Author Topic: Latorita 2016 - Inchis la pescuit !!!  (Read 11801 times)

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
Latorita 2016 - Inchis la pescuit !!!
« on: May 08, 2016, 07:34:51 PM »
Dragi prieteni si colegi de pasiune,...
Profit de ocazie ca sa va aduc la cunostinta cateva lucruri:
Asa cum stiti (sau poate unii dintre voi nu stiti  :) ), in anul 2015, raul Latorita precum si lacurile Galbenu si Petrimanu, au fost populate cu pastrav sponsorizat de Musca 13, prin efortul comun al Clubului Musca13 si al Ocolului Silvic Voineasa.
In urma acestei actiuni, mai departe, Ocolul Silvic Voineasa a obtinut de la Directia Silvica Valcea si acordul de a inchide la pescuit aceasta zona pentru anul 2016 , pentru refacere ....
Ca atare, in prezent ESTE INTERZIS PESCUITUL PE RAUL LATORITA DE LA IZVOARE PANA LA VARSARE INCLUSIV LACURILE GALBENU SI PETRIMANU - pentru refacere
Daca si cat este de buna acesta masura, eu unul nu urmaresc sa o comentam aici... Personal, eu sunt de acord cu ea !
In sine intentia este buna, la fel si masura, daca se va putea respecta si daca va fi pazit asa cum au inceput, dupa cum am aflat deja  ;D
Am vrut insa sa va fac acest anunt, pentru a evita situatiile nedorite, ca cea in care de pilda s-a aflat prietenul nostru Octavian Ardac, care in mod firesc nestiind s-a trezit in zona cu padurarii (prieteni de ai mei de altfel) pe cap, si care nu l-au lasat sa pescuiasca...
Vreau sa va precizez ca interventia mea la padurari, pentru o exceptie, chiar si pe motiv de neinformare, n-a fost de nici un folos, si ca atare nu cred ca ar putea avea vreun efect nici in viitor !
Argumentul lor mi se pare corect, respectiv, o exceptie, chiar si la interventia mea, ar creea un precedent, si mai ales ar da ocazia sa "apara" si alte exceptii...
Pe aceasta cale, vreau sa le multumesc atat lui Octavian cat si sotiei lui Beatrice, care au inteles situatia si s-au comportat impecabil si nobil ! Imi pare rau pentru weekendul lor  ratat, si apreciez modul lor de a reactiona !
In concluzie:
Daca va deplasati pe Latorita in cursul acestui an, considerand bineinteles ca toti cei de aici imi sunteti prieteni, va rog doar sa nu ma puneti in situatia delicata de a interveni in vreun fel, pentru ca am promis ca nu o voi face, si, si daca as face-o cred ca nu va folosi la nimic celui aflat in necaz !
Altfel spus, m-as bucura ca in anul 2016 sa fie respectata aceasta masura, dand o sansa acestui rau, de catre toti prietenii mei (deci si voi),... in caz ca aveti alta parere, va rog doar sa va asumati situatia de a fi pe cont propriu !
Va multumesc pentru intelegere !
Miky

« Last Edit: May 08, 2016, 08:00:06 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #1 on: May 09, 2016, 06:04:00 AM »
Părerea mea este ca, în lumina spiritului democratic de la care Musca XIII nu a abdicat niciodată, ar trebui sa faci cel puțin o intervenție insistentă și nereușită pentru fiecare din noi. :P  :laugh:

Parintele

• Adult
« Reply #2 on: May 09, 2016, 10:33:44 AM »
Deci voi umblati cu pile si relatii..si nici macar nu sunteti capabili sa le folositi cu succes.
vai de tara asta in care padurarii isi fac de cap. :D  :D

Vorbind serios, masura mi se pare chiar buna, eu as inchide pe rand toate apele de munte daca intr-adevar padurarii si-ar face treaba si s-ar popula cat de cat..alta solutie sa se refaca, atat cat e posibil, fauna in astfel de zone chiar nu vad.

Din pacate e foarte greu de facut treaba asta.

