Author Topic: gaturi de cocos si pene  (Read 22134 times)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #15 on: November 15, 2016, 02:22:29 PM »
Miky, cu faptul ca muștele cu saddle ar fi mai comune, mai urāțele aşeaaa... nu-s chiar de acord. Diferența nu o face tipul de pană, atāta timp cāt vorbim de calitate similară. Ca se folosește mai mult comercial saddle-ul... Aici ai dreptate.
Īn privința legatorului obișnuit... ce sa zic? Mi-au plăcut foarte mult gāturile alea. Dar cum ziceam, mai am de legat vreo 30-40 de muște pe 14, după care am o gramada de pene pentru obleti. Dacă vreau muște pe 10-12, tre sa mai iau 2 gāturi. Care vin cu īncă o porție zdravănă de pene pentru obleti. De-aia zic... dacă vreau pene intr-o gama mai redusa de dimensiuni, saddle-ul e mai indicat; compromisul calitativ e nesemnificativ după mine. Am avut spre toamna niște partide la niște bwo-uri cu hackle tradițional sau parașute din saddle golden badger... fără reproș.
Dar nah, asta zic acuma, poate la vara zic altceva... :laugh: Iarna e lungă, avem timp de discuții și comparații pe uscat. Concluziile - la vară.

Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

tavistan

• Musca 13
  • Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #16 on: November 15, 2016, 02:26:22 PM »
@Tavi: merci de sugestie, mi-am comandat ceva gāturi transilvănene de la Luci... Am stat pe gānduri.pana acuma, nu știam ce e cu ele. Sunt foarte curios ce iese din ele.

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: gaturi de cocos si pene
« Reply #17 on: November 15, 2016, 02:58:33 PM »
daca s-ar baga cineva la un gat whiting da de gaina m-as baga si eu .
prezent

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #18 on: November 15, 2016, 03:03:40 PM »
Barbulele penelor de la gat mi se par totusi putin mai tari decat cele de saddle. Si cred ca si mai lucioase sunt. Da, sunt mult mai scurte, nu faci 10 muste ca dintr-una din saddle.
Doc, eu cred ca exagerezi cu 30-40 de muste de marime 14. La ce calitate a gatului?
Pe de alta parte, 50 de muste de 14, 50 de muste de 16, 40 de 12, 20 muste de clean, vreo 100 de obleti ... cred ca ajung pentru un gat

tavistan

• Musca 13
  • Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #19 on: November 15, 2016, 03:19:08 PM »
Măh, atātea mai am, ca am mai legat.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #20 on: November 15, 2016, 03:19:54 PM »

Concluziile mele:
- cred ce zice producatorul īn privința gradelor, cum ca acesta se referă doar la densitatea respectiv numarul penelor pe gāt, și nu la calitatea efectiva a penelor. Ăsta pentru ca sunt foarte mulțumit de ce pene am avut pe gāt urile alea Whiting.
- gāt sau saddle: deși am fost sceptic īn privința lu' saddle, după ce am legat mai mult cu.pene de saddle nu cred ca exista diferențe majore īn "produsul finit". Dacă ar fi sa cumpăr acuma aș lua mai degrabă saddle
- Dacă ar trebui sa aleg m-ar interesa.mai intai culorile disponibile (de ex. un cree de la Whiting e mult mai frumos decāt de la alții dar incomparabil.mai greu de obținut) și abia apoi brandul.
Cred ca e corect, cel putin partea bolduita !
Dar, de aici deduc ca genul asta de pene sunt destinate legatorilor profesionisti, sau celor "foarte harnici"  ;D , care leaga mult, dandu-le posibilitatea sa lege cu randament ridicat, niste muste oarecum... comerciale !
Prin "comerciale" inteleg in principal doo lucruri:
- muste frumoase, care fura ochiul si inima muscarului !
- muste oarecum comune, adica relativ constante ca eficienta prinzatoare, micile diferente care pot aparea intre ele tinand strict de modelul legat si de mana legatorului, dar totusi niste muste cu slabe sanse (doar ocazional) la titlul de "musca zilei", sau "musca secreta", sau "must have", sau vorba aia,... "varfuri de gama" !

[/quote]

domle' prezident, ma felicit pentru faptul ca am redirectionat destinatarul ( cu ocazia de Mos Nicolae-adika moka :laugh: :P)unor muste si pene comerciale  pe care initial voiam sa le ofer unora....am intuit insa faptul ca domnul vice' nu face caz de statutul social al sau cum fac altii cu pedigree de burghezi clasici ai mustelor clasice si el ca vice accepta faptul de a fi asistat social cu neste snoabe pene comerciale mai lucioase  dar cu sanse slabe :laugh:....m-am gandit la el ca-i mai necajit ca functie si statut social in societatea elitista, daca mai pui la socoteala ca area doar renault si opel in comparatie cu alti posesori de limuzine mai comerciale chiar ca merita prin empatie niste pene comerciale care nu pot  sa aspire la tittlul de musca zilei

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #21 on: November 15, 2016, 07:36:07 PM »
Ovidiu,
ce dreaq ma,...  :laugh:
Niste muste si pene mocca... aici deja vorbim de... "alta calitate", care se incadreaza si in standardele mele !  :laugh:
Deci revino iute la destinatarul initial si du-ti gandurile pana la capat, nu te intoarce asaaa... dupa cum bate vantul, crezand tot ce spune omul...  :laugh:
N-ai vazut la Vice ?  Omu' si-a dat seama din start ca topicu' e capcana ...  :laugh:
Tocmai tu te-apuci sa iei in serios tot ce se scrie pe aici ?  :laugh: :laugh: :laugh:

Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #22 on: November 15, 2016, 07:57:36 PM »
@Tavi: merci de sugestie, mi-am comandat ceva gāturi transilvănene de la Luci... Sunt foarte curios ce iese din ele.
Cu gaturile transilvanene de la Luci e fix cum a spus Parintele unele sunt ok, altele naspa !
Si io am luat de la Luci,... 3 gaturi ! Unul e chiar bun de tot, unul doar bun, si al treilea e naspa ! Si cand zic asta nu ma refer la culoare ci la celelalte calitati mentionate pe aici: luciu, elasticitatea, taria barbulelor, calitatea stemului, etc...
Diferentele astea la gaturile de la Luci cred ca apar din varsta la care au fost taiaiti cocosii,... probabil ca la noi, nefiind inca o afacere pusa pe picioare cresterea cocosilor pentru pene, deocamdata sunt taiati cand si cand, dupa cu totul alte criterii, astfel ca unele gaturi sunt de la cocosi mai tineri altele de la mai batrani ! Iar noi... dupa cum ne e norocul la achizitionarea lor ! Totusi, la pretul ala merita riscul !
De pilda, am citit undeva ca la whiting, unde industria asta a cocosilor pentru pene este veche si matura, cocosii sunt declarati buni de taiat si facut cape la varsta de 6 luni ! Prea tineri totusi dupa mintea mea, de aia si penele sunt asa de moi !
Bine,... ele capata un plus la calitate, care convinge pe oricine  ;D daca vin la pachet, mocca,... de la OVM !  :P
Totusi,... o afirmatie spusa aici, referitoare la gaturile translivanene de la Luci, mi-a atras atentia:
...nu ca nu ar putea fi folositi, vezi davie mcphail care leaga in draci si cu kkturi d'astea....dar nu sunt fulgi de uscate asa cum intelegem noi termenul si uscata "clasica"...
Inteleg da' nu pricep  :laugh: :
Cum adica " nu sunt fulgi de uscate asa cum intelegem noi termenul si uscata clasica"...
Chiar asa ! Cum intelegem noi termenul de "fulgi de uscate"(hackleul de uscate  ;D), si... "uscata clasica" ?  ;D
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #23 on: November 15, 2016, 08:19:08 PM »
Deci revino iute la destinatarul initial
Miky, OVM se gandea initial la mine!  Multumesc!  :laugh: :laugh:

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #24 on: November 15, 2016, 08:23:50 PM »
Daca-s moca vreau si eu .
poa sa fie si naspa , fac si martisoare :D
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #25 on: November 15, 2016, 09:46:10 PM »
Mah da ce repede v-ati activat cand veni vorba de floace moca... :laugh: :laugh: :laugh:
ovm-ule, nu mi le da, (desi evident doar eu le merit) mai lasa-i in suspans... :laugh:

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #26 on: November 15, 2016, 09:48:13 PM »
una-i cu saddle, una-i cu hackle

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #27 on: November 15, 2016, 09:56:00 PM »
Bag sama ca ai folosit un saddle bun.  ;D
Misto goange.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #28 on: November 15, 2016, 10:24:29 PM »
...
Misto goange.
Merci draga!  :D
Bag sama ca ai folosit un saddle bun.  ;D
...
Nu chiar... In sensul ca, de dragul comparatiei, pentru ca aveam cateva Adamsuri legate saptamana trecuta, am vrut sa fac o chestie similara cu saddle. Adica sa folosesc tot 2 pene si sa leg pe aceeasi marime de carlig. O pana este dintr-un saddle de la Howard hackle, aia mai deschisa la varfuri (golden badger, care mie mi se pare o culoare excelenta), potrivita pentru #12, pe care am vrut musai sa o combin cu o pana mai inchisa... singura optiune in cutie era un saddle dark chocolate dun de la Whiting. Dar din asta, pentru #12 n-am avut decat ceva pene din alea mai webby, ca penele bune is de la 14 in jos. Asa ca barbulele mai inchise la culoare sunt mai groase la baza (ceea ce nu e neaparat rau... nu stiu...) Oricum, am vrut sa se vada acea curbura usoara a barbulelor de saddle, care mie mi se pare nesemnificativa daca marfa e de calitate... De-aia zic: poti lega muste foarte bune si cu saddle, si cu gat. Criteriile legate de culorile preferate/disponibile si de ce variatie de marimi preferi mie mi se par mai importante decat tipul de pana.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #29 on: November 15, 2016, 10:28:59 PM »
Mah da ce repede v-ati activat cand veni vorba de floace moca... :laugh: :laugh: :laugh:
ovm-ule, nu mi le da, (desi evident doar eu le merit) mai lasa-i in suspans... :laugh:

... domnu vice, ce dreaq nu mai stiu altii ca sunt si eu glumetz!? :laugh:....auzi la ei... chiar au crezut gluma mea cu whiting moka!!! :laugh: :laugh:.....stai linistit, nu ti le dau oricum (desi e evident ca doar tu le meriti)ca sa nu le strici pe pesti!  nu le dau nici clasicului clasicelor ca sa nu le galvanizeze cumva din greseala...dar daca o sa le dau cumva clasicului tu sti din ce motiv iar el nu, e ca in cazul cand renuntam la o chestie depasita oferind-o cuiva moka pe fals motiv de bun samarinean ;)....noi oricum nu mai avem nevoie de whiting,ce dreaq ;D... e depasit de nivelul nevoilor noastre :laugh:

ps. i-am oferit lui Liviu mai spre vara dar a refuzat pe motiv ca si-a luat !