Author Topic: Goange 2017  (Read 41074 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: Goange 2017
« Reply #15 on: January 16, 2017, 02:26:59 PM »
e si mai greu

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #16 on: February 12, 2017, 09:00:25 PM »
cand n-are omu' treaba isi face de lucru...dar e clar, imi trebe ochelari pt. apropiere! :o :'(

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #17 on: February 13, 2017, 09:01:58 AM »
OVM-ule, unde ai gasit urateniile astea?  ;D

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #18 on: February 13, 2017, 10:33:36 AM »
man,le-am facut in weekend, a fost un chin sa respect indicatiile solicitantului ;D care a fost de 8 ori pana acum in Islanda,pt. ca chiar sunt urate dupa orice standard, dar cand am vazut niste dovezi de ce trebe sa fie cam cum au iesit n-am mai pus intrebari ........

urataniile sunt patternuri islandeze, acolo unde nu prea sunt ecloziuni in masa de plecoptere, mayfly-uri si alte chestii consacrate, midgeurile si emergeri sunt baza pescuitului in din iulie incolo,

nimfele trebe sa aiba caracteristici intermediare de caddisuri sau buzzeri din clasa Trichoptera-Limnephilidae , ex.paternul Krokurinn care e o nimfa urata ca 5 magari  :o dar mai multi europeni mi-au spus ca e killer no.1 acolo pe lacuri sau rauri, e foarte simpla dar si urata ca proportii si constructie...

streamerele sunt la fel paternnuri locale care ca proportii eu mi le-as lega altfel dar clientul nostru/stapanul nostru!

oricum a fost o provocare placuta sa leg ignorand anumite convingeri personale despre fly tying...asa afli lucruri noi...ca aspectul particular stralucitor al clasei trichopterelor ( nivelul de hemoglobina) e strans legat de parametrii chimici ai apei si de nivelul de oxigenare al apelor in care traiesc, de ex.de aceea unii au inventat bright yarn pt.clase de muste gen chironomidae sau buzzerii folositi in ape stattatoare cristaline la altitudini mai mari ..

..asta e misto la fly tying, ca "regulile" ca principii generale sunt pt. a fi incalcate ;)....adica nu sunt reguli ci doar optiuni bazate pe statistica ce opereza cu modele repetitive din natura...

bobfly

• Larva
  • **
« Reply #19 on: February 13, 2017, 11:07:50 AM »
...

midgeurile si emergeri sunt baza pescuitului in din iulie incolo,

nimfele trebe sa aiba caracteristici intermediare de caddisuri sau buzzeri din clasa Trichoptera-Limnephilidae ,  ..

oricum a fost o provocare placuta sa leg ignorand anumite convingeri personale despre fly tying...asa afli lucruri noi...ca aspectul particular stralucitor al clasei trichopterelor ( nivelul de hemoglobina) e strans legat de parametrii chimici ai apei si de nivelul de oxigenare al apelor in care traiesc, de ex.de aceea unii au inventat bright yarn pt.clase de muste gen chironomidae sau buzzerii folositi in ape stattatoare cristaline la altitudini mai mari ..

..asta e misto la fly tying, ca "regulile" ca principii generale sunt pt. a fi incalcate ;)....adica nu sunt reguli ci doar optiuni bazate pe statistica ce opereza cu modele repetitive din natura...

acuma eu stiu ca nu sunt batute in cuie regulile in flytying  :)
dar nici sa-i faci pe buzzeri tricoptere si invers  :)
" ma ce preocupari aveti voi ... sa va puneti mintea cu niste pesti ...  "
dagobert

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #20 on: February 13, 2017, 11:36:40 AM »
...

midgeurile si emergeri sunt baza pescuitului in din iulie incolo,

nimfele trebe sa aiba caracteristici intermediare de caddisuri sau buzzeri din clasa Trichoptera-Limnephilidae ,  ..

...depinde ce folosesti in interpretare, semantica sau sintaxa frazei ;D....
evident ca atunci cand am scris caddis m-am referit la tricoptere, pe viitor o sa pun o pun o virgula care se cere dupa cuvantul  "buzzeri", ca sa intealeaga epigonii lui Maiorescu sau Calinescu ca chestiile elementare nu sunt dublate intotdeauna de o explicatie cu o exprimare scrisa in forma sintactica si morfologica 100% academica...na, unii mai manaca virgule...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #21 on: February 13, 2017, 12:39:22 PM »
acuma eu stiu ca nu sunt batute in cuie regulile in flytying  :)
Ba, eu cred ca potrivit regulii "Clientul nostru, stapanul nostru", poti sa faci si avioane din buzzeri, daca o cere clientul si si plateste exact pentru asta !  ;D
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

bobfly

• Larva
  • **
« Reply #22 on: February 13, 2017, 03:33:50 PM »

no , mi s-a urcat hemoglobina la cap ,si , am mancat si eu o virgula  :-[
" ma ce preocupari aveti voi ... sa va puneti mintea cu niste pesti ...  "
dagobert

CretiuRaul

• Emerger
  • MD4
« Reply #23 on: February 14, 2017, 06:51:24 PM »
Vin si eu cu niste spurcaciuni in topic   ;)
Din om faci pescar , dar din pescar nu mai faci om

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #24 on: February 16, 2017, 05:44:40 PM »
Raul, alea sunt trico-spent-caddis-zonker?
Minnowholic

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #25 on: February 16, 2017, 07:03:45 PM »
Minnow-uri si muddlere
Minnowholic

CretiuRaul

• Emerger
  • MD4
« Reply #26 on: February 16, 2017, 10:23:01 PM »
Lasa ,lasa ca te dau eu in gat ca cersesti inspiratie de la altii  :laugh: :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #27 on: February 17, 2017, 08:34:24 AM »
cui il dai in gat, ca toti stiu asta!  ;D

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #28 on: February 17, 2017, 09:10:59 PM »
Lasa ,lasa ca te dau eu in gat ca cersesti inspiratie de la altii  :laugh: :laugh:
Ai ramas fara dealer?  :laugh:
Minnowholic

CretiuRaul

• Emerger
  • MD4
« Reply #29 on: February 18, 2017, 07:31:43 PM »
Ba, totusi ma bucur ca n-ai dat-o pe aia cu" te zic lu ma-ta... " :laugh: