Author Topic: gaturi de cocos si pene  (Read 22135 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: gaturi de cocos si pene
« Reply #30 on: November 16, 2016, 09:00:32 AM »
Hai mai OVM-ule, zau asa, vorba lui Tavi: nu trebuia sa-i spui, sa-l mai fierbem! Mi le trimiteai mie, imi faceam un selfie cu ele ca sa ... turbeze si apoi i le trimiteam dupa ce promitea ca ... Nu, nu pot sa spun ce-l puneam sa promita  ;D

PS. Da, chiar imi luasem. Am si acum pentru urmatorii 2-3 ani. Multumesc  ;)

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #31 on: November 16, 2016, 10:07:42 AM »
Bah, voi chiar credeti ca io stau in mustele mocca ale lu' OVM ?
Am zis si io asa ca sa intru in jocul lui,... el stie asta, de aia si pluseaza !  :laugh:
La cate muste i-a dat la Vice pana acuma,... cred ca i-a umplut cutiile !  :P
Si ? La ce iau folosit ? Tot pe locul 2 in clasament a ramas !  :laugh: :laugh: :laugh:
Ba mai mult, am auzit ca vicele, in ambitiile lui, mai nou, incearca sa se spurce la "plumes de coq" si la "lancettes", nu ii mai sunt suficiente penele noastre uzuale, ale legatorilor de rand !
Deh ! Mai conteaza si mana care le pescuieste !  :P
Da' na ! In jocul asta triunghiular Prezi-Vice-OVM, abia ne-am facut si noi o imagine despre cati amatori de mocaciuni avem pe aici ! :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #32 on: November 16, 2016, 10:47:14 AM »
Bah, voi chiar credeti ca io stau in mustele mocca ale lu' OVM ?
Am zis si io asa ca sa intru in jocul lui,... el stie asta, de aia si pluseaza !  :laugh:
La cate muste i-a dat la Vice pana acuma,... cred ca i-a umplut cutiile !  :P
Si ? La ce iau folosit ? Tot pe locul 2 in clasament a ramas !  :laugh: :laugh: :laugh:
Ba mai mult, am auzit ca vicele, in ambitiile lui, mai nou, incearca sa se spurce la "plumes de coq" si la "lancettes", nu ii mai sunt suficiente penele noastre uzuale, ale legatorilor de rand !
Deh ! Mai conteaza si mana care le pescuieste !  :P
Da' na ! In jocul asta triunghiular Prezi-Vice-OVM, abia ne-am facut si noi o imagine despre cati amatori de mocaciuni avem pe aici ! :laugh:

-mister prezi', nu subestima pozitia locului 2 intr-o societate....par example se spune de un anume domn florin ca e nr. 2 intr-o institutie dar de fapt cica in realitate e de fapt number one si tot factum ( all factum) peste toate institutiile...asta inseamna ca in fapt cine e number one e de drept doar onorific...deci concluzion nu doar matematico-filosofic : intotdeauna nr.2 > nr.1.

- ca sa-ti dau un pont  si sa-l dau in gat pe nr.2  uite sursa secreta a vicelui de aprovizionare cu produse pt. fly tying
ps. observa preturile ca sa-ti dai seama de ce fonduri pt. campanie poate utiliza vicele, ma tem ca-l subestimezi prin prisma fonctiei de number two, s-ar putea sa fie de fapt 007...

http://www.plumes.fr/categories/1-plumes-plumes

in special aici  http://www.plumes.fr/category/1-plumes-par-espece/194-Coq-grizzly

« Last Edit: November 16, 2016, 12:22:12 PM by miky »

Parintele

• Adult
« Reply #33 on: November 16, 2016, 01:11:34 PM »

@Tavi: merci de sugestie, mi-am comandat ceva gÔturi transilvănene de la Luci... Sunt foarte curios ce iese din ele.
Inteleg da' nu pricep  :laugh: :
Cum adica " nu sunt fulgi de uscate asa cum intelegem noi termenul si uscata clasica"...
Chiar asa ! Cum intelegem noi termenul de "fulgi de uscate"(hackleul de uscate  ;D), si... "uscata clasica" ?  ;D

Ca sa fiu singurul ontopic

Adica dmp leaga cu multe jeguri multe modele de uscate care plutesc...aproximativ, sau plutesc datorita altor lucruri nu fulgului.
tot felul de hogi si alte bazdaganii, tot felul de corpuri flotante si tot felul de muste care plutesc normal doar 3-5 secunde maxim..sau plutesc gratie unturii pe care o aplici...
se cheama tot uscate dar alea nu subt ceea ce inteleg eu prin uscata clasica...

