Author Topic: Voluntari pentru rauri cu pesti ...  (Read 18733 times)

Bogdan79

• Adult
Re: Voluntari pentru rauri cu pesti ...
« Reply #45 on: January 19, 2016, 09:45:50 AM »
Eu am luat legatura cu Club Sportiv Lucioperca Spinning .

Probabil o sa dea mail pe adresa musca13 .

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #46 on: January 19, 2016, 03:39:28 PM »
Adresa a fost trimisa catre MADR si ANPA, multumim tuturor pentru ajutor.
Ne bazam pe voi pentru urmatoarea actiune!

dani_cr3tzu87

• Egg
  • *
« Reply #47 on: January 28, 2016, 11:12:41 AM »
Referitor la voluntariat in zona Reghin - valea Muresului superior, oricand cu cea mai mare placere.
Sigur mai pot aduna pe langa mine cativa pescari, iar la nevoie vine si nevasta  :D
APS "Lostrita Reghin"
Ceoarec Dan

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #48 on: January 30, 2016, 08:16:20 PM »
Bun...
resuscitez :D un pic topicul asta aducand niste clarificari !
Acest topic s-a deschis in urma faptului ca Musca 13 a contactat WWFul in speranta unei implicari a acestora in situatia pescuitului din RO.
In mod fericit, WWF a raspuns pozitiv la apelul nostru astfel incat in data de 15.ianuarie 2016 a avut loc la Bucuresti o intalnire intre reprezentantii WWF, reprezentantii Musca 13 si reprezentantii inca catorva ONGuri intre care Custozii ariilor protejate din Sit Natura 2000, Aqua Crisius din Oradea... si inca vreo 2...
Din partea Musca 13 au participat Miky, Tavi si Sorin (Flydb)...
S-au discutat mai multe aspecte privind pescuitul in RO dar mai bine le puteti citi in minuta incheiata la fata locului
In urma intalnirii s-a hotarat infiintarea la nivelul federatiei Natura 2000, a unui grup de lucru pe langa guvern, din care e invitata sa faca parte si Musca 13  8)
Acum pot sa explic si sensul si intentia noastra de deschidere a acestui topic:
Avand in vedere ca suntem pe cale de a ne implica la un alt nivel in soarta (ce cuvant mare !!! :laugh:) pescuitului din RO, alaturi de altii mai mari si mai puternici,.. e clar ca si asteptarile lor vizavi de noi vor fi ca atare, cel putin in sensul seriozitatii... ei considerandu-ne in egala masura responsabili in implicarea noastra ! Ca atare, vor aparea situatii in care va trebui sa ne luam angajamente, pe care nu ne vom putea permite sa nu le respectam... De aceea cred ca pe viitor vom avea nevoie sa gasim un sprijin sigur, care in opinia noastra depaseste numarul membrilor nostri actuali
Mai jos aveti minuta intalnirii atasata !  8)
« Last Edit: January 30, 2016, 09:30:47 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #49 on: January 30, 2016, 09:26:42 PM »
Astept solicitare :D
Minnowholic

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #50 on: January 30, 2016, 09:44:02 PM »
apropo despre ce s-a discutat acolo...
Se poate vedea din minuta incheiata la fata locului ca acolo nu o fost o intalnire foarte omogena ! Cam fiecare din cei prezenti, cu exceptia WWF (care era mediatorul) si-a cam tras plapuma pe interesele proprii...
Deasemenea, se pot vedea si subiectele pe care le-am pus in discutie, precum si punctele de vedere sustinute de Musca 13 in diversele probleme discutate, ca si argumentele pe care le-am adus in favoarea pozitiilor noastre !
Eu zic ca va fi destul de greu sa-i cooptam pe toti la o pozitie mai altruista si sa vada dincolo de ciorba lor, dar nu imposibil... oricum faptul ca a inceput un dialog,... e un pas in fata ! Mic, dar e !
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #51 on: January 30, 2016, 10:33:05 PM »

Count on me!

Eu zic ca e un pas in fata.  Daca se pune la punct grupul si recomnadarile lor vor fi urmate, e un pas inainte destul de mare.

