Author Topic: Herculane  (Read 13454 times)

visu43

• Musca 13
  • Nymph
Re: Herculane
« Reply #15 on: March 30, 2015, 11:39:03 AM »
E printre zonele mele preferate de pescuit. Frecventez, de obicei, zona din amonte de Lacul Prisaca. Pe portiunea dintre Prisaca si barajul ala de prost gust din care cred ca se alimenteaza ecva pensiune dar impieteaza libera circulatie a pestilor e mult clean, alaturi de pastrav si (poate) lipan. Mai sus e pastrav destul de mult si lipan, dar mai rarut. Un amanunt oarecum important e ca particularitatile raului (apa destul de adanca si curent oarecum puternic) sunt neprielnice pescuitului cu uscate.N-am vazut aproape deloc activitale la suprafata si, de cate ori am incercat, n-am avut actiune.Alta chestiune importanta e ca e plin de serpi, practic , nu cred ca am avut vreo sesiune in care sa nu vad macar o vipera si 3-4 natrix tessellata.Merita sa vii chiar de mai departe (eu vin din Tm de cate ori am ocazia chiar si pentru o zi), indiferent de scop. Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie.

GeorgeS

• Adult
    • Photography telling a storry
« Reply #16 on: March 30, 2015, 11:54:30 AM »
Eu o sa vin din Brasov, cu plecare din Bucuresti :)
Vipere stiu, am mai intalnit, dar cazuri de muscaturi au fost? Ca in poze vad o gramada de oameni in sandale urcand Domogledul...

visu43

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #17 on: March 30, 2015, 12:11:22 PM »
Probabil ca nu prea stau ele fix in mijlocul cararii pe traseele turistice. La pescuit, insa, unde relieful e destul de accidentat, frunzis pana in genunchi si , invariabil, orice pescar is va lua multiple trante , treaba e mai complicata. N-as calca fara waderi si bocanci. Sa nu crezi ca am vreo fobie cu serbi, dipotriva, mi se par niste animalute superbe dar cred ca nu strica sa preintampini potentiale evenimente neplacute.

visu43

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #18 on: March 30, 2015, 12:14:45 PM »
Mi s-a aprins un beculet, cred ca esti stapanul Irish Wolfhound-ului. :)

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #19 on: March 30, 2015, 12:37:48 PM »
Visule, esti din TM si nu zici nimic?

GeorgeS

• Adult
« Reply #20 on: March 30, 2015, 12:38:16 PM »
Nu, sunt coleg de curte cu Axel-Labrador, Nana-Bearded Collie, Naira-Teranova si Patrocle-Jack Russel. Metisi toti, sau fara acte...
Frumos wulfhound dar nu am gasit abandonat pana acum, si nici nu imi doresc sa gasesc, nu mai am loc in curte. Si ma atasez de ei si jelesc atunci cand ii dau, si jelesc apoi cand vad ce bine au ajuns... Asa-s io mai gingas  ;D

Nici eu nu am probleme cu serpii dar nici nu vreau sa am de-a face cu ei, impartim habitatul si atat.
Fiind vorba de fluturi in stomac, o sa fiu cu jumatatea, pescuiala va fi in locuri deschise, cel putin in prima tura.  :)
De fluturii din Domogled stii ceva?

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #21 on: March 30, 2015, 12:43:04 PM »
... pescuiala va fi in locuri deschise, cel putin in prima tura.  :)
ma, tu nu auzi ca ori pescuit ori  iarba verde?
Cind cobori pe rau ... s-a dus cu locul deschis! Lasi muierea pe mal, ca nu prea ai variante de loc deschis ... decit poate pe malul lacului, printre grataristi ...

GeorgeS

• Adult
« Reply #22 on: March 30, 2015, 12:50:33 PM »
Google earth imi spune ca ar fi si zone unde sa pescui la cativa pasi de drum... Cat timp o sa am, doar in asemenea locuri ajung sa pescui.
Muierea ramane pe mal, normal, ca are asa putina fobie de serpi si capuse, doar putina. Cred ca nu coboara din masina :)
Captura apare in poze la post procesare, ce trebe sa spun chiar asa pe fata?  :laugh:

visu43

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #23 on: March 30, 2015, 12:56:17 PM »
Visule, esti din TM si nu zici nimic?
Sunt nou aici, n-am avut timp sa ma manifest. :)

