Author Topic: Nimfarit long short  (Read 39615 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: Nimfarit long short
« Reply #30 on: November 23, 2016, 04:07:39 PM »
Sau asa cum zice Domnu Presedinte.  :P
Si acum se naste legitima intrebare: vrem sa invatam lucrurile astea de mai sus? Ca mie nu mi se pare ca nasc mare interes.
Poate le stim deja sau poate nu (prea) conteaza? Sii trecem la eternele discutii despre echipamente. Ma mir ca nu am ajuns si la un batz dedicat acestui "stil". Dar mai e timp.  :laugh:

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #31 on: November 23, 2016, 04:10:41 PM »
pana la urma, daca ma gandesc bine tipu' chiar e un habarnist:
bat de nimfa nu, ca e scurt, snur de nimfa nu ca e un floating DT de clasa mica, leder de nimfa nu, ca e scurt ca la streamer, ... te miri ce muste de kkt o mai fi avand ! Al dreaqu norocu' pa el !  :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #32 on: November 23, 2016, 04:13:50 PM »
Mah si io zic ca e pe langa...dar din fericire noi stim unde greseste: deci nu da cu jnuru care trebe. Nici in stilu care trebe. Mustele evident nu sunt bune ca nu au bile destul de mari ca ale noastre...nici nu mai conteaza cum arata.  :laugh:
Deci singura explicatie e norocul. Sau echipamentul?  :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #33 on: November 23, 2016, 04:18:23 PM »
Io cred ca ne putem uita, invata si spune parerea despre ceea ce face habarnistu ala! Cu ude am pescuit asa si nu eram sigur ca se poate si cu bile grele.
Acum, ca Miky confirma ca ce face omul se poate face si cu bile de 4 - 4.5, sunt tot mai sigur ca o sa imi iau un snur de nimfa si o sa pescuiesc asa.
Dl Vice, esti happy?

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #34 on: November 23, 2016, 04:25:57 PM »
Deci singura explicatie e norocul. Sau echipamentul?  :laugh:
Ce echipament ma ?  norocu' clar !
Uita-te la el ca e incaltat cu Simms cu pasla pe talpa si cu crampoane vidia ! Io am renuntat la ele din 2010 !  :P
Ma si gandesc sa-i scriu un comentariu la filmulet si sa-i zic:
"- Baaa, niznaiule,... s-o invenat vibramu ba... mai umbla, mai citeste si tu, mai vino-n zilele noastre... " :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #35 on: November 23, 2016, 06:05:42 PM »
Liviu, scopul nu era sa-ti iei tu snur de nimfa si sa dai cu nimfe grele...deci nu sunt nici happy dar nici trist. Mai mult, as zice ca bilele de 4 si 4.5 sunt prea grele pentru majoritatea apelor si situatiilor de pescuit de pe la noi.
Scopul era sa invatam cate ceva si am senzatia ca va scapa esentialul si va concentrati pe chestiile mai putin importante.
De-aia v-am luat o tzara in balon, ca nu discutam ceea ce cred eu ca face diferenta de prinde ala atatia pesti. Sunt niste chestii esentiale, pe care le face foarte bine, si care trebe aplicate la cam orice stil de muscarit. ...Dar no, poate ma insel eu...

mariusxnx

• Adult
Nimfarit long short
« Reply #36 on: November 23, 2016, 08:02:59 PM »
Sa facut peste anu asta la habarnist.....norocosu dracu....  ::)

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #37 on: November 23, 2016, 09:20:26 PM »
... am senzatia ca ...
Corect, e doar o senzatie.  :P
Ce nu stiu eu ca n-am probat vreodata ... avand in vedere ce stilul de nimfareala autohton presupune in general mono ... deci daca pun 2 nimfulitze de lipan, tai din leader sa nu fie prea lung, se va comporta snurul ca o pluta? Ziceti voi ca e suficient de flotant incat sa iti faca nimfele sa nu se agate de bolovani? Si asta nu la downstream, ca acolo ti le mai ridica putin curentul si e perfect. Upstream ...

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #38 on: November 23, 2016, 09:42:43 PM »
Cu siguranta se va comporta ca o pluta. Daca e suficient de flotant sau nu afli la fata locului si faci reglaje. Dupa cum se vede in film, se poate. :P

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #39 on: November 23, 2016, 10:05:01 PM »
eu asa pescuiam la inceput. deci nu e nimic spectaculos.
nu prea prindeam , dar asta nu schimba ordinea lucrurior in viata....