Clasica, si ceea ce intelege rumanul prin uscata, rumanu ala educat in ff in epoca moderna, cu interlend, carti si materiale disponibile, prin uscata cladica intelege ...adamsul, dau parasuta sau...tipul ala de patern cu carlig superfin, musca bine echilibrata si usoara, care se tine pe apa in coada si hackle >:D
la genul ala de uscata si el foloseste fulgi buni pt ca echilibrul "flotabilitatii" e foarte fragil..
la restuk, dihanii care nu stii ce e cu ele, gaba la greu kkturi kinezesti, oricum nu conteaza...
asta voiam sa.spun.

In fine, sunt multe de spus despre gaini dar nu am vreme acum....6 luni la whiting nu au treaba cu 6 luni la mine in curte..de exemplu...nu comparati ca nubare sens...pasarile pt fulg se cresc greu, iarasi, nu va imaginati o batatura full de pasari ca nu e cazul..
si tot asa.

Inteleg, da' nu pricep...

« Last Edit: November 16, 2016, 01:37:40 PM by miky »

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #34 on: November 16, 2016, 01:50:04 PM »
...parasuta sau...tipul ala de patern cu carlig superfin, musca bine echilibrata si usoara, care se tine pe apa in coada si hackle >:D
la genul ala de uscata si el foloseste fulgi buni pt ca echilibrul "flotabilitatii" e foarte fragil...
Bun, bun, ... si ?
Io tocmai aia intreb: ce e aia... "fulgi buni" ? Cum arata fulgul bun, si unde il gasesc de cumparat ?  :D
Sau... dmp, cand leaga cu "fulgi buni" ... de unde si-i procura ?
In fine, sunt multe de spus despre gaini dar nu am vreme acum....6 luni la whiting nu au treaba cu 6 luni la mine in curte..de exemplu...nu comparati ca nubare sens...pasarile pt fulg se cresc greu, iarasi, nu va imaginati o batatura full de pasari ca nu e cazul..
si tot asa.
La asta nu-mi vine minte decat o analogie simpla:
In trecut, o carmangerie mica facea dintr-un kil de carne, probabil ca vreo 2-3 kile de salam !
In ziua de astazi, marile companii de prelucrarea carnii fac din acelasi kil de carne, vreo 20-30 de kile din acelasi salam, (daca nu mai mult  >:D)
Intrebare:
E mai bun salamul facut de marii producatori de astazi, sau mai rau, decat ala facut de micile carmangerii de ieri ?  ;D

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #35 on: November 16, 2016, 02:57:31 PM »
Dar de ce postarile lui OVM si Padre sunt modificate de Miky?!?  :o
Miky, stiam ca le modifici (ceea ce e normal) p-ale Vicelui, dar si astialalti 2??! :o

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #36 on: November 16, 2016, 03:02:44 PM »
una-i cu saddle, una-i cu hackle
si n-ai si tu un aparat bun sa faci o poza?!?

... De-aia zic: poti lega muste foarte bune si cu saddle, si cu gat.
Pe bune? Sa ne arati si noua!  ;D :P

Parintele

• Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #37 on: November 16, 2016, 03:21:03 PM »
Dom  presedinte, lasa dracu salamu xa ala e pt caini.
Ma refeream la altceva...genetica...aia sunt ferrari, ce poti tu cumpara, inclusiv pasari de rasa de calitate..e un fel de cotiga cu roti de piatra..
hrana...exista hrana comerciala pt pasari de show care costa de 5 ori cat hrana buna...retete speciale, ingrediente ciudate gen garizi ....si aditivi de nu poti sa le citesti numele
iti dai seama ca la whiting lucrurile merg mult mai departe decat atat...
deci da, la aia poate 6 luni sunt ok, genetica plus conditii plus hrana..

