Author Topic: Pescuit de pe plaja - Grecia  (Read 40176 times)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Re: Pescuit de pe plaja - Grecia
« Reply #105 on: July 03, 2013, 01:36:40 PM »
Am fost pe Sithonia, la Lagomandra, intre Nikiti si Neo Marmaris. Sithonia e superba, foarte faina alegere... Daca mergi mai la sud (spre Neo Marmaris) dar pana sa ajungi acolo este o plaja, se numeste Kalogria Beach. La vreo 2-300 de metri in larg e o insula stancoasa (se poate inota linistit pana acolo, eventual cu o saltea pe aproape). Pana la insula apa are pana in 2-2,5 m. In jurul insulei e un mic paradis pentru snorkeling, fiind plasata exact unde adancimea se prabuseste pana pe la 10-15 m.  Pe plaja era si un pin mare care facea umbra asa, pentru vreo 7-8 cearsafuri. Plaja asta nu trebuie ratata! Uite poze:
https://www.google.ro/search?q=kalogria+beach&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=UfzTUdqHKMXf4QTDyYC4Ag&sqi=2&ved=0CDwQsAQ&biw=1024&bih=653
Mai merita mers o zi si la Porto Koufo - este un golf pescaresc foarte pitoresc:
https://www.google.ro/search?q=porto+koufo&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=0_zTUa-MH8Wn4ATpmYCICA&ved=0CD8QsAQ&biw=1024&bih=653
Daca esti chiar asa pretentios si vrei numa' 5 stele - Porto Carras, tot pe langa Neo Marmaris; cand te intorci sa-mi zici si mie cum a fost ca eu n-am avut bani decat de o inghetata si 2 beri... ;D . Sa nu ratezi cazinourile de-acolo... ;D
https://www.google.ro/search?q=porto+carras&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=qP3TUcjzFuTj4QSv6IDoCw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=653

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #106 on: July 03, 2013, 01:38:28 PM »
Mah, dar voi ati luat pensiune completa... demipensiune... d'astea?

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #107 on: July 03, 2013, 01:48:35 PM »
Noi nu am luat nicio masa pe langa cazare. Asa aveam libertate totala...oricum mancam bine la micul dejun, apoi pe la amiaza pe plaja mai rontaiam o inghetata, un hotdog (daca nu aveam ceva taverna in apropierea plajei - ca mergeam in fiecare zi pe alta) si apoi pe la 6-7 seara bagam o masa festiva cu fructe de mare si bere rece.
In esox lucius veritas

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #108 on: July 03, 2013, 01:59:42 PM »
Asta-i cea mai buna varianta! Grecului sa nu-i dai banii inainte... ca, spre deosebire de curve, te phoote intr-un mod neplacut! :laugh: Pe langa ce zici tu, noi de 3-4 ori facem si cate un gratar (alegem vilele sa aiba gratar in curte) cu peste proaspat de la pescariile lor...

JB-ule, ca tu te duci in Thassos: iti recomand sa ajungi Limani ( e o localitate in sudul insulei, mai la vest de Potos). O luati pe faleza si chiar in capatul dinspre est al falezei este o taverna, Limenaria, chiar in fata unui mic port pescaresc. E cea mai ponosita taverna de acolo... In schimb, e tinuta de un pescar si se mananca numai peste proaspat, prins de el. Cand am fost acolo, cumnatu-meu a vrut sa se sparga in figuri de ziua lui si a comandat (de pe-o zi pe alta) homar... Ne-a pregatit grecu' 2 homari (=3kg), pe langa alte acareturi stropite cu bere si tsipuro de-al casei... Legumele - de la el si de la alti localnici din curte, nu din supermarket... A fost o masa pe care n-o sa o uit cate zile am...

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #109 on: July 03, 2013, 02:02:06 PM »
Bine de tinut minte, multumesc pentru recomandare!
In esox lucius veritas

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #110 on: July 03, 2013, 02:03:18 PM »
Am gresit, localitatea e Limenaria si taverna este Limani...  :-[

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #111 on: July 03, 2013, 02:10:52 PM »

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #112 on: July 03, 2013, 02:27:01 PM »
Ce fain arata! Abia astept concediul! Snorkeling, scufundari, lenevit pe sezlong, mancare buna, pescuit in mare :D
In esox lucius veritas

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #113 on: July 03, 2013, 02:48:16 PM »
bre...is io defect daca pe mine toate greciile , bulgariile si turciile nu ma atrag neam ?
adica ....m-as duce pe o plaja cu inima larga doar daca ar fi rost de ceva tarpon, rooster sau bonefish . sau macar lufar :laugh:
Inglorious Muzkars

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #114 on: July 03, 2013, 03:11:08 PM »
Te trage spre vest? :D
In esox lucius veritas

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #115 on: July 03, 2013, 03:15:00 PM »
bre..ma trage la peste.... as sta si pe coasta nordica a peninsulei Kola daca e...dar sa fie peste....  :laugh:
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #116 on: July 03, 2013, 03:35:59 PM »
Singurele chestii care imi fac pofta cand ma gandesc la vacantele in Grecia sunt peisajele care impodobesc multe plaje de-ale lor si (peste asta) snorkelingul; + un bonus daca se poate - o sedinta-doo de scuba. In rest, dac-ar fi sa ma fixez pe o plaja doar pentru nisip si zbenguiala in apa - n-as pleca din Romanica... La bulgari sunt sceptic, chiar daca toata lumea le lauda serviciile, toti de care stiu au fost la all inclusive iar eu detest sistemul all inclusive... contine enorm de mult balast si esti foarte limitat in optiuni. Pe insule la greci merg maxim de 2 ori la aceeasi plaja si fiecare plaja e altfel; si in apa, si afara. Caracatita la gratar pe care ti-o servesc multe taverne n-are echivalent culinar(in Thassos; in Corfu, anul trecut, abia am mirosit odata caracatita - asa ca nu mai calc pe acolo :laugh: )... In plus, Thassos e cat de cat la indemana. Ultima vacanta in Thassos m-a costat 1500 de iepuroi (3 persoane) pentru 10 zile, socotind tot, de-acasa pana acasa, inclusiv 25 de litri de ulei de masline de la mama lui...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #117 on: July 03, 2013, 03:42:58 PM »
mai puneai 300 si plecai singur in suedia la somon.
fraere :laugh:
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #118 on: July 03, 2013, 04:05:15 PM »
Hai sa vedem cine ajunge acolo primul!  ;D

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult