Author Topic: Bosnia  (Read 740 times)

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
Bosnia
« on: September 30, 2017, 04:38:48 PM »
Salut conasilor, am fost saptamana trecuta pe Ribnik in Bosnia si tot am vrut sa scriu dar azi nu am mai avut de ales ca m-a prins Adi si are dreptate ca am cam intarziat cu detaliile :)).

Am ajuns duminica pe 24 acolo, seara. Ne-am cazat pe malul apei cum ii sta bine pescarului de Ribnik :)). Am baut repede niste beri ca sa fim siguri ca e adevarat unde suntem :)). Am fost impreuna cu doi prieteni, Florin (Banu) si Andrei (Veve).
A trecut cu greu prima noapte dar pana la urma a venit si dimineata. Noroc ca eram rupti de pe drum si am dormit bine ca altfel din cauza entuziasmului nu dormeam.

Nu ne-am luat ghid, doar am cumparat niste muste de la o baraca de pe malul apei si am stat de vorba cu cativa pescari si cu oamenii de la pensiuni. http://www.ribnikflyfish.com/RIBNIK/home,1.html?sLang=en

Erau rare ocaziile cand luau muste mai mici de 20 (pare ireal dar adevarat) si si alea trebuiau sa fie care trebuie.
In general cdc-uri la uscate si oliveuri la nimfe. Imaginati-va numai o singur musca permisa si aia pe carlig de 20, ce dracu faci?  :laugh:

Puteai sa prinzi la uscata cam toata ziua, mai putin la primele ore dimineata, dar numai daca aveai musca care trebuie. Cand erau ecolziuni masive (adica aprox. intre orele 12 si 15) ii pacaleai la mai multe modele, dar nu prea multe. Adica in decursul unei ecloziuni prindeam aproximativ la 2-3 muste.

Ce am prins la nimfa, initial era cam la bulan, pentru ca nu simteam mare lucru cu o musca cu bila de 1,5. Cand estimam ca am dus-o cumva pe fundul apei mai dadeam o intepatura discreta si de multe ori ma trezeam ca e acolo. Mi se pare o arta sa ajungi sa pescuiesti cu o nimfa usoara si sa stii exact ce faci. Inca nu am ajuns acolo dar am vazut oameni care o fac.

Capturi majoritatea lipani, intre 25 si 43 de centimetrii au fost in cazul meu. Nu am reusit sa iau mai mari. Am avut multe rupturi instante, deci poate ca aia erau :)). Am folosit 0,08 90% din timpul pescuit si cand am avut doua rupturi una dupa alta am pus 0.10. Am schimbat muste pana mi-a intepenit mana :)), dar pot sa zic ca datorita muncii am avut si activitate. Dupa prima zi in care am cumparat cateva muste am stiut ce sa leg si a fost mult mai bine.
In ultima zi am folosit lest pe montura cu o musca pe carlig de 20 si am prins lipani intre 39 si 43 la nimfa, vreo 4 bucati.
Nu mai vreau sa scriu ca ma enervez cand imi dau seama cat de misto e acolo :)).
Mai scriu aici cand imi mai amintesc detalii care merita mentionate. O sa fac si articol pe blog cu ceva poze.
Stima

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: Bosnia
« Reply #1 on: October 01, 2017, 12:16:47 AM »
Bravo Mihnea! Baga si vreo 2-3 ooze ...

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #2 on: October 01, 2017, 10:22:47 AM »
Bine domnu!

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #3 on: October 02, 2017, 11:01:37 AM »
Cateva poze.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Bosnia
« Reply #4 on: October 02, 2017, 11:35:17 AM »
Foarte misto, multzamim su de reviwew. Tre sa bagam si noi unul cu Gradac-ul.
Eniuei, ai mai merge  data acolo?

Trimis de pe al meu ASUS_Z00AD folosind Tapatalk

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #5 on: October 02, 2017, 01:21:08 PM »
Tavi 100% as mai merge si in masura posibilitatilor de timp o sa mai merg.
Apropo de posibilitati, legat de preturi, 100 de euro cazarea pe 4 nopti si 90 de euro pescuitul pe 3 zile, deci 25 de euro pe noapte cazarea si 30 de euro pe zi licenta. Mic dejun inclus (doar omleta sau ochiuri zilnic, asta a fost cam naspa).
Mai consumam maxim 10 euro cu mancarea pe zi si pe bere cat ii tinea pe fiecare. Berea era 0,5 euro in restaurantul lor.
Jelen din aia mica. Mustele costau 1 euro bucata si am mai cumparat si vreo 10 muste cred.

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #6 on: October 02, 2017, 07:45:13 PM »
Frumosss ;)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Bosnia
« Reply #7 on: October 02, 2017, 11:52:45 PM »
Scumpa licenta, frate! :-O !
La sarbi am iesit mai bine... Doar lipan inoata pe acolo?

Trimis de pe al meu ASUS_Z00AD folosind Tapatalk

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #8 on: October 03, 2017, 12:14:16 AM »
Da Doc e scumpa :). Sunt si pastravi, am prins dar cred ca maxim de 30 de cm. Sunt pastravi capitali oricum. Proportia le specii e cam 80% lipan 20% pastrav. Am vazut in apa pastravi pe care nu stiu cum i-as fi scos daca ii agatam. Adica stiu, imi rupeau instant. Intr-o zi am dat intr-o groapa unde erau unii si de 1 metru si am agatat un curcubeu cam de o jumatate de metru. Pusesem for de 0.16 si o nimfa pe 12 deci eram acoperit, dar a scapat si dupa m-am intors la lipani. Cred ca daca ai sta chitit pe pastravi ai prinde recordul personal acolo. Stima. Am auzit si eu numai de bine de gradac si merg cu prima ocazie. Mersi de confirmare :).

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #9 on: October 03, 2017, 12:29:23 AM »
... am dat intr-o groapa unde erau unii si de 1 metru si am agatat un curcubeu cam de o jumatate de metru. Pusesem for de 0.16 si o nimfa pe 12 deci eram acoperit ...
Acoperit pe ... saracie!

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #10 on: October 04, 2017, 09:35:49 PM »
Ma rog, adica aveam o sansa :)).

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #11 on: January 18, 2018, 04:02:08 PM »
Colegii am pus aici un articol mai detaliat putin cu ribnikul de anul trecut.
Trebuie sa sa va spun legat de Bosnia, ca Florin a avut o dihanie de maceta in masina si la vama a trebuit sa le dam spaga la aia ca sa nu ne duca pe la procurori, sau probabil au jucat la cacealma dar nu am avut coae sa riscam.
In tarile ex Iugoslave apar clar suprize daca nu esti atent. Si noi nu am fost chiar la toate. Omul o avea prin masina si uitase de ea. Pentru aia a fost o surpriza minunata ca abia asteapta un motiv sa ciupeasca ceva.

http://muscar.ro/pescuit-la-musca-in-bosnia-raul-ribnik/

visu43

• Musca 13
  • Larva
« Reply #12 on: January 19, 2018, 04:09:25 PM »
Pare misto. Sper sa punctez si eu anul asta.

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #13 on: February 02, 2018, 08:29:33 PM »
recomand Visu :).