:laugh:

PS : am evoluat , acum dau la streamer
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: November 23, 2016, 10:13:52 PM »
Mah da mai sunteti multi? Pana acum vreo trei ati pescuit deja ca nenea asta...unii chiar ati trecut la alt nivel. :o

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #41 on: November 23, 2016, 10:29:56 PM »
...
Scopul era sa invatam cate ceva si am senzatia ca va scapa esentialul si va concentrati pe chestiile mai putin importante.
De-aia v-am luat o tzara in balon...
... pentru ca v-ati intrunit in CA si ati hotarat ce e esential si ce e mai putin important!  :P :P :P

Mah, sa mor daca inteleg de ce v-ati inversunat asa impotriva discutiei de spre echipament. Fara sa absolutizez rolul lui, raman la parerea ca e extrem de important, de la un anumit nivel sa alegi ce trebuie, cand trebuie. Daca ai exemplificat cu clipul asta, eu zic ca in tot ce inseamna "know-how"-ul acestui nene raspunsurile la intrebarile "cum?" si "cu ce?" sunt comparabile ca importanta. Mai mult, as zice ca ati avut (voi, conducerea...  ;D ) in vedere echipamentele destul de mult... suficient de mult! Don'vice: ai intuit foarte devreme oportunitatea de a avea, in majoritatea situatiilor de pescuit, un set de skill-uri si un echipament care sa te scuteasca de corvoada transportarii mai multor betze pe apa. Deci e nevoie si de una, si de alta. Prezy, de la prima postare pe topicul asta ai facut vorbire destul de copios despre echipament:
,,,
Omu' da cel mai probabil cu snur de nimfa, insa... din vaga mea experienta (io am snur de nimfa si la un moment dat chiar am trecut aproape definitiv pe varianta lui), snurul de nimfa poate fi foarte bine inlocuit cu un snur DT de clasa mica 2, sau preferabil 1... ... etc... etc...
Las la oparte unele inexactitati din postarea asta, pentru ca (1) s-ar putea sa fie doar in mintea mea si (2) nu vorbim despre echipamente aici, nu-i asa?  :P
Booon! vorbim doar despre ce e esential.
Ideile de baza zic io ca ar fi:
pozitionarea pescarului
prezentarea
firul intins
evolutia (adancime, curent, drag...)
detectarea atacului(!)
viteza de reactie
Sa mor daca vreau sa bagatelizez ceva din postarea asta; chiar as zice ca sunt surprinse aspectele esentiale. Mai greu e sa ni le insusim desi...
In rest lucrurile sunt destul de banale !
  ;D ;D
Dar din nou, as zice ca in afara de pozitionarea pescarului (care in clipul asta mie mi se pare ca are importanta periferica daca ne raportam la specia tinta - lipanul... si care are importanta mai mare in privinta pozitionarii fata de curenti, in asa fel incat acestia sa nu interfereze cu prezentarea) toate celelalte aspecte sunt legate substantial de echipament.
Pun pariu ca niciunul din voi nu s-a uitat la diagrama aia cu profilul snurului pe care l-am postat. Ati conchis ca doftoru' a deviat discutia de la lucrurile esentiale... Dar s-ar putea ca profilul ala, fara a avea pretentia ca rezolva singur ceva, sa ajute intr-o masura mare la toate deprinderile alea enuntate de don vice mai la deal. Asa ca de-aia zic... nu vad de ce ne-am zbarli la aspectele astea ... mai putin importante.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #42 on: November 23, 2016, 10:31:58 PM »
Da bre, ti-e necaz? Am pescuit cu uda la clean si o singura data si la pastrav. Pe rauri mici. Si eu faceam fleoshc cu musca, pentru ca la clean. Ma rog, nu chiar ca meseriasul asta, io n-am ochelari d-aia smecheri ca ai lui ...

13:41 - 42 uite ca se vede cum lipanasul, cel mai mic din cei prinsi, intinde snurul! Gata m-atz convins: imi cumpar snur de musca. Ba nu, mi-l aduce Mos Niculae. Care-i cel mai bun?  Snur bre, nu mos ...  ;D

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #43 on: November 23, 2016, 10:36:12 PM »
Pun pariu ca niciunul din voi nu s-a uitat la diagrama aia cu profilul snurului pe care l-am postat.
l-ai pierdut deja ...

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #44 on: November 24, 2016, 01:07:19 AM »
 Snur de nimfa= snur indicator?
   Stiu ca firul ,cel putin de la Rio care e pentru indicatorul flotant+una sau doua nimfe, e cu headu si front taperu foarte gros si rear taperu destul de lung sa ajute mendingurile...Firele "de nimfa" pe care le aveti sint tot pe calapodu ala?
arbeit macht frei