Author Topic: reparatie mulinete  (Read 21556 times)

Varu

• Administrator
  • Adult
Re: reparatie mulinete
« Reply #30 on: December 30, 2018, 03:18:40 PM »
   Multumesc Miky pentru efortul depus…
  Deci bine zice in engleza, stain less or stain more...hehehe...
   Am preparat si Peroxid cu sare aseara , rulmentul cu garniture albastre stiam ca nu-I inox si a fost atacat ca lumea..
  Au aparut pete si pe pensa medicala care se stie ca-I stainless, la fel pete rosii si pe rulmentul in cauza….Culmea arcul ala mic ma asteptam sa fie devorat dar se prezinta cel mai bine …
  Io zic ca pot pune rulmentii noi in molineta, sint destul de less stain...
arbeit macht frei

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #31 on: December 30, 2018, 09:10:43 PM »
  Terapie ocupationala de iarna…. Am iefectuat schimbarea...Mulineta in cauza ,o Bauer M6 Superlite a fost folosita intens vreo 15 ani in serviciul unui ghid de pescuit steelhead pe riul Deschutes in Oregon,servisare ioc, rulmentii erau uzati de-a binelea, cu frina strinsa la maxim mergea greoi la recuperarea firului...Acum mersul e muuult mai usor ...Am uns rulmentii pe toate partile inainte. Am intervenit si la frina,care initial era pluta decupata vs un vinil galben cleios pe interior, s-a desprins usor ca  un abtibild.Unii spun ca sistemu asta permite acvaplanare,intra apa prin fantele plutei si aluneca tare pe vinil(polimer ma rog)..Am lipit pluta full size si un disc de 0,5 mm din titan...Zice ca-I aliaj grad II cu continut nu prea mare de titan, dar nah...Titan sau Balta Alba, nummai Ferentari sa nu fie....sper sa nu rugineasca...Suprafata de frecare cu pluta am sablat-o cu bile de sticla, e foarte fina dar nu lucioasa.Asta face o frinare mai consistenta incepind de la primele ture de strins, iar la maxim cu greu mai urnesc tamburul...Am pus si carbon dar nu placut ,revenit la pluta...Am folosit un epoxy JB Weld care-I rezistent la temperature mari si o duritate de mi-a venit sa pling pina l-am dat jos, nu mergea bine nici cu sablat, ca are particule metalice si-i mai dura ca aluminiul…
arbeit macht frei

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #32 on: January 07, 2019, 03:16:38 PM »
Ai muncit la ea nu gluma   :)

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #33 on: April 03, 2019, 03:32:14 AM »
  De mai multi ani tot visez sa ma joc la strung sau sa gasesc o solutie alternativa...Iarna asta abia am pus la punct o metoda si am reusit sa fac niste minere din acetal negru (Delrin)...Daca ar sti sefu ce creez io la lucru si-ar face cruce in cerul gurii cu degetu mare de la picior...Greu de tot e sa fac lacasu pentru capul surubului ca trebe sa merg din aproape in aproape...Unele le-am ratat putin si a trebuit sa compensez cu saibe...Ala de lemn e originalul la un Bauer la care azi am facut unul cu jocuri minuscule,foarte multumit..
arbeit macht frei

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #34 on: April 03, 2019, 09:11:25 AM »
Pune-le niste O-ring-uri colorate roz, asa, de contrast
Minnowholic

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #35 on: April 03, 2019, 10:59:59 AM »
arata ghinee varu !

io cu piticii mei.. hardy... eee daaa is al draqu de bune dar ... dar daca stai in mijlocu apei zile la rind... poa mai si ploua... mineru ala de lemn de trandafir  se umfla nene

cum sa zic... e de rahat sa-ti mai si traga dihania si mineru sa fie ca si cum ar fi dat cu epoxy 5 tone

delrin de ala parca si bogdan folosea... stan bogdan...
Crescator/dresor de reni

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #36 on: April 03, 2019, 01:49:45 PM »
 Merci Varu..Exact la umflat lemnu de la apa m-am gandit si la o eventuala lovire si crepat lemnutzu cind esti in toiul actiunii… Ar trebui sa fie lemn stabilizat in rasini da habar nu am io ce s-a procedat cu el in fabrica..
  Delrin multi folosesc la minere, Islander,Danielsson si multi altii...Are si el o oarecare absorbtie dar rezistenta mecanica incomparabila cu lemnul. Se strunjeste minunat si chinejii au bare de toate dimensiunile la preturi minuscule...
arbeit macht frei

