Author Topic: gaturi de cocos si pene  (Read 22136 times)

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
gaturi de cocos si pene
« on: November 14, 2016, 10:00:11 PM »
Tocmai m-am apucat sa-mi refac cutia de uscate si am constatat... ca-mi trebe pene de cocos  :D
Asa ca trebe sa-mi iau si nu stiu ce... adica nu-s hotarat ! Am nevoie de sfaturi... bune !  ;D
Sa zicem ca va trebe voua un gat/niste hackles de cocos, ...
Ce preferati: whiting, metz, indiene, cocosi traditionali romanesti, cocosu' din gradina proprie ? ? ? ...,
Cum alegeti pentru ce sa optati, si... de ce ?...
Ma refer la firma, calitate, etc... tot ce trebuie sa stii cand optezi pentru o pana anume, fie ea bronz, silver, gold,... platinium, uraniu, hidrogen, alpaca  :laugh:, sau de care o fi...
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: gaturi de cocos si pene
« Reply #1 on: November 14, 2016, 10:08:38 PM »
o data in viata am cumparat whiting si o fo jmechere.
da pe cocos nu as mai da banii... pe gaina insa ... :D
Inglorious Muzkars

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #2 on: November 14, 2016, 10:12:22 PM »
ce inseamna jmechere ? ce stiau sa faca ?  ;D ...si de care o fost, bronz, silver, gold, ...fonta  :laugh: ?

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #3 on: November 14, 2016, 11:28:25 PM »
Nu raspundeti, nu postati nimic pe acest topic, e o capcana intinsa malefic si orice veti zice veti cadea in clucsa. :laugh:

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #4 on: November 15, 2016, 03:05:29 AM »
 :laugh:
Dl Vice... tu chiar vrei sa ma lasi fara pene !  :laugh:
Serios, acum pe bune !
Cum sa aleg ?
De ce Whiting si nu Metz ?
De ce silver si nu bronze ? Sau, de ce gold si nu silver sau bronze ?
Dar gaturile indiene ? Sau chiar alea transilvanene de la Luci ?!
Chiar ma lasati in deruta ?...  ;D

Parintele

• Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #5 on: November 15, 2016, 03:45:50 AM »
Ps2. Puiul alb e arma secreta pt lipan...prinzi lipanu si ii futi un pui in cap, afis il faci :D
ontopic. Fulgii aia transilvaneni ai lui luci sunt pene de cocosi "rasa mixta" cumlarati de la vanzatorii de pui gen agroland...unii au fulgi misto, altii nu....oricum sunt cam ca aia indieni sau chinezesti, nu au nicio treaba cu fulgii pt muste....nu ca nu ar putea fi folositi, vezi davie mcphail care leaga in draci si cu kkturi d'astea....dar nu sunt fulgi de uscate asa cum intelegem noi termenul si uscata "clasica"...
noapte buna

Inteleg, da' nu pricep...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #6 on: November 15, 2016, 06:56:15 AM »
ce dracie v-o palit ma  :laugh: :laugh:

prezi habar n-am ce gat era . creca era dă fer ....
si jmecher inseamna ca nu se rupea stemul cand tragea tzugurlanu de el , brambulele ( sau cum s-o fi numind) ierea toate de aceiasi lungime egala si avea o lucire pe-o partea a penei , de ziceai ca ie dă haur ......

ca sa fiu on topic  :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Inglorious Muzkars

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #7 on: November 15, 2016, 11:22:29 AM »
Parerea asta trebuie readusa in topic, pentru ca pana la urma, asa cum zice si Tavistan, Parintele o fo' cel mai on topic, fiind dealtfel si singurul care si-o dat cu parerea la concret, raspunzand la intrebarea... "si de ce ?"
Fulgi nu am decat de la whiting, creca sil ver sau ce avea luci la un moment dat....si alte rebuturi, creca bronz sau mai jos....luate de pe nu mai stiu unde..
 Nu am multe si am folosit si mai putine ;D
ce am observat eu e ca barbulele de gat sunt mai moi ca alea de saddle care sunt sarma...si cu cat e mai bine gradat gatul, dincolo de alte criterii gen omogenitate pe stem, lungime utila, etc...cu atat barbulele sunt mai elastice fara sa fie moi...nu stiu cum sa spun mai bine de atat...
personal cred ca la cat leg, ar merita folosite pene mai de calitate , in acelasi timp insa si tehnica de legare conteaza, nu doar fulgul, cu un fulg mai asa si asa poti face o musca buna la fel de bine cum poti prapadi un fulg bun daca legi am'pulea..
Mi-a trecut febra de a cumpara si incerca fulgi, leg cu ce am...
Alte pareri/rewiewuri ?
Hai ca sunteti o multime pe aici care v-ati declarat "fani uscate forever" si/sau... "never nymphing, bleah... !"  ;D

tavistan

• Musca 13
  • Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #8 on: November 15, 2016, 11:27:01 AM »
La obiect, am așa:
- neste gâturi de la Whiting, de fapt jumătăți, grad bronz.
- câteva saddle-uri tot d la Whiting
- un gât cree și u saddle golden badger  de la Howard Hackle.
Concluziile mele:
- cred ce zice producatorul în privința gradelor, cum ca acesta se referă doar la densitatea respectiv numarul penelor pe gât, și nu la calitatea efectiva a penelor. Ăsta pentru ca sunt foarte mulțumit de ce pene am avut pe gât urile alea Whiting.
- gât sau saddle: deși am fost sceptic în privința lu' saddle, după ce am legat mai mult cu.pene de saddle nu cred ca exista diferențe majore în "produsul finit". Dacă ar fi sa cumpăr acuma aș lua mai degrabă saddle cu sweet-spot-ul pe la 10-14. Asta pentru ca nu prea leg uscate cu hackle nici mai mici de 14 nici mai mari de 10. Dintr-un saddle, avand dispersie mai mică a dimensiunilor, faci muște la greu. Prin comparație, din 2 jumătăți de gâturi am făcut cam 25-30 de Adams-uri pe 10, ceva mai multe pe 12 și.... cam gata. Mai am pene pentru 14 câteva și o cârcă de la 16 în jos (cine puii mei leagă hackle pe #30?) Și câteva loazbe de pene mari și cotoroase care ar merge doar pe ceva wb-uri, dar și aici saddle-ul bate.
- Whiting sau altii: dacă compar cu Howard hackle- clar Whiting (deși diferența e mai mica la saddle decât la gât).
- Metz n-am avut dar am văzut ceva review-uri din care am înțeles că alegerea e tot pentru Whiting dar diferențele ar fi mici. Cică (zicea unu) ca gradul silver de.la Whiting ar fi #1 la Metz deci ar fi diferenta de numar si eventual de.lungime a.penelor si nu de calitate a stemului sau barbulelor. Dacă ar trebui sa aleg m-ar interesa.mai intai culorile disponibile (de ex. un cree de la Whiting e mult mai frumos decât de la alții dar incomparabil.mai greu de obținut) și abia apoi brandul.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #9 on: November 15, 2016, 11:27:34 AM »
daca s-ar baga cineva la un gat whiting da de gaina m-as baga si eu .