La altii...poate sa dureze 2 ani...ala al tau de la tara la 6 luni e de ciorba nu de muste.

Apoi conditiile...nu iti imagina ca astia cresc in hala sau afara..cel mai probabil cresc pe boxe...iti dai seama ce diferenta fata de ala care sta in hala in mizerie, praf...sau afara...

De aia spuneam ca sunt inutile comparatiile..

Cat despre dmp....ce fulgi...pai ia matale silver de la whiting, sau bronz, sau pachete de hackle....si pot sa iti garantez ca ai cei mai buni fulgi disponibili ...cu exceptia untamplarii....e posibil sa gasesti partial o calitate asemanatoare la un afert de bani cu un gat bronz sau un leon sau cine stie ce midel de fulg...pe la vreun gainar...dar e vorba de 1 din 100 de tipuri si se intampla o data daca se intampla....

Problema nu e ce fulgi sa iei...problema e ca aia costa o mana si un testicul , intrebarea e ce ALTI fulgi pt uscate la bani mai putini pot fi gasiti

Inteleg, da' nu pricep...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #38 on: November 16, 2016, 06:33:03 PM »
Miky, stiam ca le modifici (ceea ce e normal) p-ale Vicelui, dar si astialalti 2??! :o
scuze am modificat doar greseli ortografice sau de tastatura de la scris rapid sau de pe telefon.... ma enerveaza sa le vad, mai ales in secvente pe care vreau sa le citez ! Nu credeam ca-i bai, dar daca e o problema, nu mai fac de acum incolo !
« Last Edit: November 17, 2016, 07:56:08 AM by miky »

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #39 on: November 16, 2016, 08:57:54 PM »
Hmmm...oare ce a mai modificat? Propun ca la urmatoarele alegeri sa filmam numararea voturilor. Sper ca nu stie si editare video...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #40 on: November 16, 2016, 09:15:16 PM »
De-aia zic: poti lega muste foarte bune si cu saddle, si cu gat. Criteriile legate de culorile preferate/disponibile si de ce variatie de marimi preferi mie mi se par mai importante decat tipul de pana.
tavistan,
Tu ne arati doua muste in poza, una legata cu saddle si una cu gat, aducandu-le ca dovada (asa se intelege) ca se pot lega deopotriva muste foarte bune si cu saddle si cu gat !
Asadar, conform afirmatiei tale cele 2 muste din poza sunt amandoua... foarte bune !
De misto, sunt misto, amandoua, n-am ce zice, insa...:
Departe de mine intentia de a ti le critica sau a te contrazice, dar te intreb:
- De unde stii ca amandoua sunt foarte bune ?
- Amadoua sunt la fel de bune ? Adica nu e una, un pic macar, mai buna decat cealalta ?...
Dupa mine intre ele exista diferente vizibile care o califica pe una in fata celeilalte ! Cu alte cuvinte, dupa mine intre ele, una e un pic mai buna si mai reusita decat cealalta ! Poti fi de acord cu asta ?
- Presupunand ca esti de acord, sa o luam in discutie pe cea mai buna dintre cele doua !
ea este cea mai buna dintre cele 2 legate de tine, dar,... este ea un  "best off"... in materie ?
Sau altfel spus, dupa parerea ta, cu un alt hackle de o alta calitate (superioara celui cu care e legata cea din poza), s-ar putea lega o musca identica ca si model, dar mai buna si mai prinzatoare decat cea mai buna dintre cele doua ? sper ca nu o sa-mi raspunzi ca e imposibil !  :laugh:
Apropo, io cand ma refer la o musca ca e buna, ma refer la faptul ca o consider ca e prinzatoare,... deci "mai buna" inseamna "mai prinzatoare" , "foarte buna=foarte prinzatoare", si tot asa pana la "cea mai... "buna/prinzatoare"  :D
Deci, ... daca ar fi sa trebuiasca sa legi o musca mai buna ca cea mai buna dintre cele doua,... ce hackle ai folosi tu ?
Despre asta este topicul asta !

PS: tot din afirmatiile tale inteleg ca tu alegi culorile dupa cum iti plac tie si cum te inspira pe tine, si mai putin incerci sa tii cont de preferintele pestelui, aspect pe care il consideri ca e mai putin important !
Probabil inteleg eu gresit...  :)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #41 on: November 16, 2016, 09:58:22 PM »
Raspund eu:
Whiting. Gat, nu saddle.
Pana la proba contrarie. Adica pana vad (cu ochii mei) o dovada credibila ca alta pana e mai prinzatoare.
E bun raspunsul? ;D

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #42 on: November 16, 2016, 10:42:04 PM »
Ce sa raspunzi tu ?
Tu esti obisnuit sa pescuiesti cu muste primite mocca (s-a spus clar asta, chiar pe topicul asta  :P), deci n-ai de unde sa stii...
  :laugh: :laugh: :laugh:
Dovada se cauta pe cheltuiala proprie, nu din auzite, de la altii...  :P

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #43 on: November 16, 2016, 10:53:59 PM »
...
...
Multumesc prezy!  :D
...
...
Shit!  :laugh: :laugh:
...
- De unde stii ca amandoua sunt foarte bune ?
...
Pentru ca am incercat si muste cu saddle, si cu gat! si asa mi-a dat!
...
- Amadoua sunt la fel de bune ? Adica nu e una, un pic macar, mai buna decat cealalta ?...
...
In mod evident, raspunsul la aceste intrebari este DA!  :P :P :laugh:
... Cu alte cuvinte, dupa mine intre ele, una e un pic mai buna si mai reusita decat cealalta ! Poti fi de acord cu asta ?
...
Da, numai ca nu stiu sigur daca una este in acelasi timp si mai buna si mai reusita decat cealalta. Cum spunea un presedinte de club... pestele decide!  ;D
...
- Presupunand ca esti de acord, sa o luam in discutie pe cea mai buna dintre cele doua !
...
Mnoah! Stii tu care e aia? Inainte sa decida pestele?
...
ea este cea mai buna dintre cele 2 legate de tine, dar,... este ea un  "best off"... in materie ?
...
Sper ca nu, ca s-a dus in pizda ma-sii farmecul!
...
Sau altfel spus, dupa parerea ta, cu un alt hackle de o alta calitate (superioara celui cu care e legata cea din poza), s-ar putea lega o musca identica ca si model, dar mai buna si mai prinzatoare decat cea mai buna dintre cele doua ? ...
Categoric! O astfel de musca este dupa mine singura demna de un penar prezidential! Rugam foto!
... sper ca nu o sa-mi raspunzi ca e imposibil !  :laugh:
...
Evident ca nu! Astfel de raspuns poate da doar dom' vice!  :laugh: :laugh:
...
Apropo, io cand ma refer la o musca ca e buna, ma refer la faptul ca o consider ca e prinzatoare,... deci "mai buna" inseamna "mai prinzatoare" , "foarte buna=foarte prinzatoare", si tot asa pana la "cea mai... "buna/prinzatoare"  :D
...
Asa e cand se apuca inginerii de pescuit! :P
...
Deci, ... daca ar fi sa trebuiasca sa legi o musca mai buna ca cea mai buna dintre cele doua,... ce hackle ai folosi tu ?
...
Probabil ca altul!  ;D
...
Despre asta este topicul asta !

...
De fapt topicul este despre ce hackle ai folosi la musca pe care ai scoate-o prima din penar daca ajungi pentru prima data pe o apa, despre care nu stii nimic... Lucrurile se leaga! Din nou... raspunsul este in penarul prezidential!  ::)
...
PS: tot din afirmatiile tale inteleg ca tu alegi culorile dupa cum iti plac tie si cum te inspira pe tine, si mai putin incerci sa tii cont de preferintele pestelui, aspect pe care il consideri ca e mai putin important !
....
Pentru ca nu pot sa-l intreb care ii sunt preferintele, trec la planul B: ii ofer menu-ul sa-si aleaga el!
...
Probabil inteleg eu gresit...  :)
Asta e un disclaimer??? Ca semnatura lu' dom' Parinte?  :laugh: :laugh:
 :-* :-* :-* :-*

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #44 on: November 16, 2016, 10:56:02 PM »
E imposibil.