Author Topic: Lungul drum al pasiunii....  (Read 161 times)

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
Lungul drum al pasiunii....
« on: November 20, 2017, 06:38:06 AM »
Dragi confrați de pasiune,
După 6 ani de zbateri și lupta cu un inamic care ne-a răpit cele mai multe și frumoase ape de munte,răpindu-ne chiar și dreptul de a visa, cel puțin la nivel legislativ ,Mhc pe râurile de munte neafectate încă de acest flagel sunt acum istorie.
Acest rezultat , dincolo de aspectul nevăzut al unei lupte inegale cu un inamic fără scrupule si cu toate atuurile demne de un film cu mafioți de calibru, a fost posibil și datorită unora dintre voi care sunteți muscari, fie membri Musca XIII sau ai altor cluburi.
Probabil OUG 78/2017 ,care consfinteste cel puțin teoretic interdicția pentru construcția de noi mhc pe apele de munte,este singurul act oficial legislativ din care in cuprinsul motivării sale menționează explicit ca se datorează unei acțiuni generate de pasiunea celor care pescuiesc cu muste artificiale .

ART I, pct 3 înseamnă stop de mhc pe râurile munte rămase .

Vreau sa mulțumesc in special celor cativa de aici de pe forum,fără sa-i nominalizez, care au fost solidari in momente cheie sau situații cumplite ale unei campanii care a lăsat urme vizibile in acest război nemilos.

Citiți acest pasaj :
 “ La articolul 27, după alineatul (1) se introduc două noi alineate, alineatele (2) şi (3), cu următorul cuprins:

„(2) în vederea protecţiei şi conservării stării apelor, pe sectoarele de cursuri de apă care nu sunt afectate de activităţi umane se interzice realizarea de lucrări şi activităţi care pot afecta starea ecologică a apelor. “

din https://legeaz.net/monitorul-oficial-885-2017/oug-78-2017-modificare-completare-legea-apelor

flydb

• Musca 13
  • Adult
Re: Lungul drum al pasiunii....
« Reply #1 on: November 20, 2017, 08:17:44 AM »
Felicitari pentru victorie Ovidiu. Intr-o postare de pe alt topic, eu atinsesem deja aparitia acestei ordonante de urgenta care modifica radical legea apelor si amintisem acolo de eforturile supraomenesti pe care le-ai facut din dragoste pentru apele de munte si pentru pescuitul cu musca artificiala.
Vreau torusi sa-ti atrag prieteneste atentia ca trebuie sa fim in continuare vigilenti si sa facem eforturi pentru aplicarea acestor modificari legislative prin mentinerea presiunii asupra factorilor de decizie.
Fac aceasta precizare din urmatoarele motive:
- este doar o ordonanta de urgenta care ar putea sa se modifice in sensuri nedorite de noi la aprobarea prin lege a acesteia in parlament;
- termenul de 180 de zile, in care guvernul trebuie sa vina cu o lista a zonelor in care se va interzice constructia de MHC-uri, mi se pare exagerat de lunga, in conditiile in care stiu ca tu ai facut o lista destul de acoperitoare cu apele propuse spre a fi interzise la constructia de MHC-uri;
- trebuie sa punem presiune pe autoritati si in ceea ce priveste stabilirea debitelor ecologice in aval de captari precum si in dotarea captarilor cu dispozitive automate de asigurare a debitelor ecologice si nu in ultimul rand de asigurare a migratiei pestilor in amonte chiar la vechile lucrari de barare evident daca costurile nu sunt exagerat de mari.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #2 on: November 20, 2017, 10:54:02 AM »
ai remarcat exact si temerile sau retinerile mele ale acestei OUG adoptata fortat da guvern :laugh:
- nu e victoria mea ci a celor care au crezut in mine si m-au sprijinit direct, neconditionat si concret in momente foarte delicate si chiar de cumpana ale persoanei mele, generate de consecintele nebanuite devoalarii unor afaceri de zeci de milioane de euro cu implicatii extrem de oneroase pana in anticamere greu de nominalizat.....

- cu exceptii de ape din viitoarea lista de nominalizare a raurilor interzise ar putea fi o problema teoretic, dar atata timp cat s-a legiferat ca pe raurile neatinse nu se fac nici un fel de lucrari e mai greu de explicat legal Comisiei Europene acest fapt prezumat

- e foarte bine ca se va defini debitul ecologic DINAMIC si debitul DE SERVITUTE in aval, care trebuie cuantificat matematic in cifre in functie de necesitatile ihtiofaunei, e o mare realizare pt. ca va fi mai multa apa in aval  de captarile existente

- problema va fi veridicitatea cifrelor de monitorizare a debitelor ecologice , cum si cine le va calcula pt. si cu dispozitivele electronice se poate frauda foarte simplu

- evident ca presiunea continua ,dar singur mi-e aproape imposibil sa fac mai mult de atat, doar 3-4 persoane stiu exact de ce ma lovesc si ce consecinte sunt....ar trebui un front mai puternic pt. ca batalia a fost si este atipica si mult sofisticata unei clasice abordari dinpartea unui ONG....

visu43

• Larva
  • **
« Reply #3 on: November 20, 2017, 12:34:22 PM »
Felicitari, Ovidiu! Ma bucur, dar cu circumspectie, ca la orice lucru bun care se intampla  in tarisoara noastra.

obiwan51

• Egg
  • *
  • Exista o lume mult mai buna dar este foarte scumpa
    • Androfor
« Reply #4 on: November 21, 2017, 05:49:37 PM »
Felicitari tuturor celor implicati! Sa speram ca totul va merge in directia buna de aici inainte.

Leowb

• Adult
« Reply #5 on: November 21, 2017, 08:03:53 PM »
Felicitari baietii  ;)

tembelfaracauza

• Adult
  • ... sau biban?
« Reply #6 on: November 22, 2017, 02:00:14 PM »
Felicitari tuturor celor implicati!
high for flies