Author Topic: Top muste  (Read 11297 times)

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
Re: Top muste
« Reply #120 on: December 20, 2016, 10:20:44 AM »
Liviu,
eu la poloneze ti-as da un sfat, valabil de fapt la orice musca cu hackle de cocos... rar :

Inainte de a face gulerul, ca sa inlaturi efectul de vartelnita al barbulelor, inlatura barbulele de pe o parte a hackleului, jumatatea care ramane fiind suficienta pentru gulerul rar ! Barbulele ramase pe jumatatea respectiva de hackle , indreapta-le in raspar dinspre varful hackleului spre cotor, sa stea infoiate !
Avand in vedere ca lucrezi cu whiting (pana lunga), daca vrei gulerul mai des, foloseste o lungime mai mare de pana, nu te lacomi la barbulele de pe ambele parti !
Sau pur si simplu, daca nu vrei sa faci asta, atunci dupa ce ai facut gulerul, aduna-l pe langa corp spre coada mustei si calca-l  cu o tura sau doua de ata de montaj, inainte de a face nodul final !

PS: e sfat, nu critica ! Deci ai voie sa nu-l urmezi, daca nu te deranjeaza efectul de care-ti vorbesc ! Ti l-am dat tocmai pentru ca iti plac mustele... frumoase !  ;D
« Last Edit: December 20, 2016, 10:59:57 AM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #121 on: December 20, 2016, 10:26:27 AM »
... Asa pluteste mai bine, nu stii tu ...
Esti sigur ?
Voi cand alegeti materialul de corp pentru uscate, chiar si la parashute, tineti cont de felul in care se imbiba corpul cu apa (chestie care ingreuneaza musca teoretic), sau nu, pur si simplu legati cu ce va place si,... nu va plictiseste ?  ;D
« Last Edit: December 20, 2016, 10:46:29 AM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #122 on: December 20, 2016, 11:40:42 AM »
Sefu, criticile sunt bune cind sunt constructive! Si astea sunt  :-*
Am dat o singura tura la PT, e prea des, asa-i ... cineva se sifona ca nu postam muste, asa ca m-am apucat de legat muste diferite, prinzatoare, ceea ce nu fac in general ... adica leg vreo 4-5 de-un fel pina ma plictisesc de ele si apoi schimb putin, nu chiar de la nimfa la uscata. Deci o fo proba de modele viteza!
Dar sunt frumoase, asa ca ...  ;D
La parasute discutam cu Doc de pana si nu de dubbing. Ala-i alta mincare de peste cu imbibatul si retinutul apei. D-aia am si luat snowshoe si foca, sa probez

PS. Am sa inlocuiesc pozele cu altele mai bune in masura in care le voi lega ... ca sa ramina pentru eternitate muste frumoase si bune!

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #123 on: December 20, 2016, 11:48:45 AM »
Eu le leg pe carlig tip caddis.
Mihnea, eu leg si - si  ... depinde

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #124 on: December 20, 2016, 12:04:54 PM »
Am inteles Liviu :).
Miky, deci am aprobarea (nu e cu gherla povestirea  :D), o sa o povestesc cand avem topic cu muste de lipan :).

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #125 on: December 22, 2016, 06:23:23 PM »
Am postat si eu poze cu mustele  uscate cu care pescuiesc eu de obicei la pastrav/lipan  la topicul cu poze;

O sa mai leg ceva nimfe si am sa le postez si pe alea;

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #126 on: December 22, 2016, 10:25:31 PM »
Hasu ... nu se vede musca! Noroc ca avem descriere ...

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #127 on: December 23, 2016, 08:14:30 AM »
Liviu pe atāt mă pricep eu la fotografie din păcate..... Care musca mai exact că o re-pozez și o postez din nou

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #128 on: December 24, 2016, 04:41:41 PM »
@bobfly, le lacuiesti dupa sau e ata aia cerata? Ca asa arata de parca-s date cu lac.

bobfly

• Larva
  • **
« Reply #129 on: December 24, 2016, 05:18:18 PM »
doar la cele legate clasic ceruiesc ata ,  si nu le mai lacuiesc (nici nu cred ca ar prinde lacul sau rasina pe atata ceara )

" ma ce preocupari aveti voi ... sa va puneti mintea cu niste pesti ...  "
dagobert