Author Topic: Proiect ordin prohibitie 2015  (Read 32796 times)

Marius

• Adult
  • Wolf
Re: Proiect ordin prohibitie 2015
« Reply #60 on: December 19, 2014, 02:21:08 PM »
Eu voi fi concis, nu sec!
Nu ma supar asa usor, cum te-ai astepta!
Si nici nu ne cunoastem personal, sa putem face aprecieri la puterea de intelegere a celuilalt!
Ti-am raspuns la exeplul dat de tine, stiu la ce ai vrut sa te referi, numai cu nu prea ti-a reusit cu acest exmplu sa scoti in evidenta ce ai vrut!
Era vorba doar de niste propuneri din partea mea si am spus ca nu tin sa fie luate in seama!
Daca numai unii pot avea pareri pe astfel de topic-uri, de ce nu le limitezi accesul celorlalti?
E mai usor sa-i spui sa stea pe margine , nu?......sau poate trebuia doar aplaudat? ;D
Eu am incercat sa fac, dar din pacate nu am mai avut cu cine!
Cand am spus ca"prefer sa nu continui", ma refeream doar la discutie.
CONCRET,  cand voi mai avea ocazia sa fac ceva, voi face negresit.

Tu daca ai reusit ce ti-ai propus, felicitari!

Hunting & fishing......hobby or madness

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #61 on: December 20, 2014, 01:05:58 AM »
Si nici nu ne cunoastem personal, sa putem face aprecieri la puterea de intelegere a celuilalt!
Ti-am raspuns la exeplul dat de tine, stiu la ce ai vrut sa te referi, numai cu nu prea ti-a reusit cu acest exmplu sa scoti in evidenta ce ai vrut!
Era vorba doar de niste propuneri din partea mea si am spus ca nu tin sa fie luate in seama!
Daca numai unii pot avea pareri pe astfel de topic-uri, de ce nu le limitezi accesul celorlalti?
E mai usor sa-i spui sa stea pe margine , nu?......sau poate trebuia doar aplaudat? ;D
Eu am incercat sa fac, dar din pacate nu am mai avut cu cine!
Cand am spus ca"prefer sa nu continui", ma refeream doar la discutie.
CONCRET,  cand voi mai avea ocazia sa fac ceva, voi face negresit.
Tu daca ai reusit ce ti-ai propus, felicitari!
Concis, cum iti place:
1. Nu ne cunoastem, asta-i defectul netului, insa eu am apreciat puterea de intelegere dupa raspunsurile si comentariile pe care le-am primit, singurele pe care le am la dispozitie in aceasta situatie
2. Daca din exemplul meu ai inteles la ce ma refer asa cum afirmi, dimpotriva... inseamna ca mi-a reusit ! Nu e vina mea ca desi ai stiut la ce ma refer ai preferat sa vorbesti pe langa doar asa ca sa mai vorbim ceva !
3. Daca mai recitesti odata tot ce am scris, o sa constati ca n-am facut nici o remarca, nici o critica, vizavi de propunerile tale,...
Comentariile si dizertatiile in care te-ai lansat ulterior acestora (e drept ca te-a mai ajutat si Hell si... altii  :P), care nu aveau legatura cu subiectul topicului, sunt altceva, si sunt gratuite ! Eu la alea m-am referit !
4. Eu n-am spus nimanui sa stea pe margine, dimpotriva, de cele mai multe ori acest lucru ma mahneste cel mai tare !
Am incercat insa sa spun ca, atunci cand alegi sa stai pe margine (retoric vorbind), nu e cazul sa dai sfaturi la altii ce trebe sa faca si cum ii mai bine sa procedeze ! E cu totul altceva ! Poate ca nu e cel mai elegant din partea mea, insa asa cum am recunoscut, m-am saturat pentru ca am fost prea des in situatia in care toti stiau cel mai bine ce trebuie sa fac eu si cum, intr-o problema dealtfel colectiva !
5. Nu, nu trebuie aplaudat, insa merita sa exprimi pareri pe un topic, atunci cand intradevar ai ceva de spus la topicul respectiv, (mai ales cand e unul serios, si ai atatea alte topicuri la dispozitie sa te desfasori cum iti place), iar cand n-ai, esti liber sa te abtii ! Nu tin sa limitez accesul celorlalti, considerand ca pe forumul asta suntem o comunitate de amici al caror nivel e capabil sa discearna acest lucru !
6. Eu nu-ti ceream socoteala ce ai facut, intrebam doar, deci nu trebuie sa-mi promiti nimic ! Nu e o crima sa nu faci nimic, e chestie de optiune a fiecaruia nejudecabila ! De pilda nimic din ce fac pe tema asta nu fac cu placere, daca s-ar putea chiar as prefera sa nu fie nevoie sa fac ceva, insa nu incerc sa ma eschivez atunci cand sunt solicitat !
7. Nu, nu am reusit ce mi-am propus, cel mai probabil e o cauza pierduta, insa eu daca chiar ajung intr-un punct in care din diferite motive, nu mai pot, nu mai vreau, etc.... sa fac ceva si decid sa stau pe margine, atunci chiar stau pe margine si las pe altii care inca se mai straduie fara sa-i sfatuiesc cum sa faca ceea ce eu n-am facut !
In schimb ai dreptate acest dialog nu trebuie prelungit, pentru ca duce intr-o directie pe care nu ne-o dorim nici unul dintre noi ! Ai ultimul cuvant, sau daca si tu esti de acord, putem considera micul nostru subiect personal, inchis !
Asa cum am mai spus, nu am nimic cu tine, ai fost doar "prilejul" rabufnirii mele (motiv pentru care mi-am cerut o data scuze)...
 ;)
« Last Edit: December 20, 2014, 10:18:16 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #62 on: December 21, 2014, 12:36:37 AM »
Daca tot mi-ai oferit un ultim cuvant, pe marginea divergentei dintre noi, voi incerca sa fiu, atat cat pot, cat mai scurt si sa nu mai spun : "reciteste ce a am scris", ca ne vom invita sa recitim la nesfarsit si nu ajungem nicaieri.
Nu am facut decat sa propun ceva, iar Hell (sincer n-am nimic cu el chiar il apreciez), a comentat ca nu i se pare ok sa ceri C&R pe anumite ape din Romania si m-am simtit dator sa-i raspund si sa-i explic de ce totusi ar fi bine si care e rationamentul. Nu m-am indepartat de subiectul topicului, dar daca tu consideri dizertatie......
Gandeste-te macar ca poate nu esti singurul care incearca sa faca ceva si poate nu esti singurul care stie, cum sa spun......dedesubturile'' din pescuit  :) Poate mai sunt si altii, chiar daca foarte putini. Raman totusi la parerea mea ca pana nu va aparea un interes material nu se vor schimba foarte multe in bine.
Nu ti-am dat sfaturi si nici macar nu ti-am spus ce sa faci, nici tie nici altora, mai ales ca nici macar nu ne cunoastem. A exprima o parere nu inseamna a da sfaturi si nu obliga pe nimeni sa se tina cont de ea, poate e buna poate nu. Nu este obligatorie.
M-ai intrebat daca am si facut ceva sau daca am incercat sa schimb ceva si ti-am raspuns ca n-am reusit. De ce? Din cauza indiferentei. Singur nu poti face mai nimic, dar asta nu ma face sa nu mai incerc, cu toate ca asa cum tu spuneai pare o cauza pierduta. Daca iese bine daca nu......nu se moare din asta.
Si nu ti-am promis tie nimic :D . Am spus doar ca: ''atunci cand''. Nu fac promisiuni pe care nu le pot indeplinii! Iar daca pot sa ajut, o fac cu placere.

Singurul lucru cu care nu pot fi de acord e acela ca nu ii poti pune in aceasi oala pe toti mai ales cand nu cunosti anumite persoane, ca te poti insela. In unele cazuri, aparentele pot fi inselatoare. Dar pana la urma, fiecare face cum crede.

Si nu sunt genul care ii place sa "perieze'' pe cineva si nici sa fie ''periat'' si raspund exact cum sunt ''interpelat''. Dar acum iti inteleg intr-un fel rabufnirea, poate si eu as fi reactionat la fel!

Sincer.....nu m-am suparat si consider subiectul inchis, daca si pentru tine e ok.
Si nu in ultimul rand, apreciez pe oricine incearca sa faca ceva si nu spun asta ca se te ''periez''! ;)

Hunting & fishing......hobby or madness

Bogdan79

• Adult
« Reply #63 on: December 21, 2014, 11:57:58 AM »
Am citit si eu scrisoarea. Felicitari celor care au conceput-o si celor care se implica real. Cam stufoasa dar nici eu nu as fi eliminat ceva pentru ca toate aspectele sunt esentiale.  Sper sa o citeasca cineva cu atentie si cu intentia de a o baga in seama.  Sa nu zaca in mapa unui functionar obosit care numai de a citi sesizari nu are chef acum inainte de sarbatori. Si oricum nu intelege nimic daca nu este pasionat de acest sport, si nu ne intelege prin definitie.   Totusi nu imi pierd optimismul si poate vedem si noi un ordin de prohibitie care sa ne satisfaca si pe noi si sa fie si in favoarea naturii si contrabraconajului.
« Last Edit: January 20, 2015, 10:12:19 AM by Liviu »

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #64 on: February 08, 2015, 02:45:51 PM »
Am facut urmatoarea propunere catre FRPMA:

"Nu stiu daca s-a primit vreun raspuns de la ANPA la adresa pe care am depus-o in decembrie 2014, insa, daca nu s-a primit, avand in vedere ca se cam implinesc 60 de zile de la depunere, adica dublul termenului pentru un raspuns oficial, cred ca ar fi cazul sa-i presam cu o noua adresa, care in opinia mea, ar trebui sa sune cam asa:

Catre:
- AGENTIA NATIONALA DE PESCUIT SI ACVACULTURA
In atentia: Dl. …………………Presedinte ANPA

Spre stiinta:

- PRESEDINTIA ROMANIEI
In atentia: Dl PRESEDINTE AL ROMANIEI: DL. KLAUS IOHANNIS

- MINISTERUL MEDIULUI APELOR SI PADURILOR
In atentia: Dl / Dnei ministru …………….

Domnule Presedinte ANPA,

in data de…. FRPMA a depus la sediul dvs adresa cu nr……
Intrucat pana la aceasta data nu am primit un raspuns din partea ANPA, desi de la data depunerii adresei au trecut mai bine de 60 zile, revenim pe aceasta cale cu rugamintea de a da curs solicitarilor noastre enuntate prin adresa nr…….
Avand in vedere ca suntem deja in luna februarie a anului 2015, aparitia in timp util a OM privind prohibitia fiind extrem de necesara, consideram deasemenea necesar si important, ca acest OM sa contina modificarile solicitate de FRPMA, pentru a aduce schimbarea mult asteptata care sa asigure coerenta si evolutia in sens pozitiv a speciilor mentionate in adresa nr…., in conformitate cu prevederile Directivei 92/43/CEE.
Va precizam ca FRPMA acorda un interes deosebit solutionarii in spiritul prevederilor Directivei 92/43/ CEE a cerintelor enuntate prin adresa nr…, subiect pentru care, in cazul neprimirii nici la aceasta noua solicitare a noastra, a unui raspuns din partea ANPA, , FRPMA este dispusa sa se adreseze Comisiei Europene, pentru o rezolvare favorabila.
Pentru conformitate, anexam la prezenta adresa, scrisoarea FRPMA nr…….., depusa la sediul dvs, cu nr. de inregistrare la registratura ANPA: …..

Cu stima,
Presedinte….
Vicepresedinte…
Etc.
"

Avand in vedere ca e doar in faza de propunere astept pareri:
- e sau nu e cazul sa o trimitem ?
- daca o trimitem, ... completari / obiectii la text ?...
« Last Edit: February 08, 2015, 06:59:53 PM by miky »

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #65 on: February 08, 2015, 05:58:24 PM »
Nu se poate trimite si presei?

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #66 on: February 08, 2015, 07:35:11 PM »
suna civilizat.
Inglorious Muzkars

mirel

• Emerger
« Reply #67 on: February 08, 2015, 08:27:35 PM »
In salaj e graiul salajului si il cunosc personal pe sefu editor dl Muntanu Daniel

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #68 on: February 08, 2015, 08:35:41 PM »
Sigur trebuie trimisa! Nu cred ca poate avea cineva obiectii legate de forma; de fond, nici atat.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #69 on: February 08, 2015, 09:06:46 PM »
Va precizam ca FRPMA acorda un interes deosebit solutionarii in spiritul prevederilor Directivei 92/43/ CEE a cerintelor enuntate prin adresa nr…, subiect pentru care, in cazul neprimirii nici la aceasta noua solicitare a noastra, a unui raspuns din partea ANPA, , FRPMA este dispusa sa se adreseze Comisiei Europene, pentru o rezolvare favorabila.

