Author Topic: Nimfarit long short  (Read 47427 times)

bobfly

• Larva
  • **
Re: Nimfarit long short
« Reply #165 on: May 14, 2017, 09:40:03 PM »
nu cred ca-s usoare
jigurile alea cu tungstenul turnat , care le vinde Klima  , sunt mai grele decat un jig cu o bila de acelasi diametru
" ma ce preocupari aveti voi ... sa va puneti mintea cu niste pesti ...  "
dagobert

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #166 on: May 15, 2017, 12:01:17 AM »
Io zic sa va uitati cum lanseaza. Nu lansezi in felul asta nimfe grele. Ma rog... in masura in care conteaza! ;D

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #167 on: May 15, 2017, 10:18:41 AM »
- daca dau ca Jiri cu nimfe usoare, snurul trage dupa el nimfele (am dat cu o uda si o nimfa) se vede f bine cind snurul se opreste. La mine s-a oprit in pietre, nu stiu cum e cind trage pestele. Va spun peste 2 saptamani.
- daca dai cu nimfe grele, atunci nu prea mai e o problema ca e mai gros ca mono-ul, pentru ca nimfele grele trag snurul, ca la mono
- am probat si cum dai cu o uscata. Am lansat aprox 15m cu o uscata destul de voluminoasa, de genul flocosenia, dar mai flotanta ca ea (da Doc, i-am facut upgrade ;))
No, revin la ce am mai spus cind am probat snurul de nimfa: daca-s usoare nimfele, le trage snurul dupa el. Daca-s grele, e ca la spin: nimfele trag snurul.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Nimfarit long short
« Reply #168 on: May 15, 2017, 10:50:36 AM »
Igzacli. Am dat vineri cu snur #3, cu 2 nimfe in diferite combinatii. Maxim ce poti pune ca sa poti lansa cu un cast normal de fly sunt 2 nimfe cu bila de 3 mm sau una cu bila de 3,5 si una nelsetata sau lestata foarte usor. Peste limita asta pe capat de lanseu nimfele au un recul mult prea mare, pe care nu il poti schimba prin domolirea fortei aplicate in lanseta pentru ca snurul va colaba din cauza nimfelor. Altfel stilul e placut, chiar cu lanseta de nimfa, cu snur clasic si leader subtire pana in 2 m. Atata doar ca daca vrei sa ajungi jos, in gropi deasupra carora e curent puternic, n-ai sanse asa. Asa ca stilul lui nea Jiri nu e ai versatil decat altele.

Trimis de pe al meu ASUS_Z00AD folosind Tapatalk

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #169 on: May 15, 2017, 12:25:32 PM »
Mah, "stilul" lui Jiri nu e pentru gropane adanci si ape repezi.
Citez din clasici:
omul si-a pregatit bine inclusiv echipamentul fix pentru bucata aia de apa pe care avea spectatori si era filmat, in special greutatea nimfelor si lungimea liderului.
Adica ce face el si cu ce face el poate avea unele limitari la distante mai mari sau ape cu adancimi mai mari. Sau mai mici.
Ala e un stil de vara... :laugh: Acum, cu ape mari, mai rapide decat de obicei si pesti dispusi sa manance in principal doar in zona fundului, cehescul din scurt cu mono cat mai lung si subtire e ce trebe daca vrei capturi dese. 
Pot sa te incapatanezi si chiar sa prinzi la uscate si ude (am incercat eu) dar a iesit ceva de genul 2-3 la 10...(uscata/uda versus nimfa).

