Author Topic: Sfaturi  (Read 16301 times)

Onisor Beleiu

• Nymph
Sfaturi
« on: September 15, 2015, 08:42:11 PM »
Buna seara ! Vreau sa va intreb neste' chestii:
1. De unde cumparati Cdc de calitate ?
2. Ce lider conic folositi pentru uscate, aici gasesc vision, rio si ceva firme fantoma ....sunt foarte dezamagit de ele , parca  sunt sarma ghimpata,
Va multumesc!

Parintele

• Adult
Re: Sfaturi
« Reply #1 on: September 16, 2015, 12:13:09 AM »
Buna seara ! Vreau sa va intreb neste' chestii:
1. De unde cumparati Cdc de calitate ?
2. Ce lider conic folositi pentru uscate, aici gasesc vision, rio si ceva firme fantoma ....sunt foarte dezamagit de ele , parca  sunt sarma ghimpata,
Va multumesc!
Lider facut, e mult mai ieftin si poate fi mult mai bun decat cele cumparate, atata  doar ca are noduri.
Altfel rio sunt bune, varivas bune..ambele scumpe.
Sarma trebuie sa fie firul pt leader, mono fleasca nu transmite energia.

Trimis de pe al meu SM-T700 folosind Tapatalk

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #2 on: September 16, 2015, 01:41:02 PM »
varivas e 10-15 lei bucata.....

rio era 42-45 lei setuld e 3 .... cel putin cand am luat eu ultima oara....
Inglorious Muzkars

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #3 on: September 16, 2015, 03:49:54 PM »
Eu folosesc Varivas....si dupa cateva partide il schimb......asa fac si cu mono....le consider consumabile!
Rio n-am incercat ........dar o sa incerc cat de curand!
Hunting & fishing......hobby or madness

Onisor Beleiu

• Nymph
« Reply #4 on: September 16, 2015, 03:59:40 PM »
Cred ca Varivas o sa cumpar si eu  . Aici nu gasesc Varivas , cred ca trebuie sa cumpar din Ro. Aici platesc 28 lei pt un Rio sau  Vision .

Parintele

• Adult
Sfaturi
« Reply #5 on: September 16, 2015, 08:31:34 PM »
fa-ti..eu am luat cateva ca sa scap de noduri, am luat si cateva mizerii gen jaxon samd pe care nici nu le-am incercat macar, le-am aruncat direct....cum necum muam intors la ale mele, innodate, mult mai bune overall, nu degeaba custom se numeste custom.

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #6 on: September 16, 2015, 09:12:59 PM »
Daca pescuiesti unde ai vegetatie multa pe mal sau in apa, astea custom cu noduri, chiar daca sunt mai bune, se vor agata peste tot sau vor lua "bradis" pe ele exact cand ti-e lumea mai draga.

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #7 on: September 16, 2015, 09:49:16 PM »
Un intinzator de lider te scapa de problema ..  ;D

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #8 on: September 16, 2015, 10:03:32 PM »
Intinzatorul e bun pentru oricare leader.....numai sa fie leaderul de calitate ca altfel poti sa "freci" la el degeaba....va avea efect invers. :D
Mie nu-mi plac alea cu noduri ca se agata de orice.....acolo unde au de ce sa se agate......unde nu..... sunt mai bune alea custom.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #9 on: September 17, 2015, 12:15:00 AM »
... pe care nici nu le-am incercat macar, le-am aruncat direct ...
c'mon ... ce te-a deranjat asa de tare la ele? Poza de pe ambalaj ... de nici macar nu le-ai probat
Eu folosesc si pentru clean mi se par decente. Si cum zice si Marius: eu am tot dat cu full sink si dupa vara asta ... e la verdeata in apa de scoti leaderul complet verde daca ai noduri.

Parintele

• Adult
Sfaturi
« Reply #10 on: September 17, 2015, 12:55:28 AM »
Mai nene, omu vorbeste de uscate...acuma daca voi dati cu sinkuri la uscata e alta ciirba.?daca pe mal e agatatura iar nu ma pronunt, ca eu nu imi pot imagina ce cauta leaderul pe mal, prin scaieti..
Acuma, jaxon...am luat ca zgarcitul vreo 2...x mic sa tai si sa imi pun eu tippet..am taiat si am verificat nodul pana am ramas cu 1.2 m. Ceed ca avea cam 0.3 si daca te dai mai tare la el facea poc...mono de rahat o fi fost copt insa varivasul cred ca la cat costa si la cat de putine erau, mai erau, tine triplu, se intinde, nu se face peruca, e mai rigid...
Deci ce sa folosesc, metrul ala ramas din 3?
   Bani aruncati pe geam. Nu mai vorbim de taper samd ca deja e complicat.