Ps. Domnu presedinte sef de trib, in spirit democratic totalitarist, asteptam poze de la pescuitul de control efectuat de catre cei mai iscusiti pescari sportivi aflati in fruntea organizatiei, dimpreuna cu padurarii  :D  sa fim rezonabili, cineva trebuie, altcineva in afara braconezilor, sa urmareasca evolutia faunei in noile conditii de protectie maxima :P  :P

Inteleg, da' nu pricep...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
Re: Latorita 2016 - Inchis la pescuit !!!
« Reply #3 on: May 09, 2016, 01:25:26 PM »
Părerea mea este ca, în lumina spiritului democratic de la care Musca XIII nu a abdicat niciodată, ar trebui sa faci cel puțin o intervenție insistentă și nereușită pentru fiecare din noi. :P  :laugh:
In cazul lui Octavian, am avut tupeul sa incerc pe motivul ca nu a avut de unde sa afle in timp util ca Latorita s-a inchis (habar n-am daca s-a afisat deja pe saitul RNP), hotararea fiind "calda"...
Chiar si asa, nu a avut efect !!! ...
In cazul celorlalti, de acum nu se mai pune problema, intrucat v-am anuntat eu pe aceasta cale,... deci se poate spune ca stiti !...  ;D
Valabil atat pentru pasnicii guests (cititori), cat si pentru voi, userii cu staif (care bagati bete prin gard) !...  :P

Bogdan79

• Adult
« Reply #4 on: May 09, 2016, 02:04:41 PM »
Salutam initiativa si le uram autoritatilor sa deschida pescuitul in 2017 in regim c&r, sa aiba exemplare de 30 35cm prinse in mod constant si majoritar, sa faca o palarie de bani pe taxe de pescuit, ca mai apoi sa  extinda exemplul si pe alte rauri ce tin salmonide din tara. 

Cum asta nu este chiar greu de reusit cu o paza buna, daca nu reuseste inseamna ca apele noastre au o compozitie chimica ce nu permite pastravilor sa creasca mai mari de 10 15 cm si sa fie extrem de rari(probabil nu se inghit unii pe altii)   :D  .

ddv

• Egg
  • *
« Reply #5 on: May 09, 2016, 06:18:54 PM »
initiativa este foarte buna, dar sa vedem daca se pot tine de controale zilnice si cu masuri. Din punctul meu de vedere un rau inchis la pescuit este un rau deschis braconajului intens, deoarece nu ii deranjeaza nimeni. Sunt patit cu Raul Buda din Jud. Arges care a fost inchis pentru refacerea populatiei de peste, ani de zile. In aceea perioada se invarteau pe rau toate cunostiintele ale nu stiu cui padurar, sef de ocol sau chiar mai departe. A fost secatuit de peste sistematic, dar, nu a mai apucat sa fie redat pescuitului deoarece s-au inceput si finalizat constructiile unei microhidrocentrale pe el. :( si a fost secatuit in final si de frumusetea naturala.

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #6 on: May 09, 2016, 08:08:03 PM »
Oameni buni ,o apa nepescuita e o apa nepazita ...pacat superb rau  :(  asa sa intamplat si cu Basca si cu Bratei SE INCHIDE PT REFACERE SI NU MAI ARE NIMIC....asta i pererea mea

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #7 on: May 09, 2016, 09:08:37 PM »
Vesti bune in sfarsit! Ma refr la faptulca se face control  nu la faptul ca exista interventii :) :)

Succes!