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #170 on: May 15, 2017, 12:33:00 PM »
Ieri am iesit la pescuit, am dat cu stilul meu, tipet de vreo 1.5 m legat direct de firul de nimfa. Ceva incepe sa nu-mi mai placa la ansamblul asta, mai ales cand bate vantul :). Pun si eu o intrebare aiurea, in loc de mono fluo ati incercat careva cu fir textil de care se leaga direct tipet??
high for flies

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Nimfarit long short
« Reply #171 on: May 15, 2017, 02:00:38 PM »
Da! Mai bine stai acasa! :laugh:

AdrianP

• Musca 13
  • Adult
« Reply #172 on: May 15, 2017, 02:47:59 PM »
Ieri am iesit la pescuit, am dat cu stilul meu, tipet de vreo 1.5 m legat direct de firul de nimfa. Ceva incepe sa nu-mi mai placa la ansamblul asta, mai ales cand bate vantul :). Pun si eu o intrebare aiurea, in loc de mono fluo ati incercat careva cu fir textil de care se leaga direct tipet??

si ajungi la vb mea... 2 lungimi de bat minim de fluo si 1,5 tipet... si ia vezi te mai bate vantu?!!!
 :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #173 on: May 15, 2017, 02:52:33 PM »
Da ... Ieri m-am intalnit iar pe apa cu Tzuca (are cateva etape de campionat national castigate) si mi-a zis din nou ca nu e bine ce fac. Are si firul de la Sunray, a zis ca e f bun, dar ceea ce trebuie pe apele noastre e mono fluo.....
high for flies

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #174 on: May 15, 2017, 11:46:55 PM »
 :laugh:
Deci va rog sa-mi ignorati parerile de acum, nu am castigat nicio etapa de campionat.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Nimfarit long short
« Reply #175 on: May 16, 2017, 12:53:39 AM »
Da mah, da' ai voce placuta! :laugh:

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #176 on: May 16, 2017, 06:28:22 AM »
Tavi, cred că Tzuca a confirmat tocmai ce ai scris tu mai sus despre stilul cehesc din scurt...

high for flies

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #177 on: May 16, 2017, 01:52:39 PM »
Salut Leo, depinde acum, Tzuca e clar ca participand la concursuri are scopul sa prinda multi pesti si cand iese la pescuit se numeste ca se antreneaza. Daca nu particip la concurs nu simt nicio dorinta sa prind multi, mari da  :D.
Sper ca daca tot ti-a zis ca nu faci bine, ti-a zis si cum se face bine  :laugh:. Adevarul e ca il stiu si eu personal si cand il urmaream cum pescuieste, prindea foarte bine, e si un tip misto pe deasupra.

Altfel eu nu mai dau niciodata cu mono fluo (decat daca uit tot acasa si am asa ceva la mine), imi place mult mai mult drillul cu snurul ala de nimfa (eu am de la Rio si am auzit ca e mult sub SunRay). Mai folosesc cateodata leader french, dupa ce mi-a recomandat Miky sa-l incerc, l-am incercat si e fain. Totusi oricat as vrea sa nu, intampin situatii cand trebuie sa dau mai departe caz in care o bucata buna din snur pluteste pe apa si imi place mult ca snurul trage nimfele exact pe unde trebuie si daca ma uit atent la conectorul cu leaderul se vede si trasatura lipanului lejer.
Legat de lungimea tippetului, am intalnit zone cu apa mica, cam pe orice rau din romania cand cea mai buna solutie era un tippet de maxim 1 metru. Deci eu in functie de adancimea apei stabilesc cat de lung e tippetul. Nu-l schimb cat de des consider ca ar trebui schimbat dar cand stiu ca urmeaza o zona mai mare cu un anumit specific si eu sunt setat altfel, il schimb sigur.

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #178 on: May 16, 2017, 06:21:18 PM »
Salut Mihnea. In următoarele partide Ómi voi schimba stilul, voi adopta mono in loc de firul de nimfa sa vad cum e și voi face singur comparațiile de rigoare...

high for flies

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #179 on: May 16, 2017, 08:30:09 PM »
O sa vezi ca e diferenta din toate punctele de vedere ,mai ales senzitivitate ;).Plus ca ajungi cu nimfele unde nu ai ajuns niciodata cu alte stiluri de nimfarit,sti tu bluboanele ale cu curent mai puternic 8).Spor...

?>