Nu, sunt coleg de curte cu Axel-Labrador, Nana-Bearded Collie, Naira-Teranova si Patrocle-Jack Russel. Metisi toti, sau fara acte...
Frumos wulfhound dar nu am gasit abandonat pana acum, si nici nu imi doresc sa gasesc, nu mai am loc in curte. Si ma atasez de ei si jelesc atunci cand ii dau, si jelesc apoi cand vad ce bine au ajuns... Asa-s io mai gingas  ;D

Nici eu nu am probleme cu serpii dar nici nu vreau sa am de-a face cu ei, impartim habitatul si atat.
Fiind vorba de fluturi in stomac, o sa fiu cu jumatatea, pescuiala va fi in locuri deschise, cel putin in prima tura.  :)
De fluturii din Domogled stii ceva?
Iti impartasesc pasiunea pentru patrupede, umblu cu un sac de mancare pentru caini in portbagaj, just in case. Cu lepidopterologia am lasat-o mai moale de cativa ani . Deh, timpul liber...Sunt sigur, insa, ca ai ce vedea. E un loc total atipic in materie de vegetatie si fauna. Si ce e cu adevarat atipic pentru tara noastra e ca rar vei vedea un pet pe jos sau alte urme de civilizatie urbana.

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #24 on: March 30, 2015, 01:36:45 PM »

Ai trecut vreodata pe langa o vipera (nu de alea cu doua picioare  :D) ?.......se vezi ce fluturi in stomac ai si cum te lasa putin genunchi! :laugh:
Hunting & fishing......hobby or madness

GeorgeS

• Adult
« Reply #25 on: March 30, 2015, 02:30:19 PM »
Nu stiu sa pun citate multiple... :(
Dar, cu lepidopodopo alea (cuvantula ala spus de tine) nu sunt pasionat, doar ca am inteles ca e o experienta deosebita sa mergi pe varful muntelui inconjurat de mii de fluturi. Si cum o sa avem la dispozitie doar sambata plina, o sa urcam din zori pe munte, dupa coborare mergem in Cheile Corcoaiei. Iar pe drum, pescoiala pe unde apuc, daca apuc...dar apuc ca si ei ii place si imi incurajaza pasiunea.

Cu vipera, am avut intalniri pe poteci, cornuta niciodata ca nu am avut unde, doar naparca si o alta cu grin inchis, nu stiu sa o descriu. I-am recunoscut V-ul.
Orice ar fi, gheata inalta si parazapezile sunt sfinte pe munte. Si cutitul de lemn!  ;D

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #26 on: March 30, 2015, 03:45:55 PM »
Ai trecut vreodata pe langa o vipera (nu de alea cu doua picioare  :D) ?.......se vezi ce fluturi in stomac ai si cum te lasa putin genunchi! :laugh:
anul trecut de 1 Mai am trecut pe linga 2 cu fluturi in stomac (de fapt Mona era aproape sa le calce). Si m-am apropiat cam prea mult, sa le fac poze ... si le-am facut o gramada de poze. Dar eram in waderi, adevarat.
Au stat cuminti la sedinta foto si au iesit f bine  ;D

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #27 on: March 30, 2015, 10:25:39 PM »
Numai ca eu am trecut la jumatate de metru de vipera.....si era cam la un metru inaltime pe un arbust.....
......nu cred ca mi-ar fi ars de poze.....nici nu aveam cu ce atunci.....eram prin clasa a VII-a .... ;)
Hunting & fishing......hobby or madness

Dan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #28 on: March 30, 2015, 10:51:23 PM »
Cu vipera, am avut intalniri pe poteci, cornuta niciodata ca nu am avut unde, doar naparca si o alta cu grin inchis, nu stiu sa o descriu. I-am recunoscut V-ul.
Orice ar fi, gheata inalta si parazapezile sunt sfinte pe munte. Si cutitul de lemn!  ;D
Pentru vipere sint mai bune cizme de cauciuc sau, mai comod, carimbii de la niste cizme de cauciuc ieftine peste bocanci. Prin cizme sigur nu trec dintii viperei.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #29 on: March 31, 2015, 12:24:24 AM »
... I-am recunoscut V-ul.
mda, am vazut multe vipere si le-am recunoscut dupa V-ul mare de pe piept  ;D