N-ar trebui sa spunem ceva de genul urmator:

Precizam ca FRPMA acorda un interes deosebit solutionarii problemelor in spiritul prevederilor Directivei 92/43/ CEE a cerintelor enuntate prin adresa nr…,
In cazul in care ANPA, Ministerul, etc, refuza sa raspunda in continuare solicitarii FRPMA de a participa la imbunatatirea formei actuale a OM prin aplicarea masurilor/prevederilor propuse, FRPMA este nevoita sa se adreseze Comisiei Europene, pentru o rezolvare favorabila.

Bogdan79

• Adult
« Reply #70 on: February 09, 2015, 09:42:22 AM »
Si eu sunt de parere ca trebuie trimisa, si inca repejor, ca ne pomenim cu ordinul publicat, si nici pomeneala de a baga in seama doleantele FRPMA.

flydb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #71 on: February 11, 2015, 04:34:55 PM »
Am modificat in cateva locuri:

Catre:
- AGENTIA NATIONALA DE PESCUIT SI ACVACULTURA
In atentia: Dl. …………………Presedinte ANPA

Spre stiinta:

- PRESEDINTIA ROMANIEI
In atentia: Dl PRESEDINTE AL ROMANIEI: DL. KLAUS IOHANNIS

- MINISTERUL MEDIULUI APELOR SI PADURILOR
In atentia: Dl / Dnei ministru …………….

Domnule Presedinte ANPA,

in data de…. FRPMA a depus la sediul dvs scrisoarea cu nr……
Intrucat, pana la aceasta data, nu am primit un raspuns din partea ANPA, desi de la data depunerii adresei au trecut mai bine de 60 zile, revenim pe aceasta cale cu rugamintea de a da curs solicitarilor noastre.
Avand in vedere ca suntem deja in luna februarie a anului 2015, aparitia in timp util a OM privind prohibitia fiind extrem de necesara, consideram deasemenea necesar si important ca acest OM sa contina modificarile solicitate de FRPMA, pentru a aduce schimbarea mult asteptata care sa asigure coerenta si evolutia in sens pozitiv a speciilor de pesti mentionate in adresa noastra, in conformitate cu prevederile Directivei 92/43/CEE.
Facem precizarea ca FRPMA acorda un interes deosebit solutionarii in spiritul prevederilor Directivei 92/43/ CEE a cerintelor enuntate, motiv pentru care, in cazul in care veti ignora si de aceasta data solicitarile noastre , FRPMA este dispusa sa se adreseze Comisiei Europene, pentru o rezolvare favorabila.
Pentru conformitate, anexam la prezenta adresa, scrisoarea FRPMA nr…….., depusa la sediul dvs, cu nr. de inregistrare la registratura ANPA: …..

Cu stima,
Presedinte….
Vicepresedinte…
Etc."

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #72 on: February 11, 2015, 05:09:26 PM »
eu tot as spune este nevoita si nu dispusa ...

FRPMA este dispusa sa se adreseze Comisiei Europene   ...   FRPMA este nevoita sa se adreseze Comisiei Europene

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #73 on: February 11, 2015, 06:43:39 PM »
Se pare ca e cam tarziu deja pentru adresa in forma asta...
Azi a fost publicat OM privind prohibitia 2015 in MO110/11.02.2015
De fapt au aparut 2 OM:
- Nr. 307 din 04 februarie 2015 dat de MADR
si
- Nr. 152 din 05 Februarie 2015 dat de MMAP

Presupun ca au acelasi continut, insa eu nu le-am putut deschide azi...
Poate are vreunul dintre voi acces la hot news din MO si se indura sa-l copy/paste aici  ;D

flydb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #74 on: February 11, 2015, 07:16:29 PM »
L-am vazut pe e-monitor.

Pare sa fie exact ca in forma din proiect.

In aceste conditii este evident ca FRPMA este nevoita sa se adreseze Comisiei Europene.

?>