Author Topic: Herculane  (Read 13469 times)

Tako

• Nymph
Re: Herculane
« Reply #30 on: March 14, 2016, 10:00:36 AM »
Dragu-mi e satul bunicilor cu Cerna cea frumos curgatoare...
3 zile dureaza daca vrei sa mergi pe jos in plimbare pe Cerna de la varsarea in Dunare si pina la Lacul lui Iovan si dureaza o viata sa te imprietenesti cu ea. Intreaba ce vrei sa stii pe PM  ;)
The proper function of man is to live, not to exist.

dragos74

• Adult
« Reply #31 on: March 18, 2016, 11:48:56 AM »
....ia mai povesteste si noua cate ceva despre raul asta de legenda.... care mai e situatia lui... ;)

dragos74

• Adult
« Reply #32 on: March 21, 2016, 10:43:46 AM »
.... s-a rezolvat pe PM  ;)

....multumesc se poate inchide... ;D :laugh:

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #33 on: March 22, 2016, 11:49:57 AM »
:))))) hahahaha

Tako

• Nymph
« Reply #34 on: March 23, 2016, 11:12:29 AM »
Bun , cat de scurt se poate.
La varsare imediat unde incepe sa se intre in punga Cerna, spre est, e o zona cu un mal vechi prabusit si o fosta groapa de la o incercare de cariera facuta de un subsef de semiechipa de baza dispensabila cu 2 oameni lucratori. Zona potrivita de salau, stiuca, clean, daca va dau voie bibanii, la vreo 3-4 km Cerna face o curba unde un mal e in padure iar celalalt e in gradina oamenilor, undeva pe malul dinspre vest o sa gasiti un ponton privat, in stanga lui e un mare bustean scufundat. Tronsonul cam dificil de muscarit.
Intre Toplet si Pecinisca nenumarate locuri cu vegetatii si ochiuri de aer numai bune de clean si din cand in cand cate o marlita.
In rest stie toata lumea in Prisaca cat si in coada lacului si anumite tronsoane inainte de lac. De evitat pe cat posibil zona din amonte si aval de statiunea Herculane, 1-2 km cel putin.
Si banuiesc ca subiectul interesant era zona de pastrav, nu pot sa va spun decat ca am visat ca intre Tatu si Cracul Mare am gasit cateva locuri destul de greu accesibile cu stanci, prabusite si busteni rostogoliti pina in buza apei, locuri unde nu poti trece decat cu ambele maini libere, lanseta stransa si ceva abilitati de catarat. Am visat ca am ajuns pe acolo si i-am vazut printre umbrele copacilor in perdeaua de lumina, erau acolo... si sclipeau sub valul de ceata ce incerca sa-i ascunda.Speriosi muscareau alene in apropierea stancilor, am visat ca am incercat cel putin o duzina de muste uscate si nimic...pina nu am pus cel mai subtire inaintas pe care il aveam. Am visat ca erau curcubei ce se lasau cu greu convinsi sa vina sa stam pe un mal buza-n buza, am visat ca unii aveau aproape 40, am visat ca le-am facut si fotografii si noroc ca m-am trezit ca altfel cine stie ce mai visam.In  Cerna Sat nu ratati branza de la nea Vasile capra cu oaie  maturata, ceva fabulos sau de fiecare data cand ajung acolo am caderi grave de calciu si as minca si kkt de veverita. In fine, pina -n Lacul Iovan teoretic mai sunt cateva segmente,dar e cam interzis pentru cei care vin asa de la oras, e permis doar localnicilor ca doar curtile lor se termina-n Cerna cu rima , viermi, bobite, mai o plasa mica , ca deh... ce sa faca e grea viata. In Lacul Iovan, taxa indiferent de permis, pentru barca era 25 RON, dicolo de lac pina la unirea cu Cernisoara zona de boiste.
Am auzit multe povesti de pastravi de 4-5 kg prinsi in lac cu ce cum unde fiind povesti prefer sa nu va obosesc cu detalii, unii au povesti altii au vise ...
Va multumesc pentru rabdarea de a citi pina aici, tocmai ati pierdut 5 minute din viata pe care nu o sa le primiti inapoi.  ;D

dragos74

• Adult
« Reply #35 on: March 23, 2016, 11:29:56 AM »
...f. interesanta.... branza lui nea Vasile....  :laugh:
... merci ! ...

Bogdan79

• Adult
« Reply #36 on: March 23, 2016, 12:13:12 PM »
Nu am vazut pastravi de 4,kg pe Iovanu, in schimb cleni de 50 60 cm sunt o droaie.

Mihnea

• Emerger
    • muscar.ro
« Reply #37 on: March 24, 2016, 12:20:37 AM »
Frumos Tako, multumesc pentru impartasirea viselor!  :)

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #38 on: March 24, 2016, 10:40:05 AM »
Frumoasa descriere Tako ,merci...

Tako

• Nymph
« Reply #39 on: March 24, 2016, 01:06:50 PM »
Tocmai incurajati oamenii ce viseaza cu ochii deschisi, ma bucur ca v-a placut descrierea, partiala asa cum e ea. Daca ar fi s-o aprofundam am ajunge sa incapa in 30-40 de pagini, ca doar nu degeaba se zice ca din Cerna faci cea mai buna apa sfintita pentru pescari, bei o gura si e ca si cum Dumnezeu iti ghideaza lanseta.  :D
Acum ca m-am apucat sa comentez, simt cum  ma maninca talpile si mintea mea parsiva scormoneste in sertare dupa amintiri. Imi amintesc cum ... si dupa am incercat si...si chiar cand renuntasem... si...si...si GATA suna sirene de alarma in cap 7.1 surround VUUUUUUUUU...  declansate de zvacnitura de inceput, de rateul blestemat, de tensiunea din fir, imi tot repet e doar in capul meu...e doar in capul meu ...si nimic. >:( Sangele imi urca-n cap si fierbe ca apa pe care o punea bunica-mea sa faca o cafea si o uita pe foc pina se ardea ibricul, imi tot repet e doar in capu meu..  e doar in capul meu ...si totusi continua cu adrenalina pregatirii de plecare si a drumului , timp in care recapitulez locuri, bolovani, curenti de apa, copaci, stanci, cotloane, muste, locuri unde am alunecat in apa rece, pachetul de tigari ud, telefonul stricat, vulpea care mi-a furat ultima bucata de carne, focul stins dintr-o noapte ploioasa, pietrele care prieteneste mi-au facut carcei in spate, papucii care mi-au ramas mici dupa ce au stat la soare si am intrat cu ei in apa...E doar in capul meu... e doar in capul meu... sirena continua ...suna apocaliptic sfarsitul lumii...sau apropierea sezonului de pescuit ?! ;D
PS. Banuiesc ca majoritatea credeti ca sunt nebun... Pfff ... ::)e doar in capul vostru...e doar in capul vostru... 8)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #40 on: March 24, 2016, 01:36:02 PM »
eu nu cred, sunt sigur  :laugh:
Inglorious Muzkars

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #41 on: March 24, 2016, 02:48:43 PM »
Tako, eu zic ca descrii foarte bine simptomele sevrajului :D.  Ar trebui sa scrii mai des pe forum.  ;)
high for flies

Parintele

• Adult
Herculane
« Reply #42 on: March 24, 2016, 06:56:10 PM »
Bai esti perfect normal...anormali sunt aia care nu vad sunete.
totusi, aia cu indienii e cam netabacita >:D

Inteleg, da' nu pricep...

Danut

• Musca 13
  • Nymph
Herculane
« Reply #43 on: March 24, 2016, 07:49:26 PM »
Cerna e un rau de vis. Frumoase descrieri

Sent from my iPad using Tapatalk
No bine!

Tomi

• Egg
  • *
« Reply #44 on: June 03, 2016, 04:33:51 PM »
Salutare,

am avut cateva partide pe Cerna, 3 la numar in timpul studentiei si pot sa zic ca sunt pesti frumosi. Am ajuns pana la asa zis km 30 unde am gasit niste locuri accidentate extrem de frumoase cu stanci "mancate de rau"care parca se rasturnau peste tine. Am avut surpriza sa prindem indigeni chiar si de 30-35 cm  la vobler ( pe vremea aceea nu mascarem). Colegul meu cu care mergeam era chiar din Herculane, deci stia locurile, asa s-a facut ca a prins cel mai mare pastrav de lac - aprox 45 cm undeva in portiunea km 20. Inainte de varsare am avut drilul cu cel mai mare clean agatat pana acum aprox 10 min, este mult clean in acea zona, mreana vanata, pastravi doar mai in amonte

In Concluzie, este peste, nu foarte mult, am vazut o singura vipera pe langa apa, atentie ca nu tot timpul au antiviperin in Herculane deci mai bine sa fim atenti.