Author Topic: goange de avat  (Read 165854 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: goange de avat
« Reply #45 on: November 17, 2010, 11:30:26 PM »
nu mi-ai spus. Si sint verzi tuburile? Sau diverse culori??? Daca sint asa de bune ... fii bun te rog si ia-misi mieee!!!!
Si inca ceva: ai vopsit blana aia de vulpe? M-ar interesa daca ai scos ceva culori vii ... rosu, portocaliu si chartreuse ... sau cam asa ceva.
Apropo de ultimul link cu streamere pe tub ce mi l-ai trimis ... am asa ceva facut. Am facut pe ceva tub pe care l-am primit in kit ... kitul de montaj pentru menghina ... aveam acolo si citeva tuburi metalice.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #46 on: November 18, 2010, 03:18:55 PM »
Liv, vulpea aia nu am vopsito din simplu fapt ca nu gasesc culorile pe care le vreau.
Chiar am pregatit o comanda la Taimen cu petece de vulpe, diferite culori
Despre tuburi iti zic c asunt transparente.
Dar imi tot crapau, m-am tot uita pe forumurile de afara, un amanunt ce am tot omis sa il pun la streamerele pe tub este ''maneca'' bucata aia de tub care este egala in diametru interior cu diametrul exterior al tubului  pe care ai legat musca.
Uitate la clipu ala din link, sa vezi la sfarsit cand iti arata o a doua musca la fel dar cu tubul pus.
Ce vezi tu acolo verde este un simplu manson siliconic care (dupa capu meu) are mai multe roluri acolo:
1.
Adauga un hot spot
2.
In timpul lanseului partea din spate a tubului suporta un soc dat de carlig, fapt ce duce la craparea tubului.
Siliconu ala absoarbe o parte din socul acela si mai protejeaza tubul.
3.
Te ajuta sa pozitionezi carligul cum vrei, fie cu deschizatura in sus fapt ce te ajuta sa pesucuiesti fie pe fundul apei, fie printre agatzaturi.
Pentru provenienta tuburilor si trebuie sa vorbesti cu Georgi de unde le-a luat(cred ca de prin Plus).  Eventual sa iti zica si firma care le face, oricum, sunt vreo 100 de bucati in cutie.
Nu iti mai ramane decat sa ai destule materiale, ata de montaj si timp liber sa le consumi pe toate

Cand reusesc sa dau de culorile care le vreau o sa iti pun deoparte cate un petec din fiecare culoare
Minnowholic

hihi

• Guest
« Reply #47 on: November 18, 2010, 04:25:53 PM »
tuburile sunt luate din Plus, betigase de urechi, marca Feeling (eticheta alba)- sunt ceva mai ieftine parca. Spor! :)

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #48 on: November 18, 2010, 07:15:26 PM »
OK. Atunci sa inteleg ca in capatul tubului ai pus un silicon? Adica tubul ala verde ce se vede la coada e un silicon care amortizeaza socurile cirligului in timpul lanseului? ... ca io d-aia te-am intrebat ce tuburi folosesti.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #49 on: November 18, 2010, 07:46:21 PM »
Da, de ala este.
Uitate la inelele alea siliconice de le folosesc baietii de la stationar.
Sunt si rosii ;)
Minnowholic

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #50 on: November 20, 2010, 10:29:19 PM »
Liv, pui si tu o poza cu ce ai legat pe tub?
Minnowholic

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #51 on: November 21, 2010, 07:50:27 PM »
Hellu, cind o sa am ce, o sa postez. Astea de pina acum sint doar incercari mai mult sau mai putin reusite. Eu inca mai caut tuburi potrivite, pentru ca asta ma cam incurca deocamdata. Dumitru spune ca e o falsa problema, dar eu asa o percep

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #52 on: November 21, 2010, 07:56:55 PM »
La fel ca tine am zis si eu ;D
Ti-am zis pe ce leg eu, incearca, si o sa vezi.
Minnowholic

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #53 on: November 23, 2010, 01:33:35 PM »
Uita-te la inelele alea siliconice de le folosesc baietii de la stationar. Sunt si rosii ...
Baietii astia de la stationar deja ne intrec cu accesoriile! Cind am nevoie de ceva: "Vezi baietii de la crap/stationar"  >:( Chestia e ca de cite ori ma duc si intreb ceva ... muierile alea din magazine habar n-au de nimic ... si uite asa eu nu stiu, ele nu stiu ... si aflu de la voi ca au de toate.  :D

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #54 on: November 23, 2010, 01:40:49 PM »
Lasa ca iti cumpar eu de aici, vreo 2 lei 50 buc
Daca nu mai multe
Minnowholic

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #55 on: November 23, 2010, 02:31:11 PM »
si rosii si verzi te rog  ;D Si roag-o pe fina sa imi ia si betigase de urechi din alea speciale ... ca pe aici e criza  :P :-* (pentru fina)
ieri am fost si am luat niste tub "termoconstrictor" transparent (tot de la crapari  >:() si ma pregatesc sa stric citiva m de snur ca sa scot o bucla la capat ...  ;D

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #56 on: November 24, 2010, 12:23:59 AM »
Succes cu bucla  :D
Minnowholic

vgb

• Adult
« Reply #57 on: November 24, 2010, 06:26:13 PM »
Liviu, n-ai cum strici metri de fir; cand ai incalzit prea tare, firul (pus in doo si acoperit de tub) incepe sa se indoaie. daca nu te opresti in momentul ala, se blegeste de tot si poti sa-i spui good bye my looove, god byeeee

daca poti sa te opresti la timp  ;D atunci umezesti dejtele si freci, circular, tubul incalzit care acopera imbinarea. asa fac eu si mi se pare ca se sudeaza mai bine camasa de pvc.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #58 on: November 24, 2010, 07:57:30 PM »
... daca poti sa te opresti la timp ...
pfffuuuuiiii, pai asta-i cel mai greu, nu??  ;D :P
Multumesc de sfaturi. Tu cu ce ai incalzit? Feon, bricheta, luminare??

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #59 on: November 25, 2010, 08:34:08 AM »
bricheta
daca incalzesti cu lumanare tre sa zici si o rugaciune si sa bati matanii

?>