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #37 on: April 03, 2019, 02:13:24 PM »
aaa... ,daaa... tu.... tu iesti un om perspicace talentat si practic ! pe bune io te-am admirat si apreciat dintodeauna

faza... io cind am patit imi venea sa ma dau cu dintii de asfalt... sau ma rog... cam ala o fo sentimentu...
Crescator/dresor de reni

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #38 on: April 03, 2019, 02:25:52 PM »
Uite varu am intrat si in domeniul metal unde stii tu cel mai bine....hehehe...
clicker pini de Tibor din alama, ca originalii I-am rupt cind am desfacut...Din bara de alama de la 4 mm la 3,2 ,plus o taietura lunga in tija subbtire care nu apare in poza….Se baga arcu in gaura,apoi pinu, apoi se indoaie capatele sa nu mai iasa..
arbeit macht frei

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #39 on: April 03, 2019, 02:37:57 PM »
nush... uitinduma la poza cu toate ca tot aia e....  totusi parca pennurile is facute mai ghine ! sorry ! my 50 centi...
Crescator/dresor de reni

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: April 04, 2019, 05:16:21 AM »
  Am fost neplacut surprins de cit de slaba era frina si cit de greu se invartea rotita de reglaj pina sa ajungi la maximum unde era o frinare mai onorabila...Lipseste rafinamentul lu Abel ,Bauer si Islander unde toate-s la marele fix...
  Am schimbat pluta si am mai netezit gaurile prin care trec doua bilute cu arc din roata de reglat frina...Acu e mai bine dar m-am asteptat ca Tibor sa fie cel mai mare partz in domeniu. Sa nu mai zic ca atunci cind iasa firu mormaie aiurea iar cind recuperezi face o galagie infernala...Trebuie exact invers cum e la Islander, cind trage un peste crapa pipota si in pescarii de pe riul celalalt...hehehe...
arbeit macht frei

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #41 on: April 04, 2019, 12:16:12 PM »
deci Tibor e arma alba... cauza la atacuri de cord pe alte maluri... trairi de tôt fêlu
Crescator/dresor de reni

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #42 on: April 05, 2019, 12:17:09 AM »
deci Tibor e arma alba... cauza la atacuri de cord
   Nuuu...Islander suna tare la iesire...
arbeit macht frei

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #43 on: April 05, 2019, 03:32:34 PM »
din iepisodu cind prostia n-are margini.... sau ma rog... obsessie... ca imi plac ....  iote cite s-au adunat la mine... ca acu nu vreu sa ma dau mare... ci doar recuno ca-s dus olea...
de baitcast spinning nici nu mai tin cont ! pierdut socoteala
mah... n-am bani s-ai pun pi totate snururi...... fire...  n-am avu timp sa dau cu toate... am scule cu care nu am apucat sa dau... nici nu stiu daca as avea vr-o data
tôt mi-au placut... l-eam vrut... alpoi m-am gindit ça au si copii cu ce da... nah justificari... rationamente... poate nvatati ceva din timpenia mea !

eee aia din stinga se duce...cadou ! , probabili o dublura de hardy si pennul ala argintiu le voi vinde pe ibei

aaa nu biduiti pe pennul argintiu ! e de kakakat kakat ! io doar sper sa-mi iau bang napoi
Crescator/dresor de reni

vgb

• Adult
« Reply #44 on: April 05, 2019, 05:16:51 PM »
n-am mai vazut atata bling de cand am fost ultima oara intr-un club  :laugh: :laugh: :laugh: