Author Topic: gaturi de cocos si pene  (Read 22971 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: gaturi de cocos si pene
« Reply #60 on: November 20, 2016, 08:15:34 PM »
Bah, daca prinde ... devine o binecuvantare!  ;)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #61 on: November 20, 2016, 08:22:01 PM »
Bah si rama prinde...
Unele lucruri pur si simplu nu se fac! :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #62 on: November 20, 2016, 10:32:39 PM »
te referi la spinning?  ;D

Parintele

• Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #63 on: November 21, 2016, 03:58:39 AM »
Mare atentie sa fie bine tratat uv polistirenul ca altfel e belea...si obligatoriu ignifugat.
musca meseriasului e un patern de moaee lumea.
ceva etrieri, scoabe, smoala de dat pe cdc sa-l hidroizolati, ar trebui topic separat cu astea ca pescarul la musca foloseste toate mortaciunile, sforile, tevile de apa rece, cuie, pioneze la bocanci, ulei de motor, orice e bun ca sa dai gherla in campionat sau sa terorizezi icrele de pastrav.

Inteleg, da' nu pricep...

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #64 on: November 21, 2016, 08:06:41 AM »
Parinte, in constructii nu se foloseste si var stins si carbid? Cred ca nu le-ai mentionat, probabil ca ai uitat ...

Parintele

• Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #65 on: November 21, 2016, 09:38:13 AM »
Se foloseste si curentul dar nu am vrut sa dau nastere unor interpretari belicoase.
Altfel da, ai mare dreptate, carbitul e si superflotant, plutesc si pestii nu doar mustele.

Inteleg, da' nu pricep...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #66 on: November 21, 2016, 12:59:01 PM »
Se foloseste si curentul dar nu am vrut sa dau nastere unor interpretari belicoase.
Altfel da, ai mare dreptate, carbitul e si superflotant, plutesc si pestii nu doar mustele.
Carbid... whiting ? ? ? ...  :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #67 on: November 21, 2016, 10:37:52 PM »

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #68 on: November 21, 2016, 11:52:40 PM »
mah, eu as lua cu ceva rezerva ce spun astia la superlativ despre whiting francizat,whiting pure sunt cele mai bune pene dar la calitate gold si silver, la calitatea bronze sunt compatibile cu  metz  si herbert miner pe care le-am tot folosit....sincer, metz   mi-a placut cel mai mult ca varianta de culoare grizly pure....
o sugestie:
- daca vreti pene de uscate cu adevarat bune luati whiting genuine, nu franciza
- daca vreti pene ieftine luati orice ca toate-s la fel
- nu irositi banii pe nu stiu ce culori fascinante de la Herbert miner....sunt gogoooooosi....un amic a luat 7( saapte )!!! capes in culori cum n-am mai vazut :o....al dreaq daca prindeau mai mult de 5 pesti intr-o zi....asa ca l-am sfatuit sa le vanda si s-a conformat....le-a cumparat rapid un campeon ardelean  :) care cazuse pe spate cand a vazut culorile.....cam la un an le-am vazut puse din nou pe net la vanzare :laugh: :laugh: :laugh:

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #69 on: November 22, 2016, 07:11:49 AM »
Din ce am vazut io, e o anumita combimatie de elasticitate, suplete, teposenie a barbulelor care fac o musca legata cu whiting sa pluteasca mai bine decat una legata cu cocos indian, ca sa luam extremele.  Sau cu pana de gaina.
l.e.
Tocmai am legat o musca cu whiting si una cu un grizli transilvanean.
Le-am aruncat pe rand in apa.  Pe la a patra sau a cincea aruncare grizli a inceput sa se scufunde... iar whiting s-a incapatanat sa pluteasca inca vreo 5 aruncari...i se scufundase coada si jumate de corp dar hackle-ul inca plutea.
Ar mai fi un criteriu de care nu s-a prea vorbit: densitatea barbulelor pe stem. Am legat cateva muste cat am putut de "standard", adica acelasi carlig, aceeasi coada, aripa, acelasi corp... si m-am jucat cu hackle-ul.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #70 on: November 22, 2016, 07:18:14 AM »
1. Whiting gat, 7 ture de hackle
2. Saddle Howard hackle, 7 ture;
3. transilvanean 7 ture
4. transilvanean 10-11 ture (am folosit 2 pene)
5. transilvanean 10 ture vs. whiting.

Mai ramane sa le pun pe apa... Dar se vede diferenta de la genetic la pasaret de curte, chiar selectionat. Insa la pretul oferit, pentru muste intre 10-14 gaturile astea de la Luci sunt foarte misto si culorile sunt brici.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #71 on: November 22, 2016, 07:55:35 AM »
Ovmeule, care e ala whiting francizat? Eu stiu ca sunt mai multe feluri de whiting, si anume astea, in ordinea descrescatoare a calitatii:
Whiting ( cu grade platinum-bronze)
High and dry
Herbert Miner (cu grade)
Dar toate sunt whiting...
Gaturile transilvanene de la Luci sunt la noroc. Unele sunt f. bune, altele nu tocmai, grizzly de care ziceam e mai cu web si mai moale decat altul maro. Probabil diferenta de teposenie provine de la varsta la care a sucombat cocosul donator...sau perioada anului?  8) :laugh:
Dar in continuare sunt f. bune avand in vedere pretul, se pot lega muste f. ok chiar si cu alea mai moi. As zice ca pentru ape lente sunt chiar mai bune alea...sau pentru muste ude.
Dom doftor, pozele alea sunt naspa intentionat? Sa nu vedem detaliile secrete? :laugh:
« Last Edit: November 22, 2016, 08:57:52 AM by Tavi »

tavistan

• Musca 13
  • Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #72 on: November 22, 2016, 09:48:26 AM »
Hai bre ca nu-s așa naspa... Mai am de lucru cu setup-ul, sa văd cum dreaq sa.pun mai multa lumina pe ele, ca n-am obiectiv macro și folosesc o lentilă de close-up. Dar cred ca detaliile de care vorbeam se văd, de-aia le-am pus. Ce dreaq de secret sa fie la ele? Poate doar corpul din quill de bātlan... :P :laugh:

Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #73 on: November 22, 2016, 10:22:14 AM »
Culorile sunt naspa. Lumina am facut cu cu veioza plus lanterna.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #74 on: November 22, 2016, 10:36:50 AM »
Culorile sunt naspa. ...
Ai dreptate shefu!!!  ;D ;D

Pentru cine vrea Whiting cred ca aici sunt toate informatiile necesare pentru a putea alege.:
http://whitingfarms.com/whitings-olympic-grading-system/
Eu am avut doar "bronze" si nu am ce sa reprosez.

?>