Author Topic: Proiect ordin prohibitie 2015  (Read 30186 times)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
Re: Proiect ordin prohibitie 2015
« Reply #30 on: December 17, 2014, 12:27:49 PM »
Nu are nici cea mai mica legatura ca este din Sibiu, faptul in sine este discutat:
" Jandarmii au aplicat 23 sancţiuni contravenţionale, cu valoare totală de 5700 lei, în baza O.U.G. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, pentru pescuit fără a deţine permis şi pescuit cu unelte interzise"
http://sibiu100.ro/eveniment/9472-dosare-penale-si-amenzi-pentru-pescuit-ilegal-in-valoare-de-5-700-lei-in-judetul-sibiu/

Ideea este, da-i frate drept la ala sa aplice legea la sange fara favoruri.
Ca tot ziceai dece alte tari s-au civilizat....pentru ca le este frica de amenzi care se aplica!

PS: Rog moderatorii sa mute rabfunirea asta chiar si in cosul de gunoi daca este necesar
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #31 on: December 17, 2014, 12:31:18 PM »
Hellu, care e propunerea ta concreta?
Zici asa:
”Chiar si cu legislatia actuala, daca s-ar asigura paza asa cum trebuie, fara favoritisme...crezi ca nu ar avea efect benefic asupra faunei?”
De acord, ar avea efect benefic. Dar cine (s-)ar asigura paza?
Cazul Tarnava e o exceptie care a fost posibila in anumite conditii.
Deci, ce anume propui? Dar fara verbe impersonale de genul ”s-ar asigura”. Cine anume?  :D

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #32 on: December 17, 2014, 12:39:11 PM »
Hell,

Nu pot sa spun decat ca stiu si sunt de acord cu ce ai scris in postul de mai sus, pana aici suntem pe aceasi unda! :)

DAR nu-i suficient pentru ca, noi, adica tu si cu mine vorbeam de limitarea capturilor retinute!!!  :D
Singur ai dat exemplu la ce te intrebam mai sus:

.........
Sau
Chiar si cu legislatia actuala, daca s-ar asigura paza asa cum trebuie, fara favoritisme...crezi ca nu ar avea efect benefic asupra faunei?
Cunosc caz real...raul a fost imposibil de pescuit un an de zile, datorita debitului de apa....nu te puteai apropia de el. Al doilea an nu iti venea sa crezi cat au crescut pestisorii.
Doar ca tot in vara anului cu debit mic, sa fie decimat tot, din lipsa de paza.
Degeaba ai perioade de prohibitie pe specii, degeaba interzici un an pescuitul cu retinere pe anumite ape sau sectoare, daca lasi sa se retina apoi atata peste si nu repopulezi, revii de unde ai plecat!
Ai idee de BONITATE: unele rauri chiar nu suporta un pescuit cu retinere, agresiv, pentru ca nu pot "produce natural" mai mult peste, trebuie sa le ajuti ca sa ai!

Cum poti sa-i faci pe majoritatea pescarilor, fie ca sunt rupti sau nu in CUR sa faca si C&R sau LK???
Impartind fluturase pe care scrie ca pastravul e otravit?
Sa le explici, poetic, pe malul garlii ce senzatie ai cand dai drumul la un pastravior inapoi in apa?
Sa-i determini sa manance salata cand ei vor musai pastrav?

Nu cred! ;)

Tot legea e baza......dar nu o lege stufoasa si interpretabila......si mai important, oamenii care o aplica si responsabilizarea lor! ;)
Eu cred ca trebuie mai intai sa-i educam pe politicieni, pe bugetari, pe cei care sunt angajati sa aplice legea....... si asta pe banii nostrii....sa o faca cum trebuie!

Si inca ceva:.....speranta moare ultima! :)
Hunting & fishing......hobby or madness

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #33 on: December 17, 2014, 12:49:18 PM »
Hellu, care e propunerea ta concreta?
Zici asa:
”Chiar si cu legislatia actuala, daca s-ar asigura paza asa cum trebuie, fara favoritisme...crezi ca nu ar avea efect benefic asupra faunei?”
De acord, ar avea efect benefic. Dar cine (s-)ar asigura paza?
Cazul Tarnava e o exceptie care a fost posibila in anumite conditii.
Deci, ce anume propui? Dar fara verbe impersonale de genul ”s-ar asigura”. Cine anume?  :D
Organale in drept.
Ajvps, RNP ANPA.....astia au in fisa postului pescuitul.
Nu si-au facut treaba si asta se reflecta in multumirea noastra ca pescar.
Jandarmeria, ca este si cea montana...la solicitarea celor mai de sus, trebuie participe la actiuni de control.
http://www.jandarmeriaromana.ro/ro/Pagini/atrib_op_montan.html

Nu au cunostinta de cauza?
http://www.mediafax.ro/social/radarul-padurilor-oricine-va-putea-cere-verificarea-legalitatii-unui-transport-de-lemn-apeland-112-video-13351623
Asta pentru munte.
Chiar o voi incerca data viitoare cand voi iesi munte.

Altii care au piscicultura ca sarcina
http://apepaduri.gov.ro/departament/
Departamentul pentru Ape, Paduri si Piscicultura indeplineste functia de autoritate publica centrala in domeniile ape, paduri si piscicultura, realizand politicile si strategiile naţionale in domeniile coordonate si indeplinind rolul de autoritate de stat in aceste domenii.

Ar cam fi momentul sa inceapa sa faca ce au in fisa
Minnowholic

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #34 on: December 17, 2014, 12:56:40 PM »
Hell,

Nu pot sa spun decat ca stiu si sunt de acord cu ce ai scris in postul de mai sus, pana aici suntem pe aceasi unda! :)

DAR nu-i suficient pentru ca, noi, adica tu si cu mine vorbeam de limitarea capturilor retinute!!!  :D

Care capturi? Care limitare?
15 cm de pastrav o poti numi captura?
Pe un rau de munte, ai scos 5 bucati pe zi cat prevede legea (asta cu conditia ca pescuiesc doar 3 pescari pe an acolo) timp de 60 de zile...din care sa zicem ca ajungi 10 zile.
5 pesti x 3 pescari x 10 partide de caciula.....ai secat raul.
Asta sa nu il bagam in schema pe badea Ion.......

Ca suntem noi muscarii suflete mai poetice si ne place sa vedem cu zboara snuru la 4 m de noi si pica musca asa  blaaand pe apa....este o treaba tipica noua.
Dar cand faci 50-100 km sa ajungi la pescuit si cand sa intri pe apa vezi ca vine badea Ion cu 20 de pestisori infipti pe o ramura de arin.....sa nu imi zici ca mai ai placerea aia de a vedea musca cum pica pe apa.
Minnowholic

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #35 on: December 17, 2014, 01:02:34 PM »

Cum poti sa-i faci pe majoritatea pescarilor, fie ca sunt rupti sau nu in CUR sa faca si C&R sau LK???
Impartind fluturase pe care scrie ca pastravul e otravit?
Sa le explici, poetic, pe malul garlii ce senzatie ai cand dai drumul la un pastravior inapoi in apa?
Sa-i determini sa manance salata cand ei vor musai pastrav?

Si inca ceva:.....speranta moare ultima! :)

A naibi speranta.... :laugh:

Eu sunt curios cum au verificat baietii astia daca badea Ion a mai venit pe apa
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.756485564399676.1073741855.172423539472551&type=1

Scuze celor cei care nu au feisbuci....
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #36 on: December 17, 2014, 01:16:14 PM »
Hellu, te simt entuziast  :laugh:
Ce treaba are radarul padurilor cu pestii?
Ok, Anpa, Jandarmii si altii au in fisa postului niste lucruri si nu le fac.
Si cum ANUME ii determini sa le faca?
Repet, vino cu propuneri concrete, nu cu constatari a ceea ce stim deja.
Iti reamintesc pe aceasta cale ca M13 are o lunga istorie de propuneri, discutii, tentative  in acest sens, in special in directia PAZEi, iti sugerez sa recitesti ce am scris la actiunile trecute, nush de ce am senzatia ca tu abia acum descoperi apa calda...

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #37 on: December 17, 2014, 01:17:32 PM »
Hell,

Care capturi? Care limitare?
15 cm de pastrav o poti numi captura?
Pe un rau de munte, ai scos 5 bucati pe zi cat prevede legea (asta cu conditia ca pescuiesc doar 3 pescari pe an acolo) timp de 60 de zile...din care sa zicem ca ajungi 10 zile.
5 pesti x 3 pescari x 10 partide de caciula.....ai secat raul.
Asta sa nu il bagam in schema pe badea Ion.......

Ca suntem noi muscarii suflete mai poetice si ne place sa vedem cu zboara snuru la 4 m de noi si pica musca asa  blaaand pe apa....este o treaba tipica noua.
Dar cand faci 50-100 km sa ajungi la pescuit si cand sa intri pe apa vezi ca vine badea Ion cu 20 de pestisori infipti pe o ramura de arin.....sa nu imi zici ca mai ai placerea aia de a vedea musca cum pica pe apa.

Asta spuneam si eu, dar poate n-am fost destul de clar in exprimare! :laugh:
Uite inca odata, ma refeream strict la "pescarii sportivi":

Sincer, dar si 5 bucati retinute mi se par multe la ce ape avem, cred ca 2-3 ar fi suficiente, nu merge nimeni la pescuit la pastrav de foame....sau merge? :D
Iar apele cu bontate mai mica ar trebuie incluse primele cel putin 2-3 ani numai in sistemul de pescuit C&R 100%!

Iar tu mi-ai raspuns cu:

Mie unu mi se pare o aberatie sa ceri C&R cand tu ca tara, ai oameni care nu sunt pregatiti pentru o gandire de genul
Pai ce vrei sa mance ala? Gogosile politicienilor?
Chiar o sa zica badea Ion, rupt in coor de foame: "Ma duc sa ma delectez cu o partida de C&R, ca nu mai am nimic de ale gurii in frigider"
Prima data ar trebuii sa pregatim terenul (paza) pentru asemeana legi.

Eu nu mai inteleg nimic......din ce-ai vrut sa zici, m-ai bagat in ceata?? :D
Ce schimbare de atitudine, in timp asa scurt! :)

flydb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #38 on: December 17, 2014, 04:07:00 PM »
Eu cred ca nu are rost sa punem pe tapet toate problemele pescuitului recreativ/sportiv. Sunt foarte multe si nu vor putea fi rezolvate. Haideti sa ne concentram, puctual, pe problema ordinului de prohibitie.

Fac apel la domnul presedinte sa sintetizeze propunerile care s-au mai facut si sa urgenteze expedierea scrisorilor.

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #39 on: December 17, 2014, 04:52:33 PM »
Eu cred ca nu are rost sa punem pe tapet toate problemele pescuitului recreativ/sportiv. Sunt foarte multe si nu vor putea fi rezolvate. Haideti sa ne concentram, puctual, pe problema ordinului de prohibitie.

Fac apel la domnul presedinte sa sintetizeze propunerile care s-au mai facut si sa urgenteze expedierea scrisorilor.

Aici ai dreptate!
Dar ordinul va iesi in fiecare an!!!

Sa-ti dau un exemplu cu retinerea de pastrav pe un rau, de catre pescarii sportivi sau nesportivi sau aia rupti in cur si cu care cred ca si tu esti familiarizat, in general:

Acum 2 ani am mers pe rau o data pe la inceputul sezonului si o data pe la mijlocul lui si am prins destui pastravi (toti eliberati)......anul asta am mers inainte de inchidere , rezultatul cu mult mai putini pastravi, foarte, foarte putini si am batut mai mult de dublu ca distanta, cu foarte multe locuri fara nicio prezentare, in conditiile in care cu un an inainte aveam prezentari aproape peste tot......si nu am fost singur....in total sau luat doar vreo 10 pastravi!

Da, poate o sa spui ca acum am fost la sfarsit de sezon......numai ca am aflat ca sau retinut foarte multi pastravi si asta numai de vreo 3-4 grupuri de pescari, dar daca luam in calcul si pe ceilalti, plus braconajul, etc.......?

Cauzele apelor fara pesti sau cu pesti putini sunt diverse si le stim, dar si ce am "sesizat" eu are o pondere destul de mare si aici ma refer stric la apele de munte cu salmonide!

Sincer?.... nu vreau sa fiu insistent  :D si nu tin deloc ca propunerile mele sa fie cuprinse in "adresa" catre aceste institutii, dar aceste propuneri sau observatii, facute de mine, aici, mi se par mai mult decat pertinente in conditile de acum si cred ca mai toti le stim.....nu? ;)

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: December 17, 2014, 08:01:15 PM »
... unele rauri chiar nu suporta un pescuit cu retinere, agresiv, pentru ca nu pot "produce natural" mai mult peste, trebuie sa le ajuti ca sa ai!
Eu cred  ca niciun rau de la noi nu poate sustine pescuitul intensiv care se practica. Ma refer la raurile de munte, pentru ca vad ca doar despre ele discutati, desi nici raurile de deal si ses nu o duc mai bine. Sunt f multi pescari din care cea mai mare parte muritori de foame si care rad totul. Badea Ion are f mult timp liber si n-avem noi atita vreme la dispozitie sa il urmarim daca vine la rau sa prinda peste: va gasi el modalitatea de a insela vigilenta oricui, ca doar e un localnic ce moare de foame si n-are de lucru, deci timp liber cacalau.
Ca sa nu mai moara de foame si sa lase pestii in pace are nevoie de o sursa de venit, de loc de munca. Apoi poti sa te pui cu amenzile pe el daca-l prinzi ca braconeaza.
Atata vreme cat in satele noastre se moare de foame si sunt f multi asistati social, uitati voi efectele benefice ale oricarei legi, oricit de buna.

E un cerc vicios care trebuie insa spart: lenea si prostia duc la foame. Daca incerci sa le dai de lucru, n-o sa se omoare cu munca, prefera birturile si aproape toate incercarile de acest gen sunt sortite esecului. Cum sa abordezi o asemenea problema? Probabil in acelasi timp dandu-le de lucru si punandu-te cu amenzile pe ei!

Iar pentru Tarnava explicatia e simpla: acolo in zona oamenii sunt mai harnici si d-aia se poate! Omul sfinteste locul!

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #41 on: December 17, 2014, 09:52:36 PM »
Toti stim situatia din Romania, asa cum ai explicat si tu pe scurt, dar atunci te intreb:
Ce rost mai au demersurile facute inclusiv de Musca13?
Pentru cateva saptamani in plus de pescuit la aceasi pesti, tot mai mici si tot mai putini cu fiecare an?
Ce crezi ca se va rezolva?
In general braconierii adevarati, cei care fac cu adevarat rau, nu sunt muritori de foame indiferent de zona! ;) iar multi se mai stiu si cu cei care ar trebui sa aplice legea!

Si cum poti educa pe cineva care prefera sa stea in birt in loc sa munceasca si sa-i fie mai bine?
Cercul asta vicios e creat de noi, de indiferenta de care dam dovada, in general!

Alta e problema, pana nu iese profit din asta nici interes nu exista, nici aplicarea legii!

Daca nu crezi, poate ne auzim odata si iti explic! ;)

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #42 on: December 17, 2014, 10:12:36 PM »
O mica complectare:
Ce-am spus mai sus e valabil pentru ce mai mare parte a apelor naturale, publice acolo unde nu exista cineva care a investit si nu are de ce sa-si protejeze investitia! ;)

GeorgeS

• Adult
    • Photography telling a storry
« Reply #43 on: December 17, 2014, 10:24:51 PM »
Eh, mai sunt si rauri in care nu barosanii braconeaza. Raul copilariei mele a fost distrus de copii si localnici ,sub ochii blanzi ai padurarilor care ii salutau pe cei de pe malul apei. O singura data am fost controlat de un padurar batran, dar au trecut mai bine de 25 de ani de atunci...
In urma cu 3 ani au fost amendati cativa tineri braconieri, chemati la politie de cateva ori ,declaratii, etc. o perioada nu a mai calcat nimeni in zona aia. Puterea exemplului...
Daca s-ar face mai des...

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #44 on: December 17, 2014, 10:29:46 PM »
N-am apucat sa postez, mi-ai luat-o inante Marius. Situatia e de cacao, dar asta nu inseamna ca stam si ne uitam. Avem datoria sa incercam cum putem sa indreptam situtia si nu degeaba ci ca sa ne fie noua mai bine, nu?
Cred ca atita vreme cit nu exista si un interes economic pentru aceste rauri, nu vor putea fi protejate. Si ca sa iei un rau si sa ai profit, cred ca totusi 4 luni de pescuit / an e prea putin ca sa poti scoate profit, sau in prima faza sa poti administra aceste ape ...