Author Topic: Buzaul si Buzaielul  (Read 6861 times)

liviu.ct

• Musca 13
  • Larva
Buzaul si Buzaielul
« on: June 14, 2016, 11:05:58 AM »
Cu multi ani in urma,pe cind incercam de unul singur sa deslusesc tainele pescuitului la musca,am ajuns pe riul Buzau prin zona Acris-Vama Buzaului si, asa cum se intimpla uneori,norocul incepatorului mi-a oferit cei mai mari si mai frumosi pastravi pe care i-am prins pina acum.Cum nu pescuiesc la musca foarte des,nu am mai ajuns pe acest riu de ceva ani buni.
Din auzite,se pare ca si Buzaielul ar fi potrivit pentru pescuit la musca.Cineva din zona poate sa ofere ceva informatii cu starea  riurilor in prezent,o sa ajung din nou prin zona si as fi interesat daca are rost sa-mi rezerv o zi-doua pentru un pescuit la musca.
Asa ceva am prins atunci:

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Buzaul si Buzaielul
« Reply #1 on: June 17, 2016, 11:28:52 AM »
Ai mp.

Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

liviu.ct

• Musca 13
  • Larva
Re: Buzaul si Buzaielul
« Reply #2 on: June 17, 2016, 03:04:29 PM »
Ai  MP! ;)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #3 on: June 17, 2016, 09:36:40 PM »
da ziceti ma pe fata....
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #4 on: June 21, 2016, 12:03:03 AM »
da ziceti ma pe fata....
Bine mah... nah... iti zic: te iubesc! :laugh: :laugh:

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #5 on: June 21, 2016, 06:09:28 AM »
 :laugh: :laugh:
Inglorious Muzkars

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #6 on: June 21, 2016, 11:47:38 AM »
 :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #7 on: June 21, 2016, 11:43:42 PM »
Am si eu MP ;D

liviu.ct

• Musca 13
  • Larva
« Reply #8 on: July 01, 2016, 10:47:18 AM »
Am ajuns pe Buzau,pentru Buzaiel nu am avut timp.Apa numai buna,ceva pesti dar  mici,conform cu spusele personalului silvic din zona,"mai sint si ceva pesti ,ca nu am avut bani de populare,nu ne-au dat fonduri cei de la directie..."
Tot din spusele lor au cam terminat cu electricienii insa apa e plina de pescari cu siruri de muste   "uite colea,am sase bucati si tu te chinui cu doua?" ,de indivizi cu pestisorul viu,cu rima,cu viermusii.Si cu toate astea riul mai are peste aici pe raza judetului Brasov,are locuri superbe,peisaje de vis...
Ar fi bine daca s-ar putea face ceva pentru riul asta....
Am incercat si in partea de jos de Crasna, incepind de la gura Hartagului in sus insa apa era praf....Trecind prin Bradet, Intorsura Buzaului mai verificam cum e apa cind treceam peste poduri,super!Cind am ajuns la locul cu pricina,apa era praf si pulbere,in Zabratau sa lucra in albia riului,ceva excavatii,nu am avut nici timp si nici chef sa ma intorc asa ca am intrat pe apa....gherla totala,am avut ceva ciupituri,probabil clenuti?.... insa riul in zona asta e de vis,poate data viitoare il prind limpede....

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #9 on: July 03, 2016, 09:54:33 AM »
Raul are peste pentru ca are o bonitate fantastica. Albia e plina de larve, sunt bulboane in care n-ai nici o sansa sa intri si sa iesi intreg.
Apoi pentru ca "pescarii" aia sunt cam habarnisti din fericire. sunt putini care stiu si nu dau din casa... Unul din astia, un batranel din Vama chiar elibereaza pesti. dar si el pescuieste la ude cu o chestie cu care eu as da eventual la crap. Pipaie cu ude la lungimea lansetei ... atat! Ala cu 6 muste nu prinde mai mult decat tine cu una sau doua... dar e bine ca nu stie asta!  :laugh: Intr-adevar pestii sunt mici dar anii trecuti nu erau nici aia. Tot la 2-3 ani ii recoltau electric >:D. Apa era "administrata" de AJPS.

liviu.ct

• Musca 13
  • Larva
« Reply #10 on: July 03, 2016, 01:36:07 PM »
Cu bulboanele era s-o simt pe propria piele...urmind exemplul domnului presedinte de a nu lasa camarazii in urma,m-am ambitionat sa recuperez mustele agatate....norocul meu ca ma tineam de o radacina si ca mi s-a oprit piciorul intr-un bolovan mai stabil,ca de la nivelul genunchiului m-am afundat brusc pina la piept,doua degete mai sus si luam apa....sau ma lua apa!!!Scorobeti puzderie,locuri in care zici ca sint incubatoare de cadis-uri,ii aduni cu pumnul!

liviu.ct

• Musca 13
  • Larva
« Reply #11 on: July 03, 2016, 01:53:05 PM »
Pe batrinel cred ca l-am intilnit,avea o lanseta chiar ca de crap si mulineta la fel,dar cu snur,un snur portocaliu.Si chiar a eliberat unu,credeam ca doar asa ,de ochii lumii ca eram eu prin preajma.
Insa te apuca pandaliile cind ii vezi pe naturalisti cu pluticica si rima in bulboana,astia nu cred ca mai elibereaza ceva....adevarul ca nici nu am vazut sa prinda vreunul ceva,timp in care am fumat o tigara si am "socializat",si daca am intrebat daca stie ca nu e voie cu naturale,raspunsul a fost "pai cine stie sa pescuiasca cu ginganii ....".
Poate ai dreptate si nu sint asa periculosi,dar m-as simti mai confortabil pe apa fara sa-i mai vad.....
Una peste alta,o sa mai merg pe acolo,plus ca in partea de jos am ramas nepescuit....

AndreiS

• Egg
  • *
« Reply #12 on: February 20, 2017, 10:46:34 AM »
Desi am vandut cam tot ce aveam de fly si m-am profilat pe baitcasting, totusi, citind randurile din acest topic, va stau la dispozitie cu orice informatie legata de Raul Buzau si Raul Basca Mare... Dupa ce se mai incalzeste putin o sa ajung si pe Basca Mica si o sa vad care e starea de spirit.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #13 on: February 20, 2017, 10:47:49 AM »
Nu se poate asa ceva  :laugh:
Si cum aruncati mustele cu baitul ?  :P
Inglorious Muzkars

YoNutzu

• Adult
« Reply #14 on: February 20, 2017, 11:37:54 AM »
Desi am vandut cam tot ce aveam de fly si m-am profilat pe baitcasting, totusi, citind randurile din acest topic, va stau la dispozitie cu orice informatie legata de Raul Buzau si Raul Basca Mare... Dupa ce se mai incalzeste putin o sa ajung si pe Basca Mica si o sa vad care e starea de spirit.
am fost si eu anul trecut pe Basca Mare cu Adrian dar nu am putut pescuii ca era murder rau ... am pescuit pe alt parau unde am si prins pastravior si verdete :)
speram anul asta ...