, 2018, 09:30:34 AM »
Ca o paranteza:
Eu n-as exclude de tot Valsanul, (nici chiar Raul Doamnei), mi se pare interesant cum l-a descris OVM, plus ca aseara am vazut la Natura si Aventura fix un episod petrecut pe Vaslan, iar apa parea chiar faina si ingrijita !
In plus OVM nu zice tot vizavi de apele din Fagaras:
E drept ca apele din Fagaras se tulbura si se umfla rapid dupa o ploaie mai serioasa, dar si procesul de limpezire de cele mai multe ori dureaza relativ putin, adica in cateva ore apa poate deveni chiar buna de pescuit, mai ales ca ploaia si tulbureala reseteaza apa si o linisteste, si mai ales, scoate pestii de sub pietre la mancare, astfel ca o partida pe apa taiata in plin proces de limpezire iti poate oferi uneori senzatii si satisfactii nebanuite !
Despre apele din zona ta Sorine, chiar nu cunosc nimic, n-am fost niciodata, daca ar fi sa le punem pe o lista asta ar trebui sa se intample la propunerea si recomandarea ta, care stii cel mai bine daca s-ar preta sau nu pentru un MAN !
Daca tu consideri vreo apa buna, potrivita pentru o intalnire acolo, eu unul n-as avea nimic impotriva !
« Last Edit: March 02, 2018, 04:46:57 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

flydb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #36 on: March 02, 2018, 10:29:51 AM »
Nu, apele de la mine nu se preteaza deloc, din pacate. Sau, cel putin asa consider eu. In primul rand zonele deschise la pescuit sunt destul de mici ca lungime, cca. 1 km Ialomita superioara si vreo 4-5 km Brateiul, ele fiind situate in Parcul Natural Bucegi. Debitele sunt destul de reduse, mai ales dupa 15 iulie si, cu exceptia Brateiului, zonele sunt foarte aglomerate, mai ales la sfarsit de saptamana.

Mie, unuia, nu mi-ar displace Valsanul. Nu l-am pescuit niciodata, dar ar fi interesant de abordat, mai ales ca este relativ aproape de Targoviste. Si, probabil ca Ovidiu fiind mult mai aproape de zona ar fi vioara I in organizare :laugh:.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #37 on: March 02, 2018, 10:51:25 AM »
Domle’ prezident, sincer m-aș bucura mult sa te văd pe Valsan din mai multe motive:
-scottul tau e arma tactica perfecta pt raul asta și-ți va spulbera niște obișnuințel sau preferințe d-ale tale in ale nifaritului cu bete peste 9 picere
- nu pot refuza modestiei mele prilejul sa se amuze copios cum un ditamai prezi’ o sa cada lat de oboseala și o sa se vaicareasca  la fiecare 50 m parcurși pe un rau :laugh: :laugh: cu panta mare de scurgere ,și cu multe stânci extrem de alunecoase; basca ca e un rau a cărui albie e acoperită pe o lungime de 85%ca un tunel de coroana copacilor începând de la o jumă de metru înălțime
- datorită coronamentului copacilor foarte jos și multelor praguri care trebe ocolite prin drum, jumă din timp mergi su juma de timp pescuiești
- e raul cel mai detestat rau și  ocolit către campionii cu diplome :laugh:, spre exemplu anul trecut intr-o zi întreaga un campeon a prins fix un singur peste, firește a dat vina pe rau ca nu are peste :).... e raul care strica CV-urile celor cu pretenții de consacrați in fly
Eu l-am botezat demult “ Căpcăunul Inorog” , Numa ca in emisiune Pavaloiu nu a vrut sa dea și remarcile mele mucalite cum ca Valsanul e profesorul perfect de învățat muscaritul
-n-as putea suporta sa văd surâsul cinic de mulțumire al vicelui care se va bucura incontestabil de Suferințele fizice ale herniei tale 😜
- o sa ai ocazia să-ți pui cele mai multe întrebări pe care ți le-ai pus vreodată la pescuit, mai ales când i sa vezi câte 3-4-5 păstrăvi stand in apa de 5 cm și nu in bulboane clasica, și care fug doar la mușcarea șnurului prin aer

Dar, dacă fără ajutor extern😜 reusesti sa infirmi sau sa depășești cele de mai sus, vei obține indubitabil recunoașterea valorii superioare de netăgăduit in fly din partea vicelui :)

Off topic : când am considerat ca e cazul sa fie rost de putina smerenie l-am mai îndrumat sau însoțit pe câte unul pe Valsan :)

Cred ca ai destule motive de provocare sa fi avocatul Valsanului👍

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #38 on: March 02, 2018, 12:58:04 PM »
OVMule,
N-o sa fie nici o problema,
Istoria nescrisa a flyfishingului contemporan ti-ar putea confirma ca vreme de treij'de ani (30 !!!), am pescuit numai, si exclusiv, pe astfel de rauri !
Doar in ultimii 10 ani, odata cu varsta si consacrarea mea atat de meritorie (cu toata modestia mea  :laugh:), in elita campionilor cu diplome si PDF  :laugh:, am dat-o pe rauri si stiluri mai comode, dar asta nu ma impiedica sa revin oricand daca trebe, la "the basic instincts" ...
Desi nu se vede, mocneste in mine instinctul tigrului adormit, care la nevoie.... poate fi trezit oricand !  :laugh: :laugh: :laugh:
Atata vreme cat parcursul pe raul respectiv nu se incadreaza la ... circuit viteza,... nu va fi nici o problema !
Asadar... totdeauna voi fi avocatul unui rau salbatic !
Problema e, daca se preteaza raul pentru un MAN sau nu... In privinta mea, nu e nevoie sa ne facem griji ! Inca !!! ;D
« Last Edit: March 02, 2018, 01:22:23 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #39 on: March 02, 2018, 01:03:06 PM »
Mah, io zic ca pentru MAN e mai potrivit din destule motive un rau confortabil decat un rau salbatic.
Astea salbatice e mai potrivit sa le vizitam cu alte ocazii tot din destule motive.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: March 02, 2018, 03:07:07 PM »
OK, dupa mine ramin 2 variante:
- Retezat reloaded - organizat de mine
- Somesul Cald - organizat de Luci

Puteti retine restul locatiilor pentru excursii, scoala de fly, provocari, concursuri sau visuri ... exotice  ;D

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #41 on: March 02, 2018, 06:23:10 PM »
Off topic: cineva mi-a trimis un mesaj privat, eu i-am scris reply dar nu-s sigur dacă n-am sters conținutul reply😀🤗, rog să-mi confirme in privat
Cer scuze dacă am trimis recipient gol ca răspuns
Nu agreez sa utilizez tastatura telefonului la scris
Prefer sa primesc mesaje pe mail sau telefon, nu obișnuiesc sa intru constant pe forum

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #42 on: March 02, 2018, 07:17:10 PM »
Nu vad de ce ti-ar trimite mesaje private legate de MAN. Il invit sa isi spuna parerea aici pe forum.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #43 on: March 03, 2018, 11:04:50 PM »
Uite si calendarul competitional 2018 ... ma rog, vreau sa spun cind sunt apele vizate de noi ocupate:

Somesul Cald - 26-27 mai
Raul Mare - 23-24 iunie
Tarnava Mare - 6-7 octombrie

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #44 on: March 10, 2018, 12:26:49 AM »
Haideti cu parerile, propunerile, pentru ca suntem la jumatatea lunii martie imediat si trebuie sa hotaram locatia si apoi data!

Pina acum avem asa:
Retezat - organizare Liviu
Somesul Cald- organizare Luci sj

Alte propuneri + organizare?