La ude....da, ajuta, insa nu atat de mult cat costa si daca se agata nodul in iarba apai musca ce mai zice?
Sunt utile, nu zic, dar rar sau ma rog, nu atat de des cat cred unii, si tocmai de aia cred ca ar trebui luate doar d'alea bune.

Ps. Intinzator o laie...ca sa mai ai ceva atarnat de tine, ca n'ajung toate celelalte tinichele, nu?
Aproape orice mono de rahat devine brici daca il convingi 10 secunde in apa fiarta...se intinde dupa aia ca amnesia, pierde nitel din rigiditate dar cu o coeectie mica de diametru e acelasi deac, corectie in sus...
Pana la 0.4 sau 0.35incalzesti, restul nu e nevoie....bagi un 0.02 spre 0.05 mai mult ca sa compensezi inmuierea si gata...
Orice kkt de mono din piata peste 0.35-0.4, apoi un mono bunspre tippet, o rola de stroft e cat un leader bunut...tippet si gata.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #11 on: September 17, 2015, 08:53:55 AM »
Mai nene, omu vorbeste de uscate...acuma daca voi dati cu sinkuri la uscata e alta ciirba.?daca pe mal e agatatura iar nu ma pronunt, ca eu nu imi pot imagina ce cauta leaderul pe mal, prin scaieti..
Mea culpa, am uitat. Uscate, finete, lipanei ... N-am lipani in zona, sau am dar nu aproape si ajung nu pe la ei.
Nu pe mal, in apa e matasea broastei, e pe fundul apei si e atit de multa dupa caldurile si seceta asta, de n-ai idee ...
In fine, eu pun leader conic, apoi adaug tippet, dar cind am deja nevoie de al doilea nod pe leader ... schimb si pun leader conic nou. La clean, subliniez. Lipan, fineturi ... nu stiu

Parintele

• Adult
Sfaturi
« Reply #12 on: September 17, 2015, 09:34:04 AM »
Marius zicea de maluri si el se refera la scaieti si alte balarii, ca el e vanator si da cu boabe de porumb dupa fazanite>:D;D

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #13 on: September 17, 2015, 09:36:33 AM »
aha... conic fara noduri
doar la tipet...  :laugh:

trimis de pe imac-ul meu  :laugh:
Crescator/dresor de reni

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #14 on: September 17, 2015, 09:41:29 AM »
Am tot incercat si eu tot felul de variante, n-am ajuns la o concluzie clara.
Cat mai rigid cu atat mai bun, zic si eu desi s-a mai zis. La inceputul partidei il intind tragand de el. Am si un intinzator dar nu prea l-am folosit, oricum sta in masina nu-l agat de mine pe apa ca acolo nu-mi trebe.
Am un lider misto impletit din ceva material textil, transmite fain energia.
Am dat si cu de-alea impletite din nailon, fainute.
Alea conice ”de firma” sunt ok dar tre sa nimeresti unu care sa se pupe cu snurul, lungimea batului, marimea mustei, stilul de lansat. Sa se pupe inseamna pentru mine cel mai fin lider care poate intoarce frumos musca.
Cateodata e un compromis destul de greu de gasit, tre sa umbli macar la lungimea si diametrul tippetului.
De exemplu cu tippet de 0.12 nu pot intoarce unele parasute mai voluminoase cu care dau la pastrav dar prezint bine si discret mustele mai mici.
Ulimele partide la pastrav le-am facut cu un conic nu mai stiu ce firma de care am legat ca tippet un FC 5X.
Prezinta bine mustele dar dupa o vreme conicul se cam scufunda  :laugh:.
Din bucati e solutia clasica si buna dar ar trebui testate mai multe combinatii lungime/diametre pana iese ce vrei si n-am avut rabdare pana acum.
Asadar continuam cautarea.
Imi fac cu ochiu astea:
http://www.rudiheger.eu/en/konisches-vorfach-fliegenfischen.html#.Vfpfdfmqqko
sau
http://www.rudiheger.eu/en/traun-river-dry-fly-8-ft-vorfach.html#.VfpgA_mqqko
sau
http://www.rudiheger.eu/en/forelle-spezial-vorfach.html#.Vfpg_fmqqko