Author Topic: Finlanda....  (Read 5410 times)

Marius

• Adult
  • Wolf
Hunting & fishing......hobby or madness

Varu

• Administrator
  • Adult
Re: Finlanda....
« Reply #16 on: July 12, 2015, 03:26:45 PM »
 Parca te-ar fi cooptat finlandejii in Ministerul Turismului , asa frumos ilustrezi pescuitul de acolo.
 Se stie bancul  "diferenta dintre turist si imigrant" nu?  :laugh: :laugh: :laugh:
  A nu se intelege ca in tarile mai dezvoltate, apele colcaie de pesti gata sa inhaleze orice ajunge in apa, la prima lansare, ai vazut aia 6-7 bibani mari care au ignorat orice.. 8)
  Sint si pe acolo zone, perioade si tehnici productive dar nu-i chiar paradisul..
  Apoi mai depinde si de abilitatile pescarului in sine dar asta nu face subiectul acum,aici.
   Nu cred ca plec eu hai-hui, teleleu de capul meu la Alta River in Norvegia sau Miramichi in Nova Scotia si rup gura tirgului cu niste capturi de somon nemaipomenite...sau scot pesti cu duiumu din orice ochi de apa din US si Canada...
   Recunosc ca-i posibilitatea mult mai mare ca in Romania, ce-i drept... ;) dar ma pot intoarce si cu buza umflata... :laugh:
arbeit macht frei

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #17 on: July 12, 2015, 03:34:08 PM »
Varu, mare adevar graiesti!!! Io asa am crezut pina nu demult: ca pe apele bune colcaie pestii si sunt asa infometati, ca e destul sa dai ca carligul gol ca sa prinzi (ca-n baltile populate in care dau craparii  ;D)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #18 on: July 12, 2015, 06:31:26 PM »
nu iexista ma. daca e in apa si are cat de cat un gand sa haleasca ceva, il prindem  :laugh:

Romania ROmaniaaaa, if I can make it here, I can make it anywhere  :laugh:
Inglorious Muzkars

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #19 on: July 12, 2015, 10:16:29 PM »
@ Varu......era bine daca ma cooptau si acum eram acolo si poate si prindeam ceva, dar asa simplu turist....am dat gherla......dar parca n-a fost asa dureroasa ca in Romania :laugh:

Gherla poti da oriunde si pe bani putini si pe bani multi si chiar si acolo de-i peste mult.
Aceasi situatie si cu Finlanda, costurile sunt ceva mai mari fata de alte destinatii de pescuit.

Fata de Romania multe tari pot fi comparate cu un paradis din mai multe puncte de vedere pe care se pare ca le-ai uitat..... ;D......si n-ai inteles......ce-am vrut sa punctez.

Mie mi-a placut Finlanda, nu numai pentru pescuit sau peisaj si m-as mai duce, dar n-as locui acolo...... ;)

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #20 on: July 12, 2015, 11:22:58 PM »
nu iexista ma. daca e in apa si are cat de cat un gand sa haleasca ceva, il prindem  :laugh:

Romania ROmaniaaaa, if I can make it here, I can make it anywhere  :laugh:
   Bre tu nu intri nici la turist nici la imigrant, tu esti Pescarul Mondial... :-*
   @Marius...am inteles bine ca ti-a placut cum arata Finlanda si cum sint organizate toate mult mai frumos decit in Romania..de ce nu te-ai muta acolo de tot?
arbeit macht frei

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #21 on: July 13, 2015, 12:08:19 AM »
Prea putin tine vara.......prea lunga si prea friguroasa iarna..... :)

?>