Author Topic: Articole site  (Read 17749 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
Articole site
« on: December 12, 2016, 11:08:05 PM »
Un nou articol pe site de la hasu ma. Multumim!
http://musca13.ro/2016/12/un-nou-trend-in-pescuitul-la-musca-lansetele-microspey/
Cu aceasta ocazie va incurajam sa ne trimiteti articole.
Multumim anticipat!

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: Articole site
« Reply #1 on: December 13, 2016, 07:10:51 AM »
super  !
bine Hasule :D
Inglorious Muzkars

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #2 on: December 13, 2016, 10:30:55 AM »
Eu mulțumesc!

Rog si eu pe această cale colegii de forum să  scrie și ei cāte un articol, despre o tehnică de peacuit, un  echipamnet sau orice legat de pescuitul la musca.

Așa putem să  ne īmpărtășim cunoștințele noastre altora.

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #3 on: December 13, 2016, 11:24:43 AM »
Bravo ma ,explicatii simple ,imagini ...Felicitari

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #4 on: December 13, 2016, 11:55:41 AM »
Bun articol, multumesc Hasu! Eram pe zero la capitolul microspey, acum am o idee :).

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #5 on: December 13, 2016, 12:27:34 PM »

Mersi de aprecieri baieti!

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #6 on: December 14, 2016, 10:45:34 PM »
Mircea, nu te-am felicitat pana acuma pentru ca am vrut sa citesc pe indelete ce ai scris. Acuma pot zice: Felicitari si multumiri! Foarte, foarte misto articolul. Ai reusit sa conturezi o diferenta fata de echipamentele de switch... eu am tot zis ca microspey este o alta chestie de marketing (si inca nu ma dezic total de chestia asta) si ca termenul de echipament switch e suficient de acoperitor si pentru clasele si lungimile mai mici (switch cred ca desemneaza de fapt lejeritatea cu care pot trece cu aceeasi lanseta de la single hand la double hand si invers) si poti sa-l aplici bine mersi si la clase si lungimi mai mici. Dar asa cum ai prezentat lucrurile, termenul de microspey face sens. Pana la urma e bine sa stim exact la ce ne referim...

Legat oarecum de asta, ultimul bat pe care l-am facut e o joarda de nimfa pe un blank de 12 craci, clasa 4, careia i-am montat un fighting butt lung de 5 tzanti care sa poata fi folosit pe post de rear grip, deci joarda sa mearga si de 2 maini. Ideea e asta: lanseta, cuplata cu o mulineta mai generoasa si cu snur de nimfa sa poata fi transformata rapid in batz de 2 maini prin simpla cuplare a unui shooting head de snurul de nimfa, care devine running line. Nu am avut inca timp sa o testez fix in configuratia asta, in schimb am incercat-o pret de cateva minute cu un Barrio SLX de clasa 6. Merge uns; si cred ca mai accepta ceva masa in snur, asa ca urmeaza sa incerc un shooting head intermediar sink de clasa 8.

Eniuei... ca o sugestie din partea mea pentru cine se gandeste la un microspey cu care sa dea shooting headuri detasabile:  a se lua in considerare un snur de nimfa pe post de running line. Acuma... sper sa nu fiu acuzat iar ca bag advertaizing subliminal si indemn lumea sa faca cheltuieli de sarbatori;  :P :laugh: din contra: daca ai un snur de nimfa, fa-l si mai util si foloseste-l si la altceva. Avantajul este o grosime minima (0,55 mm), suplete mare si memorie spre 0.  ;)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #7 on: February 18, 2017, 02:36:52 PM »

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #8 on: February 18, 2017, 03:06:49 PM »
Multumim Mircea! Inca nu l-am citit pe tot dar imi place :D.

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #9 on: February 18, 2017, 07:32:50 PM »
Multumesc  si eu pt aprecieri.

Articolul nu ar fi putut publicat fara ajutorul unora dintre colegii de forum, cum ar fi Marius G.Liviu, Tavi si Miky care mi-au pus la dispozitie materiale, mi-au impartasit cunostintele lor, mi-au dat indicatii si m-au sfatuit.

Le multumesc tuturor cu aceasta ocazie.

Pe ceilalti cegi de forum ii invit sa ne impartaseasca si ei cunostintele, experientele lor legate de pescuit sub forma de articole.

Multumesc inca o data.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #10 on: February 18, 2017, 08:26:39 PM »
frate da e olea de munca acolo !

COngrats  ;D
Inglorious Muzkars

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #11 on: February 18, 2017, 10:57:24 PM »

Mersi de aprecieri baieti!
E eronata informația despre muștele pozate pe Topolog ca sunt muste de Burlău,de fapt ele sunt denumite generic" muste īntoarse" dar n-au legătura cu muscatitul ,sunt doar suport pt corpul natural al scorobetelui decapitat care se fixează pe cārlig pana sub pene. Am găsit cu Tavi in 2014 cca 15-20 cārlige identice ale unor silvici veniți din alte zone.Pe Topolog localnicii n-au pescuit și nici n-au tradiție cu astfel de pseudomuste,pur și simplu pun peștișorul sau rama in cārlig.

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #12 on: February 19, 2017, 09:22:20 AM »

Intr-adevar, unde am gadsit eu descrisa musca de Burlau specifica ca corpul e din lana galbuie cu smoc de fire brune montate in prelungirea corpului - montaj spaniol;

Dar pozele trimise de colegul Marius mie mi se par a fi foarte asemanatoare cu cele descrise  in cartea D-rului  Antipa.   Nu cunosc eu toate mustele, dar Burlaul e singura musca traditionala  de care stiu in care gulerul se monteaza asa;

Si ce zici tu cu momeala vie, montata pe musca, am gasit si eu  in mai multe locuri mentionat .....  Dar asta cred ca se datoreaza faptului ca taranii nostrii nu pescuiau doar din placere si  ca probabil nevestele ii luau la rost daca nu mergeau cu peste acasa  ;D ;D ;D

Apropo de pescuit in apele noastre....  Pe o apa pe care am pescuit-o multi ani, nu am vazut niciodata decat pescari cu pestisor sau cu vierme.....  Abia dupa vre-o 6 ani de pescuit pe acea apa, m-am intalnit cu un localnic care pescuia la buldo si avea un sir de vre-o 5 muste - in special  muste de urzica si black zulu. Am intrat in vorba cu el si am ramas suprins sa aflu ca  isi lega singur mustele si ca a invatat sa pescuiasca cu muste cand pe apa respectiva paza era serioasa - si a trebuit sa invete sa pescuiasca asa.

Mai surprins am fost sa aflu ca isi lega singur mustele - care erau foarte frumos si proportionat legate - asta in conditiile in care la mine in oras nu prea se gaseau materiale de legat, Luci fiind singura sursa de materiale pe vremea aceea. 

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #13 on: February 19, 2017, 10:08:01 AM »
Fain articolul. Multumim Hasu! Chiar ai muncit ceva la el...

visu43

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #14 on: February 19, 2017, 12:19:38 PM »
Excelent!