la uscate ezista CDC ....  :P
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #10 on: November 15, 2016, 11:33:48 AM »
Din ce am legat io pana acum whiting e cel mai bun. Am un bronz (sau silver) pe acasa si am mai capatat ceva pene la bucata.
1. Barbule egale, daca vrei un hackle des deci dai multe ture conteaza
2. Stemul destul de moale si cu conicitate mica, la fel, ajuta daca vrei hakle des.
3. Barbulele...suficient de tepoase ca sa pluteasca si de lucioase ca sa fie faine. Aici e mai greu de povestit...dar aici e tot spilul, rigiditatea si aspectul barbulei.
Mai am un gat de la keough, un grizli, barbulele sunt prea moi, merg doar penele mici cu barbulele scurte daca vrei sa faci hackle cu doua culori la parasute.
Metz n-am testat.
Indienele sunt bune de ude si cam atat.
Am un gat transilvanean de la Luci, e ok, am legat ceva, la banii aia merita clar, am mai comandat fro doua...
p.s.
Eu evit pe cat pot CDC-ul la uscate de pastrav penca e un chin sa o faci sa pluteasca dupa ce ai prins un peste.
Dau cu muste cu CDC doar daca sunt supermofturosi si nu vor uscate cu cocos. Sau mai pun un pic de CDC ca atractant dar tot cocosul e baza.
La lipan da, CDC rules.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #11 on: November 15, 2016, 11:54:48 AM »
În privința importanței luciului barbulelor am dubiile mele... Nu știu exact cât percepe pestele  din el, privind de jos o muscă care face o gramada de distorsiuni în filmul apei. Iar uniformitatea barbulelor e mai mare la saddle decât la gât, pe.lungimea penei. Singura.problema la saddle este ca barbulele sunt foarte ușor curbate, dar nu mi se pare nici ăsta un mare dezavantaj.
Vrând-nevrând în perioada următoare o sa leg mai mult cu saddle și o sa mai văd...
@ keogh, ești sigur ca penele sunt pentru uscate? Eu am de la ei niște saddle grizzly pentru streamere, într-adevăr arata de sus ca alea de uscate dar au barbulele moi și cu mult web.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #12 on: November 15, 2016, 12:11:20 PM »
Diferenta de aspect (pe uscat) e destul de evidenta intre un hackle cu pene lucioase si unul cu pene sterse/mate (indian). Probabil ca o parte din diferenta asta se estompeaza in filmul apei, sau chiar se anuleaza, habar n-am, dar eu prefer totusi penele lucioase...sau ma rog, aspectuoase.  :)
Din punctul meu de vedere saddle e pentru streamare, barbulele alea curbate nu ma inspira deloc pt. uscate, atat ca flotabilitate cat si ca aspect.
Nu stiu pentru ce era destinat keogh.

Parintele

• Adult
gaturi de cocos si pene
« Reply #13 on: November 15, 2016, 12:38:20 PM »
In ce priveste barbulele curbate  stemurile scurte, etc....eu cred ca pt toate exista solutii daca stii ce vrei..daca legi ca asa se face sau asa ai vazut la x legator jmecher, posibil sa iti prinzi urechile.
nu te impiedica nimeni sa nu te duci cu fulgul si sa te intorci, sa maresti amprenta si sa anulezi curbura barbulelor..sau sa legi 2 fulgiunul de varf si unul de baza, sau de la acelasi capat doar ca fata in fata....

Si tot asa, intotdeauna exista solutii daca stii cum functioneaza o musca si ce trebuie sa faci ca sa lucreze...

Eventual se poate pune problema altfel, de genul ca trebuie hackle fin si degeaba o faci functionala dacacnu prinzi cu ea...dar si in acest caz, de regula poti sa umbli la functionalitate in alte parti ale mustei si acea compensare sa ajute un hackle mai rarefiat din fulg mai naspa..

Inteleg, da' nu pricep...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #14 on: November 15, 2016, 01:25:07 PM »
Bun ! Mersi !
O sa centralizez un pic ce mi s-a parut interesant:
Concluziile mele:
- cred ce zice producatorul în privința gradelor, cum ca acesta se referă doar la densitatea respectiv numarul penelor pe gât, și nu la calitatea efectiva a penelor. Ăsta pentru ca sunt foarte mulțumit de ce pene am avut pe gât urile alea Whiting.
- gât sau saddle: deși am fost sceptic în privința lu' saddle, după ce am legat mai mult cu.pene de saddle nu cred ca exista diferențe majore în "produsul finit". Dacă ar fi sa cumpăr acuma aș lua mai degrabă saddle
- Dacă ar trebui sa aleg m-ar interesa.mai intai culorile disponibile (de ex. un cree de la Whiting e mult mai frumos decât de la alții dar incomparabil.mai greu de obținut) și abia apoi brandul.
Cred ca e corect, cel putin partea bolduita !
Dar, de aici deduc ca genul asta de pene sunt destinate legatorilor profesionisti, sau celor "foarte harnici"  ;D , care leaga mult, dandu-le posibilitatea sa lege cu randament ridicat, niste muste oarecum... comerciale !
Prin "comerciale" inteleg in principal doo lucruri:
- muste frumoase, care fura ochiul si inima muscarului !
- muste oarecum comune, adica relativ constante ca eficienta prinzatoare, micile diferente care pot aparea intre ele tinand strict de modelul legat si de mana legatorului, dar totusi niste muste cu slabe sanse (doar ocazional) la titlul de "musca zilei", sau "musca secreta", sau "must have", sau vorba aia,... "varfuri de gama" !
Din ce am legat io pana acum whiting e cel mai bun. Am un bronz (sau silver) pe acasa si am mai capatat ceva pene la bucata.
1. Barbule egale, daca vrei un hackle des deci dai multe ture conteaza
2. Stemul destul de moale si cu conicitate mica, la fel, ajuta daca vrei hakle des.
3. Barbulele...suficient de tepoase ca sa pluteasca si de lucioase ca sa fie faine. Aici e mai greu de povestit...dar aici e tot spilul, rigiditatea si aspectul barbulei.
Mai am un gat de la keough, un grizli, barbulele sunt prea moi, merg doar penele mici cu barbulele scurte daca vrei sa faci hackle cu doua culori la parasute.
Cumva imi inspira aceeasi parere ca mai sus, cu mentiunea ca ar fi interesant ce se ascunde in acel "aici e mai greu de povestit"

În privința importanței luciului barbulelor am dubiile mele... Nu știu exact cât percepe pestele  din el, privind de jos o muscă care face o gramada de distorsiuni în filmul apei. Iar uniformitatea barbulelor e mai mare la saddle decât la gât, pe.lungimea penei. Singura.problema la saddle este ca barbulele sunt foarte ușor curbate, dar nu mi se pare nici ăsta un mare dezavantaj.
In privinta luciului,... chiar daca mustele cu care dam noi nu sunt niste copii realistice, luciul penei aduce totusi un plus, cat de mic, pentru ca este mult mai apropiat de aspectul chitinei de pe picioarele insectelor... chiar daca astfel de amanunte nu sunt mari, e preferabil ca asemanarile stimulilor sa fie cat mai apropiate de adevar, atat cat e posibil in astfel de cazuri
Diferenta de aspect (pe uscat) e destul de evidenta intre un hackle cu pene lucioase si unul cu pene sterse/mate (indian). Probabil ca o parte din diferenta asta se estompeaza in filmul apei, sau chiar se anuleaza, habar n-am, dar eu prefer totusi penele lucioase...sau ma rog, aspectuoase.  :)
Din punctul meu de vedere saddle e pentru streamare, barbulele alea curbate nu ma inspira deloc pt. uscate, atat ca flotabilitate cat si ca aspect.
Inteleg ca folosirea saddleurilor ramane tot o chestie pe gustul pescarilor, si si io cred ca rigiditatea aia a penelor din nou este un plus... totusi, mustele legate cu saddleuri, imi pare ca se pastreaza tot in zona comercialului si a comunului, pe aceleasi considerente de mai sus..
ce am observat eu e ca barbulele de gat sunt mai moi ca alea de saddle care sunt sarma...si cu cat e mai bine gradat gatul, dincolo de alte criterii gen omogenitate pe stem, lungime utila, etc...cu atat barbulele sunt mai elastice fara sa fie moi...nu stiu cum sa spun mai bine de atat...
Parinte, ai zis fix cum trebuia, cel putin io am inteles, si da... cred ca asa ii cu gradele...

Totusi, atunci cand nu esti un legator profesionist care traieste din facutul mustelor, si nu esti nici un legator foarte harnic (asa cum nici eu nu sunt  ;D ), fiecare musca pe care ti-o legi, tragi speranta de la ea ca va fi cea mai ucigaoare, cea mai prinzatoare cea mai,... cea, intre muste ! Si atunci te intrebi firesc, cum sa-ti alegi pana ca sa-ti scoti putinele muste pe care o sa le ai, din anonimat ?  :laugh:
Pana la urma, oricum ai vrea sa fie musca ta, pestele va face diferenta ! Si atunci, cum alegi ce si cu ce sa legi, ca sa-i iesi in intampinare ?
Sau voi nu va faceti ganduri d-astea, doar legati,... la norma, de dragul "legatului" ?