Acum e momentul sa raspundem apelului lui Tavi si sa furnizam informatii cu braajele, MHC-urile unde sunt probleme.

Bogdan79

• Adult
« Reply #52 on: February 01, 2016, 12:44:03 PM »
"Prin permiterea sistemului de catch-release, pescarii ar putea observa si opri braconierii. Insa ceilalti participanti la discutie considera acest argument insuficient pentru a convinge autoritatile."

Poftim cultura...   Pai daca acolo nu este niciun pescar sportiv, le este peste poate sa priceapa anumite chestiuni simple sau chiar banale dealtfel. Este clara ca la ei pestele este bun doar in tigaie, atat gandesc, nu pot gandi, sau macar sa ia exemplu din alte tari ca se poat face venituri si din taxe de pescuit, prin protejarea si conservarea pestilor si faunei in general.

muscarescu

• Emerger
« Reply #53 on: February 02, 2016, 12:02:15 PM »
am descarcat si eu memo-ul. mi-e foarte greu sa trec de titlu: ONG vs pescari ...
 daca din start e discutie intre dusmani, cum drac poa' sa fie constructiva, ma intreb?!

miky miky, respect pentru cat te straduiesti, dar zau daca te inteleg de ce-ti mai bati catpul cand e clar ca n-ai cu cine ...

frpma ce mai face, nu mai reprezinta interesul muscaresc in linia intai? 

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #54 on: February 02, 2016, 03:10:46 PM »
... mi-e foarte greu sa trec de titlu ...
no, asta e. Scrie-ne cind ai reusit sa citesti tot  :(

muscarescu

• Emerger
« Reply #55 on: February 02, 2016, 05:38:37 PM »
am citit tot Liviu

astia de la wwf tin cu ursu ... nu le place nici de vanatori si nici de pescari.
fiind romani, mai sunt si idioti si nu inteleg sensul politicii in pasi marunti nici cand e vorba de propriile scopuri.

in anglia au reusit sa oblige clasa de sus sa nu mai vaneze vulpi tocmai pentru ca nu au incercat sa le taie distractia din scurt ci au luat-o pe invaluite, mai intai facand educatie in masa, ca apoi oamenii sa puna presiune politica. vorbim de juma' de secol de lobby.

la noi ar vrea sa-si atinga scopul maine, doar pe-al lor...

acuma ca ti-am zis parerea mea, imi dai te rog banu' ala sa nu mai scriu?

ma simt ca elefantu' in magazinul de bibelouri, incerc sa-ti respect regulile, cu toate astea sunt convins ca o sa ranesc niste sentimente fara voia mea, zau. mai bine da-mi tu un banut mic acolo, poa' sa fie si pe-o luna ca mult nu mai tine iarna :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #56 on: February 02, 2016, 11:43:29 PM »
de ce ma, uite ce cuminte ai fost: ai citit tot  :)
Nu pot sa dau acum un raspuns (mai discutam intre noi si vedem ce si cum sa facem), dar atitia oameni de cacat sunt in tara asta, peste tot unde mergi dai peste ei, incat iti trebuie f multa vointa, determinare sa lupti cu asa jigodii. Ma, jigodia e adinc infipta in ADN-ul neamului asta prapadit  :'(

obiwan51

• Egg
  • *
  • Exista o lume mult mai buna dar este foarte scumpa
    • Androfor
« Reply #58 on: November 08, 2017, 02:26:21 PM »
si cu asta s-a terminat si cu actiunile pentru raurile cu pesti din tara noastra.... in 2017 nu s-a mai facut nimic? poate se mai face ceva in 2018

Marian

• Musca 13
  • Egg
« Reply #59 on: March 06, 2018, 08:58:55 PM »
Eu sunt foarte dispus să mă implic. Cunosc bine legislația în materie de pescuit recreativ și am suficient timp disponibil pentru o asemenea activitate. Pescuiesc pe râurile Lotru și Latorița de patruzeci de ani și vreau să cred că nu vor deveni niște râuri moarte din motive de amenajări hidroenergetice, poluare, braconaj și foarte multă nepăsare.

?>