Poate la anul reusim sa prindem  pastravi de 50+

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #8 on: May 10, 2016, 11:00:22 AM »
Eu v-am adus la cunostinta o situatie, in caz ca vreti sa evitati posibile momente neplacute care pot aparea din cauza acesteia... Nu am comentat-o, si nu o judec ! S-o judece fiecare cum crede de cuviinta...
Si v-am rugat doar sa va asumati pe cont propriu, eventualele voastre actiuni viitoare in zona... Atat !
Daca ar fi sa si comentez:
Din punctul meu de vedere un rau inchis la pescuit este un rau deschis braconajului intens, deoarece nu ii deranjeaza nimeni.
Din punctul tau de vedere...
Eu vad lucrurile altfel !...
Intai si intai, exemplul raului Buda este unul prost ales !... Nici o legatura, nici o asemanare,... sunt ciorbe diferite !
In al doilea rand, la fel de gresit mi se pare sa pui imediat etichete si sa stabilesti axiome general valabile, bazandu-te doar pe exemplul pe care-l ai la tine in ograda si care te deranjeaza...
Cunosc destule contraexemple de-a lungul timpului, in care inchisul unor rauri pentru refacere a functionat binemersi, iar "braconajul intens" a fost de fapt... minim !
Zero braconaj nu o sa fie niciodata ! De pilda nici in Slovenia nu e ! Si nici in Polonia !
Stiu cazuri de muscari de-ai nostri care se intorc de acolo de fiecare data cu pastrav sarat !  >:D
Cat despre "controalele zilnice",... ele sunt necesare, sunt bune, dar nu sunt o garantie...
Un localnic motivat, daca vrea, stie "sa te faca", si daca stai 24 de ore din 24 pe apa,... nu sa mergi doar zilnic in control !
Problema tine de mentalitatea noastra mioritica, iar aici, indiferent cat de buna e initiativa pe care o ai, esti obligat sa o aplici lucrand cu materialul local... ca altul n-ai la indemana !...
Asta nu inseamna ca nu merita sa mai iei initiative altfel corect alese, intr-o lume presupus normala !

« Last Edit: May 10, 2016, 11:33:38 AM by miky »

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #9 on: May 10, 2016, 12:06:28 PM »
Chestia cu pescarii care păzesc râul de braconieri e valabila doar acolo unde paza lipsește. In sensul ca puțin (insuficient) e mai bine decât deloc. Unde mai pui ca în condiții de paza deficitara pescarii tind sa se confunde cu braconierii... Așa ca o paza decenta face mai mult decât vigilența pescareasca. Și zic eu decentă, nu severa. Dacă bajetzii aia trec de 2-3 ori pe zi pe acolo pestele are o șansă considerabilă. Văd și eu pe-aici prin zonă efectele unei paze zilnice... Și nu vorbese de alungarea ramarilor. Doar de braconajul "profesionist". Chiar dacă la sfârșit de sezon peștii mari se cam răresc, tot mai rămân sa se înmulțească și sa crească pana în sezonul următor. Deci da, și eu zic ca pot da rezultate astfel de perioade de cruțare.

Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

dragos74

• Adult
« Reply #10 on: May 10, 2016, 01:33:42 PM »
...mda...deci daca Miky nu poate .... sa gasim o intrare undeva ''mai sus''.... ;D :laugh:

.... ca revenind la ''exemplul prost ales Buda'' si acolo s-a pescuit cu ''interventii' tot timpul...poate sa va explice ovm cum facea (pana sa-i strice astia cu mch-ul afacerea...)... ;)

.... acum m-am invatat sa nu mai stau ca ''patriotul''...de maine telefoane si cu prima ocazie poze cu latorita 2016... :P :P

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #11 on: May 10, 2016, 06:41:56 PM »
Anunta-ne si pe noi din timp. Ma gandeam sa organizam niste garzi patriotice de pescari de bine, care sa suplineasca paza padurarilor.
Poate reusim sa ne sincronizam. :laugh:

dragos74

• Adult
« Reply #12 on: May 10, 2016, 07:35:07 PM »
.... degeaba... ma camuflez.....  in padurar... ;D

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #13 on: May 10, 2016, 09:19:02 PM »
Perfect. Ca sa ne putem recunoaste, noi vom avea in mana niste cotoare de lansete de alun.   ;D

dragos74

• Adult
« Reply #14 on: May 12, 2016, 11:58:14 AM »
.... sau daca ma gandesc mai bine ,as putea sa aranjez cu ''intrarea'' un mic concurs (sunt sigur ca ar fi o gramada de doritori)....nu de alta dar ca sa pot spune ca am facut si eu ceva util pt.....fenomen...  ;D

...chiar nu cred ca ar fi cineva impotriva ....se poate sarii putin peste ''Inchis la pescuit'' ,din dorinta de ''a face ceva pt. muscaritul romanesc''.... :-*

....ca doar si pe buda se intampla la fel daca nu ma insel...... chiar daca e un prost exemplu... :laugh: